'پلیس مرزی' افغان دو سرباز ناتو از پا در آورد

آموزش پلیس افغانستان
Image caption تنها آمریکا یک میلیارد دلار سالانه مصرف آموزش نیروهای امنیتی افغان می کند

مقام های افغان می گویند، مردی که لباس پلیس مرزی افغانستان به تن داشته، دو سرباز ناتو را در ولایت فاریاب در شمال افغانستان به ضرب گلوله از پا درآورده است.

ناتو گفته است که در حال تحقیق در مورد جزئیات این حادثه است. گزارشها می رساند که مرد مهاجم، پس از تیراندازی از پاسگاه خود فرار کرده است.

این نخستین بار نیست که اعضای نیروهای امنیتی افغانستان بروی سربازان خارجی تیراندازی می کنند.

ماه نوامبر سال گذشته، یک پلیس مرزی افغانستان، شش سرباز آمریکایی را کشت که مسئول یک برنامه آموزشی برای نیروهای افغان بودند.

در مورد حادثه تازه در ولایت فاریاب گزارش شده است که سربازان ناتو برای یک جلسه با پلیس مرزی به طرف پاسگاه آنها در حرکت بودند که مرد مهاجم از برج دیدبانی به آنها شلیک کرد.

خبرنگاران می گویند، این مسئله که فرد مهاجم در برج دیدبانی پاسگاه پلیس مرزی حضور داشته، می رساند که او از اعضای نیروی پلیس مرزی بوده است، نه کسی که با استفاده از لباس پلیس به سربازان ناتو حمله کرده است.

این حادثه در آستانه آغاز برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، یک بار دیگر شک و تردیدها را در مورد این برنامه به وجود آورده است.

براساس برنامه ای که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده، قرار است از ماه سرطان/تیر امسال، مسئولیت امنیتی هفت ولایت و شهر از نیروهای خارجی به نیروهای افغان واگذار شود.

هم اکنون بیش از بیست و شش هزار نفر در چارچوب نیروهای امنیتی افغانستان فعالیت دارند که از این جمله، بیش از صد و شصت هزار آنها در یک سال گذشته جذب نیروهای امنیتی افغان شده اند.

تنها آمریکا حدود یازده میلیارد دلار را سالانه برای آموزش نیروهای افغان هزینه می کند.

اما با تشدید تلاشها برای افزایش نیروهای امنیتی افغانستان، سوالهایی در مورد چگونگی این استخدامها و احتمال نفوذ گروه طالبان در نیروهای جدید امنیتی مطرح بوده است.

سال گذشته، سه سرباز بریتانیایی در اثر تیراندازی یک سرباز افغان در ولایت هلمند پنج تن از نیروهای بریتانیایی کشته شدند.

طالبان همواده تهدید کرده اند که نیروهای آنها در صفوف پلیس و ارتش حضور دارند و آنها در صورت لزوم از آنها استفاده می کنند.

مطالب مرتبط