روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۶ حمله

تصمیم مجلس نمایندگان برای استیضاح دادستان کل افغانستان و تظاهرات خشونت آمیز در چند شهر این کشور، در صدر مطالب مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

هشت صبح عدم حضور محمد اسحاق الکو، دادستان کل کشور در جلسه پرسش و پاسخ مجلس نمایندگان و تصمیم مجلس بر استیضاح او را "زورآزمایی هایی" دانسته که نتیجه آن به نفع مردم نیست.

روز دوشنبه، ۱۵ حمل/فروردین، مجلس در پی عدم حضور محمد اسحاق الکو دادستان کل کشور تصمیم به استضاح او گرفت، اما آقای الکو استضاح خود از جانب مجلس را مغایر قانون دانسته و بر عدم حضور خود در مجلس تاکید کرده است.

هشت صبح با اشاره به اظهارات مقامهای دادستانی مبنی بر ضرورت یک واحد نظامی برای احضار یک مقام ارشد دولتی متهم به فساد به دادگاه، نوشته که حالا شاید مجلس نمایندگان هم نتواند مقامهای دولتی را برای استیضاح بدون نیروی نظامی حاضر کند.

سرمقاله نویس روزنامه افزوده اصل تفکیک قوا به معنای آن نیست که هیچ مقامی مسئول و پاسخگو نیست، بلکه اگر پذیرفته شود که مجلس نمایندگان "مظهر اراده مردم است، ناگزیر از تمکین در برابر این اراده خواهیم بود".

هشت صبح در ادامه افزوده که جریان هایی هستند که کوشش دارند نهادهایی را که می توانند تکیه گاه مردم باشند بی اعتبار سازند. به نظر نویسنده، اگر پارلمان فرصت پرداختن به مسائل ضروری مردم را نداشته باشد، "صلاحیت و شایستگی همه مردم زیر سوال خواهد رفت".

اما روزنامه چراغ در سرمقاله خود نوشته پیش از آن که نمایندگان مجلس در فکر استیضاح کسی دیگر باشند، بهتر است که خود را اصلاح کنند و به تعهد خود نسبت به موکلان خود وفادار بمانند.

روزنامه با ذکر این که هنوز هم دور نامهای برخی از اعضای مجلس "خط سرخ سوء ظن" وجود دارد، "مشروعیت قانونی" تصمیم مجلس نمایندگان مبنی بر استیضاح آقای الکو را زیر سوال برده است.

چراغ در ادامه افزوده است پس از آن که مجلس نمایندگان نتوانست حامد کرزی، رئیس جمهوری را برای انحلال دادگاه ویژه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی قانع کند، در پی "مساوی کردن حساب بازی" با او برآمده است.

روزنامه های دولتی در کابل در مطالب اصلی خود خشونت ها در جریان یک رشته تظاهرات خشونت‌آمیز در شهرهای شمالی و جنوبی افغانستان در اعتراض به سوزاندن قرآن در آمریکا را توجیه ناپذیر خوانده اند.

اخیرا چند شهر و از جمله مزار شریف و قندهار شاهد تظاهرات خشونت آمیز در اعتراض به سوزاندن قرآن به وسیله یک کشیش آمریکایی بوده است. در جریان تظاهرات در مزار شریف ۱۴ تن و از جمله هفت کارمند دفتر سازمان ملل کشته شدند و در قندهار هم دست کم ۹ نفر کشته و ۸۱ تن دیگر زخمی شدند.

اصلاح در تفسیر این خبر نوشته که "نباید جنایت را با جنایت نکوهش کرد" و اگر کشیشی در آمریکا یک نسخه از قرآن را سوزانده است، معترضان "دهها جلد قرآن کریم" را سوزانده اند.

به نوشته اصلاح، "بعضی از ملا نماها" نسبت به این مساله "برخوردهای غیرانسانی" کرده و آنها خود هم در "سوزاندن قرآن در ولایت لغمان، قتل های دسته جمعی، تیزاب پاشی به صورت مردم، بریدن گوشها و بینی های افراد بیگناه" دست داشته اند.

به نظر نویسنده این روزنامه دولتی، در تظاهرات خشونت آمیز در شهر مزار شریف "اوباشانی که به امر دیگران می رقصند"، تظاهرکنندگان را منحرف کردند و با کشتن چند کارمند دفتر سازمان ملل از احساسات مردم به نفع دیگران استفاده کردند.

انیس، دیگر روزنامه دولتی نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست روز دوشنبه (۱۵ حمل/فروردین) شورای وزیران، که با حضور کارل ایکن بیری سفیر آمریکا و دیوید پترائوس فرمانده ناتو برگزار شد، خواستار مجازات عاملان سوزاندن قرآن در آمریکا شده است.

به نوشته انیس، آقای کرزی در این نشست با تاکید بر تقبیح "صریح و واضح" سوزاندن قرآن در آمریکا از سوی دولت و کنگره این کشور، از سفیر آمریکا خواسته است که از نگرانی او به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اطلاع دهد.

انیس افزوده که رئیس جمهوری افغانستان گفته که مردم افغانستان حق دارند که در برابر سوزاندن قرآن تظاهرات کنند، اما نباید به تاسیسات عمومی آسیب برسانند و افراد بیگناه را به قتل برسانند و در جریان تظاهرات به آنهایی که از احساسات مردم سوء استفاده می کنند، فرصت داده نشود.

اما آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته که"آشوب‌گری" تظاهرات نیست و خشونت هایی که در جریان تظاهرات در چند شهر افغانستان دیده شد، با تظاهرات تفاوت دارد و در واقع این خشونت ها که منجر به قتل چند نفر شد، "آشوب‌گری و فتنه‌انگیزی" است.

به نوشته این روزنامه، خشونت ها در تظاهرات مزار شریف و قندهار نشان داد که عوامل گروه های طالبان و القاعده در میان تظاهرکنندگان نفوذ کردند و با استفاده از فرصت حملاتی را به راه انداختند.

آرمان ملی ضمن تاکید بر این که مردم در جریان تظاهرات اجازه ندهند که "عوامل دشمن" در میان آنها نفوذ کنند، نوشته که باید توجه داشت که اگر کسی در آمریکا قرآن را سوزانده است، نباید مردم افغانستان مجازات شوند و کاشانه آنها به آتش کشیده شود.

ماندگار در ارتباط با همین موضوع در مطلبی با عنوان "حاضر به آموختن نیستیم"، نوشته که "ما مردمی هستیم که حافظه ضعیف در یادگیری و ثبت رویدادها داریم و اتفاقات ناگواری که ریشه در کوتاهی ما داشته بارها تکرار شده است. عملکردهای ما همیشه با خطاها و اشتباههای بد به‌هم می‌آمیزد".

روزنامه افزوده است: "اکنون به خوبی می بینیم که ما از نظر سیاسی در سن کودکی باقی مانده ایم و هر قدر عمر و امکاناتی که تا هنوز صرف شده، بی‌محل بوده است". ماندگار سوزاندان قرآن به وسیله کشیش آمریکایی را "احمقانه" دانسته، ولی نوشته که ما در واکنش به این کار او "خرمن هستی" خود را برای نشان دادن میزان وفاداری خود به دین، به آتش می‌کشیم.

هوشمند فرارودی در این مقاله نوشته که آنهایی که "فهم کوتاه از دین دارند" در خشونت هایی که در جریان تظاهرات شهرهای افغانستان روی داد، مقصر نیستند، بلکه عیب در دست هایی است که از احساسات مردم در راستای خواست های سیاسی و گروهی خود استفاده کردند.

نویسنده ماندگار افزوده که وقتی در اعتراض به سوزاندن قرآن تظاهرات می کنیم، این نشانه واضحی از وفاداری ما نسبت به دین و قرآن است، ولی وقتی به این بهانه و تحت پوشش این انگیزه پاک، سر چند کارمند خارجی دفتر سازمان ملل را از تن جدا می کنیم و تاسیسات عامه را آتش می زنیم، در واقع در مسیری درست با "هدف و ابزار غلط" راه می رویم.

مطالب مرتبط