عبدالله نسبت به اعتراضات مردمی هشدار داد

عبدالله عبدالله حق نشر عکس AP
Image caption آقای عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات اخیر بود

عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف سیاسی اپوزیسیون دولت افغانستان، نسبت به "اعتراضات مردمی" علیه گسترش فساد و عملکرد ضعیف دولت در افغانستان هشدار داد.

آقای عبدالله که در یک گردهمایی دانشجویان افغان در کابل صحبت می کرد، گفت که مردم افغانستان و دولتمداران این کشور، باید از اعتراضات اخیر و تظاهرات گسترده ای که در کشورهای مصر و تونس صورت گرفت، بیاموزند.

او گفت که حکومت افغانستان در زمینه برآورده کردن خواسته های مردم این کشور گام های لازم را برنداشته است و این مسئله هر روز باعث ایجاد فاصله میان مردم و دولت می شود.

در این گردهمایی، خلاصه یک پژوهش نیز در مورد وضعیت کشورهای خاور میانه و افغانستان و مشابهت هایی که میان این کشور ها و افغانستان وجود دارد ارائه شد.

شماری از این کشورها، اخیرا شاهد تظاهرات و گردهمایی وسیع مردمی در اعتراض به حکومتهای شان بوده است که در آن، جوانان و شبکه های اجتماعی چون فیس بوک و تیوتر نقش برجسته ای داشته است.

'تغییر و تحول'

آقای عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی، در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بود و بدنبال ادعاهای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، اپوزیسیون حکومت را تشکیل داد.

او که از منتقدان برنامه های آقای کرزی بوده است، در سخنان خود از آنچه که گسترش فساد و عدم پاسخگویی دولتمداران در برابر مردم می خواند به شدت انتقاد کرد.

او با اشاره به فشارهایی که در نتیجه تظاهرات مردمی در کشورهای چون مصر و تونس بر رهبران این کشورها وارد آمد، در مورد دولتمداران افغان گفت: "اگر رهبری موجود در اشتباهات غرق شود، جایی بهتر از آن که برای رهبران در شمال آفریقا و شرق میانه پیش بینی شده، در انتظارشان نخواهد بود."

آقای عبدالله گفت: "ما خواستار سقوط این نظام نیستیم، این نظام محصول زحمت یک نفر، دو نفر نیست، بلکه محصول قربانی یک ملت است."

او افزود: "مردم در حالی که خواستار سقوط نظام نیستند، خواستار تغییر و تحول هستند. انشاالله به خواست خداوند و به دست مردم افغانستان این تحول آمدنی است."

در ماههای اخیر و بدنبال گسترش حرکت های مردمی در برخی کشورهای خاور میانه، حرکتهایی از سوی برخی از جوانان افغان در شبکه های اجتماعی در رابطه به راه اندازی کمپین اصلاحات و مبارزه با فساد در افغانستان مشاهده شده است.

اما با توجه به سطح پایین سواد و چالشها در برابر دسترسی سراسری به انترنت در افغانستان، به نظر نمی رسد این حرکتها زیاد گسترده باشد.

ماه گذشته، نخستین گردهمایی اعتراضی جوانان افغان در کابل با شعار مبارزه با فساد برگزار شد.

مطالب مرتبط