'طالبان سابق' در میان عاملان خشونتهای خونین مزارشریف

تظاهرات روز جمعه در مزار شریف حق نشر عکس AFP
Image caption طالبان دست داشتن در خشونتهای این تظاهرات را رد کرده اند

گروه حقیقت یاب دولتی که برای تحقیق در مورد جزئیات تظاهرات خشونت آمیز در مزار شریف به این شهر رفته بود، می گوید شماری از افراد سابق گروه طالبان از جمله عاملان اصلی خشونت در این تظاهرات بوده اند.

محمد اکبری، از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان که در راس این گروه قرار دارد، به بی بی سی گفت که این افراد در گذشته با طالبان همکاری داشتند ولی اخیرا در تشکیل برنامه مصالحه ملی، به دولت افغانستان پیوسته بودند.

آقای اکبری تاکید کرد که تعداد این افراد "از ده نفر بیشتر نبوده است."

تظاهرکنندگان در مزار شریف که در اعتراض به سوزاندن نسخه ای از قرآن در آمریکا راه پیمایی کردند، تغییر مسیر داده و به دفتر سازمان ملل متحد در این شهر حمله کردند.

آخرین آمار رسمی از تلفات ناشی از این حملات، حاکی از کشته شدن دست کم پانزده نفر به شمول هفت کارمند خارجی سازمان ملل متحد و هشت نفر از افغانها است.

پیش از این گزارشهایی وجود داشته است که مهاجمان، حداقل دو نفر از کارمندان سازمان ملل متحد را سر بریده اند.

'مخالفین نظام'

محمد اکبری که پس از این حادثه، در راس یک هیات دولتی حقیقت یاب قرار گرفت، در پایان تحقیقات شان در مزار شریف به بی بی سی گفت: "عواملی که جنایات را مرتکب شدند، بیشتر کسانی بودند که با نظام ما سر سازگاری ندارند، مخالفین نظام هستند، تعداد شان انگشت شمار بوده، از ده نفر بیشتر نبوده اند."

آقای اکبری افزود: "شماری از آنها سابقه همکاری با طالبان داشتند، اما بعدتر آمده و تسلیم شده بودند. در جمع کسانی که بیشتر حادثه آفریدند، از همین جمع هستند که در روند صلح به دولت پیوسته بودند."

او گفت که این افراد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و در اعترافات خود از سابقه همکاری با گروه طالبان گفته اند.

گروه طالبان هر گونه دست داشتن در این تظاهرات را تکذیب کرده است.

این تظاهرات پس از ادای نماز جمعه، از زیارتگاه حضرت علی در مرکز شهر آغاز شد و صدها نفر در آن شرکت کردند.

اما به گفته آقای اکبری، تعدادی از این تظاهرکنندگان مسیر اصلی خود را تغییر داده و به سمت دفتر سازمان ملل متحد حرکت کردند.

او گفت: "همه ای تظاهرکنندگان به طرف سازمان ملل نرفتند، تعدادی از آنها رفتند و بعد حدود یکصد نفر وارد ساختمان شدند که عناصر خطرناک نیز شامل این صد نفر بوده است."

ظرف روزهای اخیر، چندین تظاهرات دیگر نیز در مناطق مختلف افغانستان، از جمله قندهار، جلال آباد و کابل، پایتخت افغانستان در اعتراض به سوزاندن قرآن در آمریکا انجام شده است.

در تظاهرات خشونت آمیز در قندهار نیز دست کم ده نفر کشته شد.

مطالب مرتبط