نمایشگاه کاریکاتورهای بامیان، اعتراض مدنی دیگر

محمد روحانی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای روحانی می گوید که مشکلات زندگی مردم را در کاریکاتورهای خود بازتاب داده است.

یک نهاد اجتماعی موسوم به "بنیاد اجتماعی توازن" نمایشگاه مجموعه ای از کارتون های انتقادی را برگزار کرده است.

این نمایشگاه از روز هفتم اپریل (آوریل) به مناسب روز جهانی کاریکاتور برای چهار روز برگزار شده است.

مسئولان بنیاد اجتماعی توازن گفته اند که هدف از برگزاری این نمایشگاه ضمن قدردانی از کاریکاتوریست ها و تاکید بر اهمیت جهانی کاریکاتور، انتقاد از کارکردهای مقامهای دولتی است.

در این نمایشگاه ۱۳ اثر محمد روحانی کاریکاتوریست بامیانی را به نمایش گذاشته شده است.

انتقاد از حکومت عمدتا موضوعات کاریکاتورهایی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است، انتقاد از حکومت و مقام دولتی است.

موسی شفق، استاد دانشگاه بامیان و از برگزارکنندگان این نمایشگاه گفت: "یکی از اهداف این برنامه ترویج فرهنگ نقد از حکومت با روش مدنی است."

نارضایی مردم از عدم توجه مقامات دولتی به امور بازسازی، مشکلات نظام آموزش و پرورش، نقض حقوق بشر، قانون‌گریزی و عدم توازن در برنامه های عمرانی حکومت، از موضوعات بازتاب یافته در این کاریکاتورها است.

بازتاب نارسایی ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای روحانی گفته که با این کاریکاتورها احساسات خود را بیان کرده است.

محمد روحانی، صاحب این کاریکاتورها گفته است: "من با این کاریکاتورها احساسات و چشم دیدهای خود را از مشکلات و نارسایی های موجود در بخش های مختلف زندگی مردم بازتاب داده ام."

او افزود: "من احساسی را که داشتم نمی توانستم در جای دیگری بیان کنم و جای دیگری برای بیان حرفهای خود پیدا نمی توانیستم، بنابر این، خواستم که این حرفهایم را در نمایشگاه کاریکاتورها برای مسئولان و مردم بیان کنم."

همچنین آقای شفق گفت که فقر و کمبود امکانات زندگی در بامیان دلیلی شده است برای برگزاری این نمایشگاه تا توجه مقامهای ارشد دولتی به مشکلات زندگی مردم این ولایت جلب شود.

او افزود: "به صورت مشخص، فقر شدید در میان مردم بامیان، کند بودن روند باسازی در این ولایت، نارضایتی شهروندان بامیانی از عدم توازن در برنامه های عمرانی حکومت و تقاضای مردم از مقامات دولتی در راستایی رسیدگی به این نارسایی‌ها، در این کاریکاتورها بازتاب یافته است."

او همچنین گفت که در کاریکاتورهای به نمایش گذاشته نقاط ضعف حکومت و نارساییهای موجود در بامیان به شیوه مدنی به نقد و برسی گرفته شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

او افزود: "موضوعات باتاب یافته در این کاریکاتورها، بیشتر واقعیت‌های سیاسی و اجتماعی جامعه افغانستان است. به باور ما واقعیت های عینی جامعه افغانستان بنا بر مصلحت‌های سیاسی نادیده گرفته می شود وکتمان این واقعیت‌ها برمی‌گردد به نظام سیاسی افغانستان. از این جهت محور موضوع های مطرح شده در این کاریکاتورها، انتقاد از حکومت و چهره های حکومتی است".

پیش از این نیز مردم در بامیان با روشهای طنزآمیز مقامات دولت افغانستان را به دلیل آنچه که عدم توجه به بازسازی و توسعه اقتصادی این ولایت خوانده می شود، مورد انتقاد قرارداده اند.

در یکی از موارد، شماری از شهروندان این ولایت جاده ای خاکی داخل شهر بامیان را به رسم اعتراض از حکومت کاهگل کردند.

در یک مورد دیگر شماری از مردم این ولایت در اعتراض به عدم توجه مقامهای دولت در زمینه تهیه آب آشامدنی و برق، " الاغ هایی" را که در انتقال آب آشامدنی از رودخانه به خانه ها از آنها استفاده می کردند، "تقدیرنامه" دادند.

مطالب مرتبط