مقامهای ناتو: اوضاع افغانستان رو به بهبود است

ژنرال دیوید پترائوس و مارک سدول حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پترائوس: "اکنون به دلیل رهبری و کار دیپلماتیک استثنائی مارک، ائتلاف ما نسبت به هر زمانی دیگر بزرگتر و قوی تر شده است."

مقامهای نظامی و غیرنظامی پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان گفته اند که اوضاع این کشور نسبت به دو سال پیش بهتر شده و حالا رو به بهبود است.

مارک سدول، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان گفته است که دو سال پیش در مورد آینده افغانستان نگرانی های شدیدی در میان جامعه جهانی و مردم این کشور وجود داشت، اما اکنون در زمینه های مختلف پیشرفت هایی صورت گرفته و مردم نسبت به آینده آمیدوار شده اند.

آقای سدول گفته است که در سالهای اخیر در افغانستان پیشرفت های بزرگی صورت گرفته که به باور او، این پیشرفت ها به افغانستان کمک می کند تا روی پای خود بایستد. او که از دو سال به این سو به عنوان سفیر بریتانیا و در یک سال اخیر در مقام نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان کار کرده، گفته است که دو سال پیش وضعیت در افغانستان نگران کننده بود و جامعه جهانی در این کشور به سوی "ناکامی" در حرکت بود.

آقای سدول گفته است:"دو سال پیش زمانی که من وارد افغانستان شدم، ما به سوی ناکامی در حرکت بودیم. شورشیان ابتکار عمل را به دست داشتند و ما نمی توانستیم جلو آنها را بگیریم. مردم افغانستان و شهروندان کشورهای ائتلاف نگران بودند و به این فکر بودند که چگونه از افغانستان خارج شوند."

به گفته آقای سدول، پیشرفت های چشمگیری در افغانستان صورت گرفته، اما به باور او، این پیشرفت ها در وضعیت شکننده ای قرار دارد و در صورت بی توجهی می تواند آسیب ببینند. آقای سدویل تعیین سال ۲۰۱۴ میلادی به عنوان زمان پایان انتقال کامل مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان از سوی حکومت افغانستان و سران حدود ۵۰ کشور و سازمان های بین المللی در نشست لیسبون را از دستاوردهای مهم برای افغانستان عنوان کرد.

'کار دیپلماتیک استثنائی'

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان که در مراسم پایان دوره کاری آقای سدول صحبت می کرد، این پیشرفت ها را حاصل کار، تلاش و برنامه ریزی او عنوان کرد.

آقای پترائوس گفت: "زمانی که مارک در سال ۲۰۱۰ مسئولیت را بر عهده گرفت، در میان جامعه جهانی و همچنین در افغانستان نگرانی جدی وجود داشت و زندگی مشکلتر می شد، اما جامعه جهانی تصمیم گرفت که به تعهداتش در پیشبرد این ماموریت پایدار بماند."

فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان تاکید کرد: "اکنون به دلیل رهبری و کار دیپلماتیک استثنائی مارک، ائتلاف ما نسبت به هر زمانی دیگر بزرگتر و قوی‌تر شده است."

مارک سدول، در آغاز سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در این کشور تعیین شد و گفته می شود که پس از این او به عنوان نماینده ویژه بریتانیا برای افغانستان و پاکستان کار خواهد کرد و سایمن گس، دیگر دیپلمات بریتانیایی جایگزین او نماینده غیرنظامی ناتو در کابل شده است.

مطالب مرتبط