دادستان کل افغانستان برای حضور در مجلس ابراز آمادگی کرده است

محمد اسحاق الکو، دادستان کل افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای الکو گفته که در فرصتی مناسب در مجلس حضور خواهد یافت.

با ابراز آمادگی دادستان کل افغانستان برای حضور در وقت "مناسب" در جلسه استیضاح مجلس نمایندگان، اعضای این مجلس موضع خود را نرمتر کرده اند.

محمد اسحاق الکو پیش از این برای ارائه توضیح در مورد حمایت او از بررسی پرونده های انتخاباتی، که براساس آنها شماری از اعضای مجلس متهم به "تقلب" هستند، به مجلس فراخوانده شده است.

اما آقای الکو در نامه ای که روز ۱۵ حمل/فروردین به مجلس فرستاد، حضور خود در جلسه استجوابیه و استیضاح را "غیرقانونی" خواند و گفت که در این جلسه ها حضور نخواهد یافت.

تاکید آقای الکو بر عدم حضور در مجلس، خشم نمایندگان را برانگیخت و آنها تصمیم به استیضاح در روز شنبه (۲۰ حمل) گرفتند و این امر به تنش ها میان دو طرف دامن زد.

'فرصت مناسب'

اما دادستان کل کشور در نامه دیگری، که امروز (شنبه، ۲۰ حمل) در مجلس خوانده شد، در مورد حضور خود در مجلس ابراز آمادگی کرده است.

آقای الکو در نامه خود نوشته است: "لوی سارنوالی (دادستانی کل) جمهوری اسلامی افغانستان به پارلمان کشور به مثابه خانه ملت و مظهر اراده واقعی مردم ارادت و احترام کامل دارد."

او همچنین نوشته: "در ارتباط با موضوعات مطروحه در مکتوب شما احترامانه تقاضا می گردد که تا بعد از آمادگی کامل غرض ارائه توضیحات، از حضور یافتن به مجلس محترم عمومی ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) برای فعلا بنده را معذور دارند."

دادستان کل کشور در ادامه نامه خود افزوده است: "البته در یک فرصت مناسب به منظور ارائه معلومات و تفاهم به پارلمان کشور حضور خواهم یافت."

نمایندگان مجلس که در هفته گذشته استیضاح آقای الکو در روز شنبه را تصویب کرده بودند، شماری از اعضای مجلس در جلسه روز شنبه، استیضاح غیابی او را مخالف قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس دانستند.

سید حسین عالمی بلخی، یکی از این نمایندگان پس از خواندن نامه آقای الکو در مجلس، گفت که باید به دادستان کل کشور فرصت داده شود تا آماده حضور در مجلس شود.

آقای عالمی گفت: "(آقای الکو) با مکتوب امروزش نوعی اطاعت و انقیاد به ولسی جرگه اعلان کرده و آمادگی خودش را نشان داده که در فرصت مناسب به مجلس می آید، برایش وقت داده شود."

فاطمه نظری، دیگر نماینده مجلس هم تاکید کرد که نباید با آقای الکو برخورد "عقده ای" شود و به گفته او، چنین برخوردی، جایگاه شورای ملی را در نزد مردم زیر سوال خواهد برد.

او گفت: "من به عنوان وکیلی که براساس آرای مردم (به مجلس) آمده ام، نمی خواهم که خدا نخواسته انگشت انتقاد علیه شورا بالا شود که وکیلان بخاطر خود لوی سارنوال (دادستان کل) را استیضاح کردند و بالاخره سلب اعتماد کردند."

'دست بوسی'؟

اما شماری دیگر از نمایندگان با این موضع نمایندگان طرفدار دادن فرصت به آقای الکو به شدت مخالفت کردند و آنها را متهم به "دست بوسی" دادستان کل کشور کردند.

قاضی نذیر احمد حنفی، نماینده هرات در این مورد گفت: "کاری را که نمی کنید، تصمیم نگیرید. نمی خواهید، خانه شما دیگر ویران می شود. او (دادستان کل کشور) خانه شما را ویران می کند، شما تشکر کنید و دستش را هم ببوسید."

آقای حنفی در ادامه سخنان خود با انتقاد شدید از همکاران خود، موضع گیری آنها نسبت به دادستان کل کشور را چنین تعبیر کرد: "تو (آقای الکو) اگر خانه ما را ویران می کنی، ویرانی است و اگر ما صدا بالا کردیم، این عقده کشی است."

روابط میان مجلس نمایندگان و دادستانی کل افغانستان پس از آن تیره شد که دادستان کل کشور از بررسی پرونده تقلب در انتخابات حمایت کرد.

دادستانی کل افغانستان در اوائل ماه قوس/آذر پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات، آن را پیش از وقت خواند و با انتشار اعلامیه ای رسمی گفت که ادعاهای تقلب در انتخابات به درستی بررسی نشده است.

دادستانی کل کشور در این اعلامیه خود به مردم وعده داد که تخلفات انتخاباتی را به طور کامل بررسی و نتایج آن را اعلام خواهد کرد.

در نهایت تلاشهای دادستانی کل در این مورد، منجر به تشکیل دادگاه ویژه انتخاباتی شد که با مخالفت شدید مجلس نمایندگان مواجه شده است.

مجلس در چندین مورد از حامد کرزی، رئیس جمهوری خواستار لغو این دادگاه شده، اما آقای کرزی تا حال به این درخواست ها پاسخ مثبت نداده است.

مطالب مرتبط