روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۱ حمل

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رشته تظاهرات علیه سوزاندن قرآن در چند شهر افغانستان، علی زاده، روزنامه افغانستان.

تنش در روابط میان مجلس نمایندگان و دادستانی کل افغانستان و همچنین مسائل مربوط به مصالحه با شورشیان، در صدر مطالب مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که "تماسهای اثرگذار" مجلس نمایندگان افغانستان در مورد استیضاح، محمد اسحاق الکو دادستان کل کشور را مجبور به "عقب نشینی" کرد و بیشتر نمایندگان از تصمیم قبلی خود "پشیمان شده و به ملامت کردن خود پرداخته اند".

به نظر روزنامه، اعضای مجلس که در روزهای گذشته "ندای مبارزه سر داده بودند، خیلی زود و آن هم با سرافکندگی و پشیمانی سر تسلیم فرود آوردند و تصمیم شان را مبنی بر استیضاح آقای الکو خلاف قانون اساسی خواندند".

روز ۱۵ حمل/فروردین ۱۱۸ عضو مجلس رای به استیضاح آقای الکو در روز شنبه، ۲۰ حمل دادند، اما در این روز شماری از نمایندگان و از جمله سید حسین عالمی بلخی، رایگیری در مورد رد یا تایید صلاحیت آقای الکو را "خلاف قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس" خواندند.

هشت صبح با لحن کنایه آمیزی نوشته که "عقبگرد دلاورانه" نمایندگان مجلس در این مورد می تواند بر صحت ادعای دادستان کل کشور مبنی بر زیر سوال بودن مشروعیت بسیاری از اعضای مجلس مهر تایید بگذارد و استنباط بسیاری از مردم از اظهارات اخیر نمایندگان همین خواهد بود.

به باور این روزنامه، "تصمیم گیری عاجل و عقب نشینی این چنینی" مجلس به وزنه پارلمان در نظر مردم، حکومت و جامعه جهانی آسیب رسانده و به تعبیر نویسنده، "گمان نمی رود که این ضربه قابل ترمیم باشد". روزنامه افزوده که حالا این سوال مطرح است که مردم از این پارلمان چه امیدی خواهند داشت.

روزنامه دولتی انیس بدون این که از مورد مشخصی نام ببرد، نوشته که چشمان مردم به سوی پارلمان دوخته شده تا ببینند که مجلس با تصمیم های سازنده نمایندگان در خانه ملت، راههای حل معضل های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را بررسی کند.

روزنامه افزوده که در برابر چنین انتظاری نمایندگان باید بدون خستگی و تعلل برای رفع نیازمندی های مردم برای دادن پاسخ به اعتماد آنها، تلاش به خرج دهند و نگذارند که وقت پر ارزش و بازگشت ناپذیر در "مناقشه های غیرضروری و طرح های غیرعملی، که در زندگی مردم اثر ندارد، ضایع شود".

انیس در ادامه افزوده که در آستانه خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، توقع مردم از مجلس این است که امیدواری های موکلان نباید تبدیل به ناامیدی و آرزوهای آنها در اثر "جنجالهای غیرموجه در خانه ملت نقش بر آب شود".

روزنامه افغانستان با اشاره به اظهارات عمر زاخیلوال، وزیر مالیه/دارایی افغانستان در مورد افزایش ۱۴۰ میلیون دلاری بودجه سال ۱۳۹۰ در پی رد طرح بودجه از سوی مجلس، نوشته که از نظر وزارت مالیه "عدم توازن" در طرح بودجه مشهود نیست.

یکی از دلائل اصلی رد طرح بودجه از سوی مجلس نمایندگان، در هفته گذشته "عدم توازن" در اختصاص دادن پول برای طرح های عمرانی در مناطق مختلف کشور در این طرح بوده است.

به نوشته روزنامه، از نظر وزارت مالیه اجرای طرحی ملی که در یکی از مناطق کشور پیشبینی شده، مربوط این منطقه خاص نیست، بلکه مربوط به همه مردم افغانستان است و نفع آن به همه می رسد.

حفیظ الله زکی اما در سرمقاله این روزنامه ضمن تردید در مورد پذیرفته شدن این استدلال از سوی نمایندگان مجلس، نوشته که واقعیت این است که نه تنها امسال بلکه در سالهای گذشته هم در طرح بودجه "توازن" در نظر گرفته نشده و پروژه های مهم در مناطق خاصی اجرا شده است.

نویسنده افزوده که در سالهای گذشته بسیاری از "ولایت های محروم" شاهد اجرای حتی یک پروژه اساسی و بزرگ در مناطق خود نبوده است، در حالی این امکان وجود دارد که از اجرای چنین پروژه ها در این مناطق همه مردم افغانستان بهره مند شوند.

روزنامه افغانستان در ادامه ضمن طرح این سوال که چرا در مناطق محروم پروژه های بزرگ اجرا نمی شود، نوشته که حالا دیگر مردم ساکن در این مناطق، که همواره از برنامه های دولت حمایت کرده اند، خوشبینی خود را نسبت به کارکردهای دولت از دست داده اند.

روزنامه چراغ روند مصالحه با طالبان را "یک جانبه و غیرملی" خوانده و نوشته که حادثه اخیر در شهر مزار شریف نشان می دهد که گفتگو با این گروه علی رغم مصرف میلیون ها دلار، نیازمند تجدید نظر است و دولت کابل و حامیان خارجی آن باید دیدگاه های خود را در این مورد بازنگری جدی کنند.

اخیرا گروه حقیقت یاب در پی بررسی های خود از حمله به دفتر سازمان ملل در مزار شریف در جریان تظاهراتی، اعلام کرد که شماری از کسانی که به روند صلح پیوسته بودند، در این حمله دست داشته اند. در اثر حمله به این دفتر، هفت کارمند خارجی سازمان ملل و هفت غیرنظامی افغان کشته شدند.

چراغ افزوده آنهایی که ظاهرا دست از خشونت کشیده و به صلح پیوسته اند، در حادثه مزار شریف به عنوان عوامل نفوذی طالبان عمل کرده و "جنایت فراموش نشدنی را خلق کردند. نویسنده پرسیده که "آیا همین است صلحی که کابل در پی آن است و آیا این است پیشرفت در مذاکره با دشمنان مردم افغانستان؟"

چراغ در ادامه نوشته که مسئولان "برنامه صلح" فکر می کنند که پیوستن طالبان به روند مصالحه تضمینی برای صلح است، اما آن چه که حادثه مزار شریف به وضوح نشان داد، این دیدگاه "از بنیاد اشتباه" است و باید تضمین های لازم را به گونه دیگری به دست آورد و صلح را پایدار ساخت.

اما اراده نوشته که دولت و شورای عالی صلح پس از پیوستن افراد وابسته به طالبان به روند مصالحه، باید نگرانی های آنها را در مورد تامین امنیت و نیازهای اولیه آنها رفع کند. روزنامه تاکید کرده که تهیه مسکن و شغل برای این افراد از سوی دولت، می تواند طالبان را به پیوستن به روند صلح ترغیب کند.

نویسنده تاکید کرده که شورای عالی صلح، که مجری برنامه صلح دولت حامد کرزی است، در اجرای این برنامه نیازمند "راهکارها و برنامه های جدید" است. به نظر روزنامه، برنامه های کنونی این شورا در واقع ادامه همان کارهایی است که کمیسیون صلح به رهبری صبغت الله مجددی انجام می داد.

اراده افزوده که برنامه آشتی با طالبان تا حال طور شاید و باید نتوانسته که در میان مخالفان مسلح دولت نفوذ کند و برنامه های خود را اجرا کند. به باور نویسنده، هنوز مذاکرات شورای عالی صلح و روند مصالحه با مخالفان "چشم انداز روشنی ندارد و فعالیت این شورا ملموس نیست".

مطالب مرتبط