پاکسازی چند ولایت ناامن از مزارع خشخاش

مزرعه خشخاش حق نشر عکس AP
Image caption دولت افغانستان، مافیای بین‌ المللی و گروه‌های مخالف را عامل افزایش کشت خشخاش و قاچاق مواد مخدر می‌خواند

مقامات افغانستان می‌گویند هزاران جریب زمین را از کشت خشخاش پاک کرده‌اند. وزارت داخله افغانستان می‌گوید کمپین محو مزارع خشخاش از چند هفته پیش بدینسو در هفت ولایات ناآرام افغانستان آغاز شده و بر اساس گزارشها پلیس و مقامات انتظامی کشور تا حالا با مشکل جدی روبرو نشده‌اند.

وزارت داخله افغانستان اعلام کرده است که کمپین محو مزارع خشخاش در ولایات نیمروز، قندهار، هلمند، هرات، ننگرهار و کنر با موفقیت ادامه داشته و تا کنون هزاران جریب زمین از خشخاش پاک شده است.

زمری بشری، سخنگوی وزارت داخله افغانستان، می‌گوید در محلاتی که تهدید امنیتی دیده می‌شود نیروهای اردوی ملی با پلیس در مبارزه با مواد مخدر و از بین بردن مزارع خشخاش همکاری می‌کنند.

در همین حال مسئولان وزارت مبارزه با مواد مخدر کشور می‌گویند که هنوز ممکن است کشت امسال خشخاش با کشت سال گذشته برابر باشد.

مقامات این وزارت می‌گویند در شماری از ولایات مثل غور و کاپیسا که سال گذشته کشت خشخاش در آنجا به "صفر" رسیده بود در سال روان در برخی محلات آن کشت خشخاش دیده می‌شود.

به گفته مسئولان وزارت مبارزه با مواد مخدر،20 ولایت افغانستان از وجود خشخاش پاک شده و خشخاش بیشتر در ولایات ناامن کشت می‌شود.

بر اساس برخی ازگزارش ها بیش از 90 درصد مواد مخدر جهان در افغانستان کشت و تولید می‌شود.

همه ساله برای محو کشت خشخاش کمپین ها و تلاشهایی براه می‌افتد که میلیون ها دلار هزینه بر می‌دارد.

شماری ازکشورهای جهان از حکومت افغانستان انتقاد می‌کنند که با وجود مصرف میلیون ها دلار نتوانسته کشت خشخاش را از افغانستان ریشه کن کند.

دولت افغانستان، مافیای بین‌ المللی و گروه‌های مخالف را عامل افزایش کشت خشخاش و قاچاق مواد مخدر می‌خواند.

گفته می‌شود گروه‌های مخالف حکومت افغانستان بخشی از مصارف جنگی خود را از راه تجارت غیر قانونی این مواد بدست می‌آورند .

مطالب مرتبط