تلاش دولت افغانستان برای نظارت بر بانکهای خصوصی

حق نشر عکس AFP

دولت افغانستان می‌گوید برنامه‌ ای را به اجرا می گذارد که بر اساس آن بانک های خصوصی نخواهند توانست از سپرده های مردم سوء استفاده کنند.

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید که در این راستا با جدیت بر فعالیت بانک های خصوصی این کشور نظارت می کند تا مشکلی که سال گذشته در "کابل بانک" بوجود آمد در سایر بانک ها تکرار نشود.

سید اسحاق علوی، معاون بانک مرکزی از تدوین برنامه ای که هدف آن جلوگیری از بروز مشکلات در بانک های خصوصی سخن می‌گوید.

جزئیات این برنامه هنوز روشن نیست، اما عمر ذاخیلوال، وزیر مالیه افغانستان می‌گوید که با اجرای این برنامه جلو سوء استفاده بانک های از سپرده های مردم گرفته خواهد شد.

آقای ذاخیلوال می‌گوید که حکومت و بخصوص بانک مرکزی افغانستان با دقت بیشتر بانک‌ های خصوصی در این کشور را نظارت خواهد کرد.

به نظر می رسد حکومت افغانستان در پی ورشکست "کابل بانک" در سال گذشته در افغانستان این برنامه را در پیش گرفته است.

این بانک در حال حاضر تحت کنترل بانک مرکزی است.

در حال حاضر حدود هفده بانک خصوصی در افغانستان فعالیت دارند.

به گفته بانک مرکزی افغانستان ظرف پنج سال گذشته بیش از دو میلیارد دلار در بخش بانکداری کشور سرمایه گذاری شده است و این امر به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال کمک کرده است.

اما انتقادهایی هم وجود دارد که نرخ بهره یا سود بانک های خصوصی در افغانستان چند برابر بالاتر از بانک های خصوصی در سایر کشور های جهان است و کارشناسان این مساله را مانع رشد سرمایه گذاری در این کشور می‌دانند.

این انتقاد نیز از سوی مردم مطرح است که بانک های خصوصی ضمانت نقدی در بانک مرکزی ندارند و در صورتیکه این بانک ها پولهای مردم را، با خود ببرند، کسی در برابر مردم پاسخگو نخواهد بود.

مطالب مرتبط