زرداری: جنگ افغانستان، تهدیدی برای پاکستان است

آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان حق نشر عکس Getty
Image caption آقای زرداری گفت که بسیاری از سیاستمداران آمریکا از اوضاع منطقه بی خبر هستند

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان گفته است که جنگ افغانستان به ضرر "ثبات پاکستان" است و به تقویت دموکراسی در این کشور آسیب می زند.

آقای زرداری در یک مصاحبه با روزنامه گاردین گفت که کندی تلاشها در پایان دادن به خشونتها در افغانستان، مایه نگرانی است.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که روابط پاکستان با آمریکا پس از جنجال بر سر پرونده شهروند آمریکایی - ریموند دیویس - رو به وخامت بوده است.

خبرنگاران می گویند، این یکی از تندترین اظهارات آقای زرداری در مورد جنگ افغانستان بوده است.

آقای زرداری به گاردین گفت: "درست مانند این که مبارزه مکزیک علیه مواد مخدر در مرزهای آمریکا روی وضعیت تگزاس و جامعه آمریکا تاثیر می گذارد، ما هم در مورد جنگی صحبت می کنیم که در مرزهای ما جریان دارد و یقینا تاثیرات گسترده ای (بر پاکستان) دارد."

او افزود: "فکر می کنم حدود دوازده سال است که آمریکا درگیر افغانستان شده و بدون شک که حوصله همه در حال به سر رسیدن است، به ویژه حوصله مردم آمریکا که در پی جواب برای سوالهایشان هستند."

آقای زرداری همچنین گفت که وضعیت امنیتی تلاشها برای تقویت دموکراسی در پاکستان را که به گفته او در زمان حاکمیت ژنرال پرویز مشرف تضعیف شده بود، با چالش روبرو کرده است.

خبرنگار بی بی سی در کراچی می گوید که رهبری پاکستان بر این باور است که حمایت آنها از جنگ علیه تروریسم در افغانستان، از محبوبیت آنها در پاکستان می کاهد.

او همچنین می گوید ذهنیت ضد آمریکایی هم در میان مردم عادی پاکستان و هم در افکار رهبران ارشد نظامی و غیرنظامی پاکستان به قوت خود باقی است.

همزمان، یک گزارش اخیر کاخ سفید حاکی از این است که پاکستان برای مبارزه با شورشگری ها در خاک خود برنامه ای ندارد.

اما آقای زرداری این گزارش را تکذیب کرد و گفت که بسیاری از سیاستمداران آمریکا، نسبت به اوضاع منطقه بی خبر هستند.

مطالب مرتبط