دیده‌بان رسانه‌ها از کاهش خشونت علیه خبرنگاران افغان خبر داد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نشان نی

یک نهاد مدافع رسانه ها در افغانستان از کاهش موارد خشونت علیه خبرنگاران از ۸۵ مورد در سال ۱۳۸۸ به ۵۸ مورد در سال ۱۳۸۹ خبر داده است.

اداره دیده بان رسانه ها وابسته به سازمان "نی" در گزارش سالانه خود گفته است که بیشتر خشونت های اعمال شده علیه خبرنگاران در سال گذشته خورشیدی از سوی مراجع دولتی صورت گرفته است.

صدیق الله توحیدی مسئول اداره دیده بان رسانه ها روز دوشنبه، ۲۲ حمل/فروردین در یک نشست خبری از ۲۷ مورد از خشونت های ثبت شده علیه خبرنگاران را به ماموران دولتی نسبت داد.

به گفته او، هشت مورد دیگر از سوی نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان و ۱۸ مورد از سوی افراد ناشناس صورت گرفته است. آقای توحیدی گفت که مسئول دو مورد خشونت علیه خبرنگاران طالبان و سه مورد دیگر رئیس یک رسانه خصوصی هستند.

دیده بان رسانه ها که خود را حامی رسانه های آزاد در افغانستان می خواند، در گزارش سالانه خود نوشته است که در جریان سال گذشته خورشیدی یک خبرنگار کشته و سه خبرنگار دیگر زخمی شده اند.

مسئول دیده بان رسانه ها گفت که هشت خبرنگار در جریان همین سال بازداشت شده اند و همچنین ۱۸ مورد ضرب و شتم خبرنگاران هم در این سال ثبت شده است. به گفته او، ۲۸ مورد از خشونت های ثبت شده در سال ۱۳۸۹، تهدید خبرنگاران بوده است.

با این حال، آقای توحیدی گفته که سال ۱۳۸۹ به دلیل ۲۳ مورد کاهش خشونت علیه خبرنگاران نسبت به سال ۱۳۸۸ در افغانستان، سالی نسبتا خوبی بوده است.

او در این نشست گفت که پرونده های خشونت علیه خبرنگاران در سالهای گذشته "مسکوت" گذاشته شده و دولت باید برای بررسی آنها توجه جدی کند.

آقای توحیدی گفت: "از مقامات دولتی افغانستان، به شمول نهادهای قضایی تقاضای می کنیم که به پرونده های مسکوت گذاشته شده خبرنگاران توجه کنند و افرادی که در قتل، تهدید و بازداشت های غیرقانونی خبرنگاران دخیل هستند، باید مشخص شوند، به پنجه قانون سپرده شوند تا مجازات شوند."

دیده بان رسانه ها که هر ساله چنین گزارشی منتشر می کند، هنگام انتشار گزارش امسال خود این گزارش ها را نوعی "دادخواهی" دانسته و از دولت افغانستان انتقاد کرده که تا حال به بررسی جدی پرونده های خبرنگاران کشته شده نپرداخته است.

آقای توحیدی همچنین گفت که عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات یکی از مشکلاتی است که کار خبرنگاران در افغانستان را با دشواری مواجه کرده است.

ولی او در عین حال از شماری از سخنگویان نهادهای دولتی در زمینه ارائه اطلاعات به خبرنگاران ستایش کرد.

پیش از این سازمان رسانه های آزاد جنوب آسیا، سفما، در گزارش سالانه خود آمار مشابه به آمار اعلام شده از سوی دیده بان رسانه ها را در زمینه خشونت علیه خبرنگاران منتشر کرده است.

مطالب مرتبط