روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۲ حمل

روزنامه های چاپ امروز کابل بحث های اخیر اعضای مجلس سنا در باره آب های افغانستان و مسائل امنیتی این کشور را در مطالب اصلی خود بررسی کرده اند.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "آب در کوزه و ما تشنبه لبان..." با اشاره به این که در حال حاضر افغانستان تنها قادر به استفاده از یک چهارم آب های این کشور است، نوشته که آب های افغانستان می تواند به رشد اقتصادی این کشور کمک زیادی کند.

به نظر نویسنده، استفاده از آب برای احیای زمینهای لم یزرع در افغانستان به عنوان کشوری که اقتصادش مبتنی بر کشاورزی است و همچنین استفاده از آب برای تولید انرژی برق، نیازمندی های این کشور به مواد خوراکی و برق وارداتی را کاهش دهد و فرصت های شغلی پرسودی را فراهم کند.

هشت صبح اما نوشته که "ضعف" دولت افغانستان و استفاده جویی های "مغرضان" باعث هدر رفتن آبهای افغانستان شده است. نویسنده مدعی است که مداخله دولت ایران در مورد ساختن بند (سد) سلما در غرب افغانستان، که کارش ناتمام مانده، یکی از نمونه های این مساله است.

سرمقاله نویس هشت صبح نوشته که قرار بود کشور هند مسئولیت ساختن این سد را به عهده گیرد، اما مقامهای ایرانی با تماس گرفتن با سفارت هند در کابل، مانع این کار شدند.

روزنامه اراده هم همسایگان افغانستان را متهم به استفاده "آزمندانه" از آبهای افغانستان کرده و نوشته که بر اساس آمارهای منابع رسمی، ۷۵ درصد آبهای افغانستان به کشورهای همسایه سرازیر می شود. نویسنده افزوده که افغانستان از ۲۵ درصد دیگر آبهای خود به گونه غیرفنی و بدوی استفاده می کند.

به باور اراده، این یکی از مسئولیت های دولت های افغانستان است که از منابع طبیعی و آبهای این کشور استفاده درست کند و اگر نیاز به بستن پیمانی با کشورهای همسایه در این مورد باشد، در آن حق استفاده از آبها در داخل افغانستان بر اساس قوانین بین المللی و منافع این کشور محفوظ بماند.

این روزنامه انتقاد کرده است که ارزش آب در افغانستان به درستی درک نمی شود و دولت تا حال برای استفاده از این آبها راهکار و استراتژی مشخصی ندارد و به همین دلیل آبهای افغانستان به صورت "رایگان" به پاکستان، ایران و دیگر کشورهای همسایه سرازیر می شود.

اراده بحث اعضای مجلس سنای افغانستان در باره استفاده از آبهای کشور را گامی ارزشمند در این راستا دانسته ولی تاکید کرده است که این گونه بحث ها باید نتایج عملی داشته باشد. نویسنده افزوده که مجلس نمایندگان هم باید این موضوع را بررسی کند تا بر اساس قوانین بین المللی در این مورد تصمیم نهایی گرفته شود.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با عنوان "نشانه های حضور مجدد القاعده" نوشته که این گروه در ده سال گذشته و در پی حضور نیروهای بین المللی در افغانستان، بیکار ننشسته و در این مدت در فعالیت های تروریستی در سراسر دنیا دخالت مستقیم داشته است.

به نوشته این روزنامه، گروه القاعده در ده سال اخیر با گروه های تروریستی فعال در افغانستان و پاکستان هم روابط نزدیک داشته و از گروه های طالبان و شبکه حقانی حمایت کرده است. به باور نویسنده، سازمان القاعده به عنوان حامی طالبان و طراح سیاست های کلان آنها، آمادگی خود را برای حضور در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی نشان داده است.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان افزوده که طالبان به عنوان عوامل خط مقدم جنگ با نیروهای خارجی و دولت افغانستان، مترصد خروج نیروهای خارجی هستند تا پس از آن با دولت افغانستان "با دست بازتری" به مبارزه بپردازند. به نظر نویسنده، موضوع خروج این نیروها و طرح صلح با گروه طالبان، زمینه تحرک بیشتر این گروه را فراهم کرده است.

چراغ در سرمقاله خود اظهارات اخیر مقامهای نظامی و غیرنظامی پیمان ناتو در کابل را "مخدوش کننده افکار عمومی" و "ابهام آفرینی" خوانده و نوشته که تصویری که آنها از اوضاع افغانستان ارائه می کنند، بیشتر برای "نتیجه گیری مثبت از پایان ماموریت شان" است و با واقعیت های جاری افغانستان مطابقت ندارد.

اخیرا مارک سدول، مسئول غیرنظامی ناتو در کابل در مراسم پایان ماموریت خود در افغانستان گفت که اوضاع این کشور نسبت به دو سال پیش بهتر شده و امیدواری نسبت به آینده در میان افغانها و جامعه بین المللی بیشتر شده است. ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل ناتو در افغانستان هم اظهارات مشابهی داشت.

چراغ افزوده که بهبود اوضاع از نظر مردم افغانستان این است که امیدواری به آینده در میان مردم زنده شود، دولت در برابر مردم پاسخگو باشد، شرایط زندگی بهتر شود، شهروندان غیرنظامی در جنگ طرفهای درگیر کشته نشوند و نیروهای خارجی به فرهنگ و قوانین مردم افغانستان احترام بگذارند- چیزهایی که به نظر نویسنده هنوز در افغانستان اتفاق نیفتاده است.

به نوشته روزنامه، در دو سال اخیر جنگ به درون شهرهای افغانستان کشانده شده و شمار تلفات غیرنظامیان بیشتر شده و مناطقی در شرق کشور به تصرف طالبان درآمده که این امر حاکمیت دولت افغانستان را عملا به چالش کشیده است.

چراغ در ادامه نوشته که حالا ابتکار عمل به دست "ترورستان" است و آنها در هر موقعیتی برای کشتار مردم و بدنام کردن نظام حاکم در افغانستان سود می برند. به نظر روزنامه، تروریستها در چند مورد در هفته های اخیر از خلا مدیریت دولتی و خارجی ها استفاده کرده و دست به خشونت زده اند.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به اظهارات اخیر سمیع الحق، رئیس مدرسه حقانیه پاکستان در مورد عدم حمایت او از بمبگذاری های انتحاری، نوشته که نقش علمای مذهبی پاکستان در جلوگیری از این گونه حملات موثر است.

اخیرا سمع الحق در گفتگو با خبرنگار بی بی سی در پاکستان گفت که از حملات انتحاری حمایت نمی کند.

انیس نوشته که علمای مذهبی پاکستان می توانند مانع تقویت روحیه خشونت و تدریس خشونت در مدارس مذهبی در این کشور شوند و بگویند که با این کار برای اسلام عزیز، که دین برادری، صلح و مشارکت است، "هویت بد" تصویر نشود.

این روزنامه افزوده که پیش از این علمای دینی مصری، سعودی و هندی گفتند که حملات انتحاری به هیچ صورت قابل توجیه نیست، اما شنیده نشد، ولی پس از آن که پاکستان خود مورد حملات انتحاری قرار گرفته، صدای مخالفت روحانیون پاکستانی با بمبگذاری انتحاری شنیده می شود.

مطالب مرتبط