تلاش ناتو برای سرکوب طالبان در مناطق مرزی افغانستان

جنگجویان طالبان حق نشر عکس AP

مقام های ناتو می گویند برای سرکوب گروه طالبان و پیشگیری از حملات بیشتر این گروه در تابستان امسال، عملیات نظامی خود را عمدتا در مناطق مرزی جنوب و شرق این کشور متمرکز کرده اند.

مایک جاسون، یک سخنگوی ناتو به بی بی سی گفت که مناطق مرزی افغانستان و پاکستان، اخیرا شاهد چندین عملیات بزرگ بوده و این روند کماکان ادامه دارد.

او گفت: "اخیرا چندین عملیات بزرگ پاکسازی داشته ایم که در شرق و جنوب افغانستان انجام شده است، بیشتر این عملیات در مناطق مرزی صورت گرفته است و هدف ما این بوده است که مناطق فعالیت شورشیان را محدود کرده و پناهگاه های امن آنها را تصرف کنیم."

گروه طالبان معمولا با گرم شدن هوا، حملات خود را شدت می بخشند، اما به نظر می رسد این بار نیروهای ناتو تصمیم دارند ابتکار عمل را بدست داشته باشند.

به گفته سخنگویان ناتو، هم اکنون در نیمی از افغانستان عملیات های نظامی برای سرکوب افراد طالبان جریان دارد، اما ناتو می گوید که با این حال، تابستان افغانستان با خشونتهای بیشتری همراه خواهد بود.

سخنگوی ناتو می گوید: "ما باور داریم که در عملیات های سال گذشته دستاوردهای خوبی داشته ایم و محلاتی را که پیش از این پناهگاه های امن شورشیان بود، از آنان گرفته ایم، اما هنوز ما منتظر بهار و تابستان دشواری در افغانستان هستیم."

نظامیان آمریکایی می گویند که پیش از برقراری ثبات در افغانستان، نیاز است تا عملیات نظامی علیه شورشیان گسترده تر شود.

شدت این عملیات، با آغاز برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان همزمان خواهد شد. این برنامه قرار است از ماه جولای امسال آغاز شود و انتظار می رود تا سال ٢٠١٤ میلادی، تمامی نظامیان خارجی، افغانستان را ترک کنند.

ولی پیش از آن، دولت افغانستان تاکید دارد که جامعه جهانی باید این کشور را در زمینه ایجاد ارتش نیرومند همکاری کند تا این نیروها بتوانند مسئولیت های امنیتی کشورشان را به تنهایی برعهده بگیرند.

مطالب مرتبط