یک فرمانده طالبان با ٥٠ تن از جنگجویانش به دولت افغانستان پیوست

مولوی نورالعزیز حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مولوی نورالعزیز در مراسم پیوستن خود به دولت، پرچم دولت افغانستان را به دست گرفت.

مقامهای امنیتی ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفته اند که یکی از والیان خود خوانده طالبان همراه با پنجاه تن از افرادش به برنامه صلح پیوسته است.

مولوی نورالعزیز از فرماندهان برجسته گروه طالبان بوده است که اخیرا از طرف این گروه به عنوان "والی" ولایت قندوز در شمال افغانستان تعیین شده بود.

مقامهای امنیتی در ولایت قندهار گفته اند که او در گذشته در جنوب افغانستان فعالیت داشته و روز دوشنبه، ۲۲ حمل/فروردین با میانجیگری شماری از بزرگان قومی ولایت قندهار از جنگ دست کشید.

مولوی نورالعزیز در قندهار به خبرنگارن گفته است پی بردن به درست نبودن راهی که می رفته، سبب شده تا او دست از جنگ با دولت بردارد.

گفته می شود که او در ولایت های هلمند، ارزگان، زابل و قندهار علیه دولت و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان می جنگید.

این فرمانده سابق طالبان رهبری دسته های کوچک ستیزه جویان طالبان را در این ولایت ها به دوش داشته است.

هنگام پیوستن مولوی نورالعزیز به دولت، ۵۰ تن از افراد تحت امر او همراه او بوده اند. گفته شده است که شماری دیگر از فرماندهان طالبان نیز در آینده به دولت خواهند پیوست.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption والی سایه طالبان، پیش از پیوستن پرچم این گروه را به دست داشت.

این فرمانده سابق طالبان، در مراسمی که والی قندهار به مناسبت پیوستن او به دولت برگزار کرده بود، گفت: "از افراد مهم ملا دادالله بودم بعدا به سمت قوماندان/ فرمانده ارتقا کردم. ولسوال در مارجه بودم. در این اواخر به حیث والی طالبان در ولایت قندوز تعیین شده بودم."

ملا دادالله یکی از معروف ترین و خشن ترین فرماندهان طالبان بود که در سال ۱۳۸۶ خورشیدی در ولایت هلمند کشته شد. مامون درانی خبر نگار در قندهار می گوید که مولوی نورالعزیز نامه طالبان در مورد انتصابش به عنوان والی سایه طالبان در قندوز را به خبرنگاران نشان داد.

به گفته آقای درانی، مولوی نورالعزیز اصلا از ولایت هلمند است و در زمان حاکمیت رژیم طالبان از جمله افراد محلی این گروه در هلمند بوده است.

پیوستن او به دولت، نشانه ای از موفقیت برنامه صلح دولت افغانستان در سطح محلی دانسته شده است.

اما گروه طالبان گفته است که او ارتباطی با این گروه نداشته و اساسا چنین فردی عضو این گروه نبوده است.

مطالب مرتبط