روزنامه‌های کابل: چهارشنبه، ۲۴ حمل

موضوع پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، در مطالب اصلی بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل مورد بحث قرار گرفته است.

اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که پیشنویس سند این پیمان از سوی شورای وزیران این کشور آماده شده و قرار است به زودی برای تصویب به لویه جرگه (مجلس بزرگ سران قبائل) ارائه شود.

آرمان ملی قرارداد استراتژیک میان افغانستان و آمریکا را برای افغانستان از اولویت‌هایی دانسته است که باید برای تحقق آن تلاش به خرج داد و حضور نیروهای خارجی در افغانستان به باور نویسنده، در شرایط کنونی از نیازمندی‌های جدی مردم افغانستان است.

به باور این روزنامه، افغانستان در مرزهای شرقی، جنوبی و غربی خود با "مداخلات آشکار و پنهان همسایگان آزمند" مواجه است و به همین دلیل جنگ در این کشور همچنان ادامه دارد. آرمان ملی افزوده است که هنوز افغانستان قادر نشده است که از خود در برابر این مداخلات دفاع کند.

نویسنده تاکید کرده است که اگر آمریکا می‌خواهد که در افغانستان بماند، باید تضمین کند که استقلال و تمامیت ارضی این کشور محفوظ بماند، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توانایی دفاع از خود را به دست آورند و این کشور در زمینه‌های اقتصادی هم به خودکفایی برسد.

چراغ این سوال را مطرح کرده است که آیا خواسته‌های مردم و حکومت افغانستان از بستن پیمان استراتژیک با آمریکا یکی است یا نه. به نظر این روزنامه، ساده‌ترین هدف از مشارکت استراتژیک افغانستان و آمریکا باید کمک به امنیت درازمدت، تقویت مردم‌سالاری، توسعه اقتصادی و حکومت قانون در افغانستان باشد.

این روزنامه در عین حال این پرسش توأم با "نگرانی عمیق" را هم مطرح کرده که آیا بستن پیمان استراتژیک با آمریکا منجر به حمایت "بی چون و چرای" آمریکا از "نظام‌های فاسد" در افغانستان نمی‌شود و آیا این سند شرایط لازم را فراهم می‌کند که حکومت‌های افغانستان در آینده برای بهبود شرایط بیشتر کار کنند.

چراغ همچنین نوشته است که حضور آمریکا در ده سال گذشته نتوانسته است ناامنی را در افغانستان ریشه‌کن کند، برای ایجاد حکومتی مبتنی بر اصول دموکراتیک و پاسخگو کمک کند و اصل توزیع قدرت و ثروت در میان مردم، احترام به حقوق بشر و اقتصاد بازار با چالش هایی مواجه است.

راه نجات نوشته که تا رسیدن به پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا "راه طولانی" در پیش است و هنوز مشخص نیست که آمریکا چه مقدار از شرایطی را که افغانستان در این زمینه دارد، خواهد پذیرفت و همچنین تا چه حدی افغانستان از شرایط خود صرفنظر خواهد کرد.

این روزنامه همچنین به این نظر است که هنوز موضع لویه جرگه‌ای که قرار است سند این پیمان به آن ارائه شود، در مورد چگونگی این پیمان مشخص نیست و پس از تصویب آن به وسیله این جرگه، این سند نیازمند تصویب شورای ملی نیز است که موضع شورای ملی هم در باره آن "غیرقابل پیش‌بینی" است.

راه نجات افزوده است که هر چند مقام‌های دولت افغانستان و از جمله رئیس جمهوری این کشور تمایل خود به ایجاد پایگاه دائمی نظامی آمریکا در این کشور را پنهان نکرده‌اند، اما حضور آمریکا در افغانستان دائمی نخواهد بود، بلکه "درازمدت و مشروط" خواهد بود.

روزنامه اراده با اشاره به آمادگی دولت ترکیه برای میزبانی از نمایندگی سیاسی گروه طالبان برای زمینه‌سازی گفت‌وگوهای صلح میان این گروه و دولت افغانستان، ترکیه را "مسیر باز مذاکرات صلح در افغانستان" خوانده است.

اخیرا داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که دولت ترکیه به پیشنهاد شورای عالی صلح افغانستان اجازه گشایش نمایندگی سیاسی گروه طالبان در خاک کشورش را خواهد داد و هدف از آن تقویت روند صلح در افغانستان خوانده شده است.

اراده نوشته است که ترکیه به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند اسلامی و عضو ناتو، در پی یافتن راه‌حلی سیاسی برای مناقشه افغانستان است و این کشور می‌تواند نقش میانجی را در گفتگوهای صلح میان گروه طالبان و دولت افغانستان به عهده بگیرد.

این روزنامه همچنین نوشته است که یکی از موضوع‌های محوری گفت‌وگوهای آصف علی زرداری، نخست وزیر پاکستان با مقام‌های ترکی در سفر اخیرش به ترکیه، بررسی راه‌حل‌های بحران در افغانستان است.

اراده اما افزوده است که این در حالی است که مناطق مرزی پاکستان از "پناهگاه‌های امن" طالبان شمرده می‌شود و بخشی از نیروهای امنیتی پاکستان هم روابط "تنگاتنگی" با طالبان دارند.

مطالب مرتبط