نخست وزیر پاکستان به کابل می رود

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای گیلانی درباره مسائلی چون مبارزه با تروریسم، مذاکره با طالبان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، ترانزیت و مهاجران افغانستان در پاکستان مذاکره خواهد کرد

یوسف رضا گیلانی نخست وزیرپاکستان فردا (شانزدهم آوریل) برای دیدار با مقام های افغانستان وارد کابل پایتخت این کشور خواهد شد.

مقام های افغان می گویند مسایلی چون مبارزه با تروریسم، مذاکره با طالبان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، ترانزیت و مهاجران افغانستان در پاکستان ازمواردی است که آقای گیلانی و هیات همراه او در مذاکرات شان با مقام های افغان مطرح خواهند کرد.

این دومین سفرنخست وزیرپاکستان در شش ماه گذشته به افغانستان است.

حامد علمی معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می گوید آقای گیلانی درین سفر با اعضای شورای عالی صلح نیز دیدارو گفت و گو خواهد کرد.

این دومین سفر نخست وزیر پاکستان ظرف شش ماه گذشته به افغانستان خواهد بود.

پاکستان و افغانستان دربیش ازسه دهه اخیر روابط پر چالشی داشته اند.

این دو کشور همواره یکدیگر را به پیچیده شدن اوضاع داخلی در منطقه و مداخله در امور داخلی یکدیگر متهم کرده اند.

در یک دهه گذشته که هردو کشور از متحدان کلیدی آمریکا در منطقه به حساب می آمدند نیز روابط این دوکشور ثبات دراز مدت و قابل اطمینان را شاهد نبوده است.

از سوی دیگر هردو کشور با چالشهای جدی از سوی گروه های بنیادگرای اسلامی روبرو هستند، طالبان پاکستانی در مواردی اسلام آباد پایتخت پاکستان را نیز تهدید کرده و ارتش پاکستان ماه هااست که در مناطق قبایلی با گروه طالبان پاکستانی درگیر نبرد است.

اما دولت افغانستان این تلاشها را کافی نمی داند و همواره مدعی اند که پاکستان طالبان افغانستانی را حمایت می کند.

اتهامی که متقابلا اسلام آباد نیز علیه کابل مطرح کرده است.

ازسوی دیگر روابط گسترده افغانستان با کشورهای منطقه از جمله هند و چین نیز برای دولت پاکستان خوشایند نیست. هند در ده سال گذشته پروژه های کلانی را در افغانستان کار کرده است و روابط گرم و رو به گسترشی با افغانستان دارد.

اسلام آباد اما به همکاری گسترده هند در بازسازی افغانستان به دیده شک می نگرد.

این مشکلات از یک طرف و دعوای تاریخی خط دیورند میان دو کشور از سوی دیگر سبب شده است که رفت و آمد مقام های دو کشور نتواند روابط دیپلماتیک همیشه گرم و رو به گسترش داشته باشد.

مطالب مرتبط