اظهارات تازه مقام‌های ایرانی وافغان در مورد آب هیرمند

علی اکبر صالحی حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر خارجه ایران گفته است موضوع حق آبه ایران از رود خانه هیرمند پیگیری می شود

مقام های افغان می گویند که سهم ایران از آب رودخانه هیرمند نه تنها کم نشده بلکه آبی که به ایران می رود بیشتر از سهمی است که در معاهده ١٩٧٢ بین دو کشور توافق شده است.

شجاع الدین ضیایی، معاون وزارت انرژی و آب افغانستان گفت که میزان آبی که از رودخانه هیرمند به ایران می رود ممکن است در آینده کم شود، اما تاکید کرد که افغانستان کاملا به معاهده ای که در سال ١٩٧٢ میلادی بین امیر عباس هویدا، نخست وزیر وقت ایران و موسی شفیق، نخست وزیر وقت افغانستان امضا شد، پایبند است.

از سوی دیگر شفیق شهیر، یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان گفته است که این کشور به آب رودخانه هیرمند نیاز دارد و باید در معاهده ١٩٧٢ تجدید نظر کند.

این اظهارات مقام های افغان واکنشی است به اظهارات علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که اخیرا گفته بود موضوع حق آبه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری خواهد کرد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران نوشته بود که آقای صالحی در دیدارش از شهرستان مرزی هیرمند در شمال استان سیستان و بلوچستان گفته است که معاونش در دیدار چند روز آینده خود از افغانستان این موضوع را پیگیری می کند.

ایرانا نوشته بود: "صالحی بر اخذ حق آبه ایران از رودخانه هیرمند به منظور احیای مجدد دریاچه هامون تاکید و آن را حق مردم استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد".

به نوشته ایرنا، یکی از خواستهای مردم شهرستان هیرمند در دیدار با علی اکبر صالحی، اخذ حق آبه ایران از افغانستان بود "که در سالهای گذشته به نحو چشمگیری کاهش یافته است".

اما شجاع الدین ضیایی، معاون وزارت انرژی و آب افغانستان نمی پذیرد که سهم ایران از رود هیرمند در سالهای اخیر کم شده باشد.

آقای ضیایی گفت که در سالهای جنگ پروژه های افغانستان برای بهره برداری از آب رودخانه هیرمند متوقف بود و اکثر آب این رودخانه به ایران سرازیر می شد، اما در سالهای اخیر از یک طرف خشکسالی های پی هم آب رودخانه را در مجموع کم کرده و از سوی دیگر افغانستان در حال فعال کردن سیستم آبیاری خود از آب رودخانه هیرمند است.

معاون وزارت انرژی و آب افغانستان تاکید کرد که با همه اینها، از سهم ایران بر اساس معاهده ١٩٧٢ کاسته نخواهد شد.

آقای ضیایی در پاسخ به سخنان آقای صالحی مبنی بر سفر معاون وزارت خارجه ایران به کابل و طرح موضوع آب هیرمند، از آن استقبال کرد و گفت که افغانستان نیز مایل است مفاد این معاهده روشن شود و در این زمینه با ایران گفت و گو کند.

ایران و افغانستان در سالهای گذشته روابط گرمی داشته اند و علی الرغم تاکید پی هم مقام های ناتو و ائتلاف مبنی بر حمایت دولت ایران از شورشیان طالبان، دولت افغانستان همواره بر حسن همجواری و همکاری و مشارکت ایران در برنامه های بازسازی افغانستان تاکید کرده است.

مطالب مرتبط