افغانستان و پاکستان کمیسیون مشترک صلح تشکیل می‌دهند

کرزی و گیلانی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای کرزی گفته که گفتگوهای با آقای گیلانی "صریح و واضح" بوده است

افغانستان و پاکستان برای تامین صلح و مذاکره با مخالفان مسلح در هر دو کشور، کمیسیون مشترکی در سطح عالی ایجاد می کنند.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان روز شنبه، ۲۷ حمل/فروردین، در نشست مشترک خبری با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل گفت که این کمیسیون تحت نظر مقامهای ارشد هر دو کشور فعالیت خواهد کرد.

به گفته او، پیش از این هم کمیته مشترکی وجود داشته است، اما این کمیسیون تحت نظر وزیران خارجه هر دو کشور کار می کرد و کمیته ای که در آینده تشکیل خواهد شد، تحت نظر مقامهای اجرائی ارشد نظامی و غیرنظامی کار خواهد کرد.

آقای کرزی هم در این نشست گفت که در پاکستان، بر روند کار این کمیته شخص نخست وزیر، رئیس ستاد ارتش و رئیس سازمان اطلاعات پاکستان، آی اس آی، نظارت خواهد کرد.

در افغانستان از چند سال به این سو، آقای کرزی بر روند مصالحه با گروه های شورشی نظارت کرده است و این موضوع در محور سیاست های دولت او قرار دارد.

به گفته آقای کرزی، در این گفتگوها "وضاحت و صراحت بی سابقه ای" وجود داشته و صحبت های نخست وزیر پاکستان در این گفتگوها حاکی از "تغییر کلی" نسبت به مذاکرات گذشته مقامهای دو کشور بوده است. اما او توضیح بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

آقای گیلانی هم این گفتگوها را "تاریخی و بی سابقه" خواند و گفت که در این مذاکرات توافق شد که سطح همکاری های دو جانبه در مورد مسائل امنیتی و تامین صلح در هر دو کشور افزایش یابد.

نخست وزیر پاکستان افزود که در چهارچوب این همکاری ها، همکاری های نظامی و اطلاعاتی دو کشور هم افزایش خواهد یافت.

او همچنین در این نشست خبری گفت که موضوع مصالحه میان دولت افعانستان و گروه طالبان در این کشور، مربوط به ملت افغانستان است.

آقای گیلانی در پاسخ به پرسشی در مورد این که شماری از بمبگذاران انتحاری در افغانستان یا پاکستانی بوده اند یا در آن کشور آموزش دیده اند، توضیحی ارائه نکرد، اما گفت: "می خواهم این تصور را دور کنم که مناطق قبائلی پاکستان پناهگاه ترویستان است."

در گذشته حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هر از گاهی این موضوع را مطرح کرده است که "مراکز اصلی تروریستی" در آن سوی مرزهای افغانستان، یعنی خاک پاکستان هستند.

آقای کرزی همواره تاکید کرده است که تا زمانی که این مراکز نابود نشوند، مبارزه با تروریسم در منطقه موفقیتی در پی نخواهد داشت.

اما در مقابل، مقامهای دولت پاکستان گفته اند که این کشور خود قربانی تروریسم شده و صدها سرباز این کشور در جنگ با گروه های شورشی کشته شده اند.

با این حال، در محافل سیاسی و رسانه ای افغانستان به طور گسترده ای این گمان وجود دارد که گروه طالبان با منابع دولتی پاکستان ارتباط وجود دارد.

مقامهای دولت افغانستان تاکید کرده اند که پایان جنگ و تامین صلح در افغانستان تا حد زیادی با همکاری های "صادقانه" پاکستان مرتبط است و دولت پاکستان در این زمینه می تواند نقش "اساسی" داشته باشد.

مطالب مرتبط