کشته شدن ده نظامی در یک انفجار انتحاری در شرق افغانستان

به روز شده:  09:42 گرينويچ - شنبه 16 آوريل 2011 - 27 فروردین 1390

تلفات ناتو در حمله انتحاری شرق افغانستان

نیروهای ناتو در افغانستان می گویند دست کم پنج سربازشان در حمله ای در شرق کشور کشته شده اند. نیروهای ناتو جزئیات این حمله را فاش نکرده اند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

منابع نظامی در افغانستان گفته اند که در اثر بمبگذاری انتحاری در شرق این کشور دست کم پنج سرباز خارجی و پنج سرباز افغان کشته شده اند.

نعمان هاتفی یکی از سخنگویان ارتش در شرق افغانستان گفته است که یک بمبگذار انتحاری وابسته به گروه طالبان، که اونیفورم ارتش به تن کرده بود، روز شنبه، ۲۷ حمل/فروردین پایگاه ارتش در نزدیک شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان را هدف قرار داد.

نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان با انتشار اعلامیه ای تایید کرده اند که در این انفجار پنج سرباز آنها هم کشته شده اند، اما جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرده اند.

آقای هاتفی به بی بی سی گفت که چهار سرباز دیگر افغان و چهار مترجم هم در این حادثه زخمی شده اند.

این بمبگذاری یکی از خونین ترین حملات شورشیان علیه نیروهای خارجی در افغانستان خوانده شده است.

انفجار روز شنبه سومین حمله مرگباری است که گروه طالبان مسئولیت آنها را به دوش گرفته است.

حمله نخست در نشست سران قومی در ولایت شرقی کنر روی داد که منجر به کشته شدن شماری از آنها و از جمله یک فرمانده پیشین جهادی به نام ملک زرین شد.

دومین حمله روز پنجشنبه (۲۶ حمل) در محوطه فرماندهی پلیس قندهار روی داد و در اثر آن، خان محمد مجاهد، فرمانده پلیس این ولایت به همراه دو محافظ خود کشته شد.

در انفجار قندهار فرد بمبگذار اونیفورم پلیس پوشیده بود و در حادثه جلال آباد مهاجم انتحاری لباسی مشابه اونیفورم ارتش افغانستان به تن داشت.

سربازان ارتش افغانستان (آرشیو)

یکی از اهداف طالبان در حمله به نهادهای ارتش و پلیس افغانستان، کاهش اعتماد مردم به آنها خوانده شده است.

این در حالی است که قرار است تا دو ماه دیگر ارتش و پلیس افغانستان روند گرفتن مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی را به عهده گیرند.

به همین دلیل در چند حادثه اخیر طالبان تلاش کرده اند که پلیس و ارتش افغانستان را هدف حملات خود قرار دهند. این حملات تلاشی در راستای کاهش اعتماد مردم به این نیروها دانسته شده است.

یکی از اهداف اصلی طالبان در این زمینه کاهش میزان پیوستن جوانان به نیروهای پلیس و ارتش افغانستان است.

دولت افغانستان قصد دارد که تا سال ۲۰۱۴ میلادی، زمان پایان روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای داخلی، شمار این نیروها را تا چهار صد هزار تن برساند.

مقامهای دولت افغانستان تاکید کرده اند که نیروهای امنیتی داخلی باید هر چه زودتر توانایی تامین امنیت و "دفاع مستقلانه" را به دست آورند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.