روزنامه های کابل: شنبه، ۲۷ حمل

یوسف رضا گیلانی حق نشر عکس Getty
Image caption این دومین سفر آقای گیلانی به کابل در شش ماه اخیر است.

سفر یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان به افغانستان، موضوع اصلی مورد بحث در مطالب عمده روزنامه های چاپ امروز کابل است.

قرار است آقای گیلانی امروز شنبه، ۲۷ حمل/فروردین وارد کابل شود و با مقامهای دولت افغانستان و از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفتگو کند.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که سفر آقای گیلانی تاکید "مجدد و دروغینی" است بر این که پاکستان متعهد به حمایت از باثبات‌ساختن افغانستان است، اما این تعهد به تعبیر روزنامه در چهارچوب "استراتژی میلیتاریستی همیشگی پاکستان قابل فهم است".

به نظر روزنامه، آقای گیلانی که در این سفر او را احمد شجاع پاشا، رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، همراهی می کند، خواهد کوشید که از نقش کشورش در مبارزه با تروریسم سخن بگوید، اما به باور نویسنده، آقای کرزی با ارائه شواهدی نقش پاکستان در فرستادن تروریست‌ها به افغانستان را فاش خواهد کرد.

هشت صبح در ادامه افزوده است که رئیس جمهوری افغانستان در این دیدار مانند گذشته منتظر "ارشادات عالمانه" نخست وزیر پاکستان نخواهد نشست تا او را در "موضع انفعالی" قرار دهد. این روزنامه همچنین نوشته است که این بار نوبت آقای کرزی است که شواهد "مداخلات ناجایز" پاکستان را به میدان آورد.

روزنامه افغان جرگه بااشاره به اظهارات اخیر نخست وزیر پاکستان، مبنی بر این که این کشور در تامین صلح در افغانستان نقش کلیدی دارد، نوشته که همان گونه که همسایه های افغانستان در "ناامنی و ادامه آن" نقش دارند، در تامین صلح در افغانستان هم می توانند نقش بازی کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفر نخست وزیر پاکستان به افغانستان؛ هشت صبح.

این روزنامه افزوده است که البته افغانستان و پاکستان در کشورهای یک دیگر "منافعی" دارند، ولی تاکید کرده که این مافع باید مشروع باشد و نه "استعماری". نویسنده ضمن تاکید بر این که "دوستی یک جانبه اصلا ممکن نیست"، نوشته که اگر پاکستان خواستار منافع مشروع در افغانستان است، باید منافع مشروع افغانستان را هم در خاک خود بپذیرد.

چراغ در سرمقاله خود با عنوان "بازی با گرگ دل شیر می خواهد"، نوشته است با این "آزموده را آزمودن خطاست"، رهبران افغانستان در بازی با گرگ، که "بدون زخم و خون هم نیست"، باید از "نتیجه گیری عاطفی و احساساتی" از گفتگوها در این دیدار خودداری کنند.

به باور نویسنده، از زمانی که دولت افغانستان در چهارچوب طرح صلح اقدام به "امتیازدهی ناعالانه به برادران ناراضی (طالبان)" از طریق شورای عالی صلح کرده پاکستان هم دست سخا از کیسه بیرون کرده و توجه خاصی به زندگی سیاسی و نظامی طالبان کرده است.

نویسنده چراغ مدعی است که اخیرا هشت فرمانده طالبان و از جمله ملا منصور دادالله از زندان آی اس آی آزاد شده و امکانات مالی و لژستیکی این گروه هم در خطوط جنگی افزایش یافته است و به نظر نویسنده، رفت و آمد رهبران افغانستان و پاکستان به کشورهای یک دیگر باعث تغییر اوضاع نخواهد شد.

ماندگار دیدار آقایان کرزی و گیلانی را "قصه های سابقه" خوانده و نوشته که نمی شود از این دیدار توقع وقوع تغییرات زیادی داشت، مگر این که پاکستان با ایجاد پایگاه سیاسی طالبان در ترکیه موافقت کند و در آن صورت طالبان به رسمیت شناخته خواهند شد و پاکستان از این گروه "استفاده بهینه" خواهد کرد.

به نوشته روزنامه، سیاست پاکستان در ده سال گذشته در قبال افغانستان تغییر نکرده و پاکستان هنوز هم کماکان به "حمایت، تسلیح و تجهیز" این گروه ادامه می دهد. ماندگار تاکید کرده که بهبود اوضاع در منطقه نیازمند تجدید نظر پاکستان در مورد سیاست های گذشته آن است.

نویسنده به این باور است که پاکستان در پی تجدیدنظر سیاست های خود در قبال افغانستان، باید این کشور را همسایه نیک خود بداند و به این امر باور پیدا کند که دیگر "سیاست های دوگانه" آن در مورد افغانستان از چشم جهانیان پنهان نمی ماند.

روزنامه آرمان ملی در صفحه نخست خود از قول محمد یونس قانونی رئیس پیشین مجلس و عضو کنونی آن نوشته که نظریه پردازان اصلی گروه طالبان به دلیل روابط نزدیک آنها با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، حاضر به مصالحه با دولت افغانستان نیستند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption انفجار در مرکز فرماندهی پلیس قندهار؛ علیزاده، روزنامه افغانستان.

آقای قانونی در همایش اعضای حزب افغانستان نوین، که او رهبری آن را به عهده دارد، گفته که مصالحه با شورشیان از مسائلی است که حکومت "بار بار" از آن دم زده است، اما مردم و نهادهای سیاسی از آن اطلاعی ندارند. به گفته او، مصالحه از براساس منافع "یک خانواده" مطرح شده و این موضوع تا حال با مجلس در میان گذاشته نشده است.

یونس قانونی افزوده که ۲۰ درصد اعضای گروه طالبان با سازمان آی اس آی "روابط تنگاتنگ" دارند و آنها به عنوان "نظریه پردازان" این گروه حاضر به مصالحه نیستند، اما ۸۰ درصد دیگر آنها که با دلائل مختلف به گروه طالبان پیوسته اند، ممکن است که براساس "برنامه و فراخوان معقول" به زندگی عادی بازگردند.

روزنامه افغانستان با اشاره به قتل چند افسر پلیس در خشونتهای اخیر در افغانستان و از جمله خان مجاهد، فرمانده پلیس قندهار در بمبگذاری انتحاری، نوشته که این خشونت ها با تاکید مقامهای دولتی در باره مصالحه با گروه طالبان و انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای افغان همزمان شده است.

آقای مجاهد روز پنجشنبه، بیست و ششم حمل/فروردین در محوطه فرماندهی پلیس قندهار در جنوب افغانستان با انفجار کمر بند انتحاری یک فرد بمبگذار که اونیفورم پلیس به تن داشت، کشته شد.

به نظر روزنامه، در حالی که دولت افغانستان برنامه مشخصی برای مصالحه و انتقال مسئولیت امنیتی ندارد و با ضربه هایی که در پی این خشونت ها به دولت وارد شده، این نگرانی افزایش یافته که ممکن است خشونت طلبی طالبان و مصالحه جویی دولت به زیان دستاوردهای ده سال اخیر افغانستان تمام شود.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان همچنین نوشته که حملات پی در پی طالبان نشان می دهند که این گروه راهی جز جنگ در افغانستان نمی بیند و نویسنده با نتیجه گیری از این موضوع پرسیده که در مقابل آیا راهی جز سرکوب این گروه باقی مانده است.

مطالب مرتبط