وزارت مخابرات افغانستان: نا امنی، تهدیدی علیه خدمات تلفن همراه

تلفن همراه
Image caption فعالیت شرکت های تلفن همراه در جنوب افغانستان همواره با تهدید طالبان روبرو بوده است

وزارت مخابرات افغانستان می گوید که تضمین ادامه فعالیت شرکت های مخابراتی در این کشور، نیازمند بهبود وضعیت امنیتی است.

مقامات این وزارت می گویند که راه اندازی عملیات های نظامی برای پاکسازی مناطق نا امن از گروه های شورشی، زمینه را برای شرکت های مخابراتی نیز فراهم می کند تا خدمات خود را توسعه دهند.

شرکت های مخابراتی تلفن همراه اخیرا در مناطق جنوبی افغانستان، به ویژه در هلمند، با تهدیدهای گسترده ای از سوی گروه طالبان روبرو بوده اند.

اوایل ماه جاری خورشیدی، فعالیت تمامی شرکت های مخابراتی در ولایت هلمند برای ده روز پی هم متوقف بود و طالبان هشدار داده بودند که اگر شرکتها مخابراتی آغاز به فعالیت کنند، آنتن های (دکل) آنان را منفجر خواهند کرد.

اما این شرکتها پس از ده روز تعطیل، دوباره در هلمند به فعالیت آغاز کردند. گروه طالبان پس از آن ادعا کرد که آنها به "هدف" خود برای تعطیل خدمات تلفن همراه در هلمند رسیده و دوباره مجوز فعالیت این شرکت ها را دادند.

برخی از ساکنان ولایت هلمند به دلیل متوقف شدن فعالیت های تلفن های همراه در این ولایت، به رسانه ها گفته اند که در ده روز گذشته با مشکلات بسیاری مواجه بوده اند.

در این مدت بسیاری از مردم نتوانستند با یک دیگر و مناطق خارج از هلمند از طریق تلفن تماس بگیرند.

شبکه تلفن دولتی در هلمند عمدتا خدمات تلفن زمینی ارائه می کند و بیشتر مردم در این ولایت معمولا از این نوع تلفن ها استفاده نمی کنند.

شماری از مقامات محلی هلمند اخیرا هشدار دادند که اگر شرکت های مخابراتی ظرف دو روز فعالیت خود را در این ولایت از سر نگیرند، دیگر مجوز فعالیت در این ولایت را نخواهند داشت.

اما وزارت مخابرات افغانستان می گوید تعیین کردن مهلت برای شرکت های مخابراتی در شرایط کنونی، خلاف قانون شرایط اضطرار وزارت مخابرات است.

خدمات تلفن های همراه در گذشته نیز بارها با تهدید گروه های شورشی مخالف دولت روبرو بوده است.

گفته شده است که این گروه ها معمولا برای مختل کردن فعالیت های اطلاعاتی حکومت و نیروهای خارجی علیه خود تلاش به تعطیل خدمات تلفن های همراه می کنند.

با این حال، گزارشهایی نیز وجود داشته است که گروه های مسلح، از شرکت های مخابراتی در برابر عدم حمله به دکل های آنان، از این شرکت ها پول دریافت می کنند.

مطالب مرتبط