مهندسان ایرانی در غرب افغانستان ربوده شدند

سرباز افغان حق نشر عکس afp

مقام های محلی افغان می گویند مردان مسلح ناشناس هشت مهندس ایرانی را در ولایت/استان فراه در غرب افغانستان ربوده اند.

این مهندسان در یک پروژه راه سازی مشغول به کار بودند که ایران را به ولایت فراه در غرب افغانستان وصل می کند.

هنوز هویت ربایندگان معلوم نیست و هیچ فرد یا گروهی هم مسئولیت این آدم ربایی را به عهده نگرفته است.

مقام های محلی افغانستان در غرب این کشور می گویند این افراد در ولسوالی موسوم به قلتبای ربوده شده اند.

برخی گزارشها حاکی است که حداقل پانزده نفر از همراهان افغان این مهندسان نیز ربوده شده اند.

پرس تی وی، شبکه انگلیسی وابسته به دولت ایران و همچنین خبرگزاری مهر، شمار مهندسان ایرانی ربوده شده در فراه را ١٢ نفر گفته اند.

آمار افغانهای ربوده شده نیز ضد و نقیض است.

ولایت فراه با سیستان و بلوچستان ایران هم مرز است، دولتهای ایران و افغانستان سعی دارند در این منطقه کنترل بیشتری داشته باشند و ترافیک و قاچاق مواد مخدر را بگیرند.

ولایت فراه از مناطق نسبتا نا آرام در جنوب غرب افغانستان است و سیستان و بلوچستان نیز در مواردی شاهد بروز خشونت ها و درگیری های میان نیروهای امنیتی ایران و گروه جندالله بوده است.

آزادی گروگان های افغان و پاکستانی در ایران

یک فرمانده ارشد پلیس اصفهان می گوید اعضای "یک شبکه گروگانگیری" در این شهر که اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان را به گروگان می گرفتند، متلاشی شده است.

حسین کرمی، فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان، نام این شبکه را "قطاع الطریق" اعلام کرده و گفته است که افراد دستگیر شده اتباع ایران و افغانستان هستند.

پلیس اصفهان می گوید در جریان عملیاتی که به دستگیری این شبکه منجر شده است، ۱۸ گروگان را که از اتباع افغانستان و پاکستان بوده اند، آزاد کرده است.

به گفته مقام های انتظامی اصفهان، گروگان ها از ۴ روز تا یک ماه پیش در اختیار گروگانگیر ها بوده اند و روزانه یک قرص نان به آنها داده می شده است.

پلیس این شهر می گوید اعضای این گروه گروگانگیر، محور تردد اتباع غیر ایرانی را شناسایی می کردند و شبانه با استفاده از سلاح جنگی و تحت پوشش ماموران اداره دولتی، آنها را می ربودند و از بستگانشان بین ششصد هزار تا دو میلیون تومان اخاذی می کردند.

مطالب مرتبط