روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۹ حمل

تلاشها برای آزادی زندانیان وابسته به گروه طالبان، مصالحه با این گروه و همکاری های استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، از موضوع های اصلی مورد بحث در بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل است. ماندگار در سرمقاله خود با اشاره به تلاشها برای آزادی زندانیان طالبان در افغانستان نوشته که دولت این کشور در این روزها "با چشمان بسته به سوی تاریکی می رود" و برخی گروه هایی که به دلائل سیاسی وارد "معامله" شده اند که تلاشهایی را به راه انداخته اند که آینده خطرناکی در پی خواهد داشت.

این روزنامه افزوده که اکنون طالبان برای برخی ها چنان اهمیت پیدا کرده اند که در برابر آنها مردم و خواستهای شان را نادیده می گیرند و "چراغ های سرخ و خونین طالبان را به چراغ سبز تغییر می دهند." نویسنده ضمن تاکید بر درک جامعه جهانی از این "خطر"، هشدار داده که اگر وضعیت به همین گونه ادامه، اوضاع از کنترل خارج خواهد شد.

ماندگار تلاشهای شورای عالی صلح برای آزادی رهبران زندانی طالبان در افغانستان و پاکستان را زیر سوال برده و پرسیده است در حالی که شخصیت های "مهم و مردمی" کشور همه روزه در بمبگذاری های انتحاری طالبان کشته می شوند، آزادی زندانیان آنها چه سودی دارد.

نویسنده همچنین پرسیده که "آیا این طالبان آزاد شده از بند و عزیز نگهداشته شده در خانه های امن نبودند که در شهرهای مزار شریف و قندهار به بهانه سوزاندن قرآن، خشونت برپا کردند و به دفتر سازمان ملل حمله ور شدند؟"

ماندگار در ادامه تلاشها برای آزادی زندانیان طالبان را به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نسبت داده و نوشته که تلاشهای او در این زمینه "صرفا جنبه قومی و سیاسی دارد و در حقیقت می کوشد تا برخی از دوستان قدیمی اش را از زندان رها کند، همین و بس".

روزنامه ویسا در سرمقاله خود نوشته که اخیرا بازار مخالفت شماری از محافل داخلی و خارجی با روند صلح، موضوع گشایش دفتر سیاسی طالبان در ترکیه و گفتگوهای مقامهای افغان و پاکستان در باره تامین صلح در منطقه گرم شده است.

نویسنده افزوده که شماری از این مخالفان صلح مقامهای دولت افغانستان هستند، شماری دیگر بیرون از دولت و برخی هم تلاشهای خود را برای ایجاد هرج و مرج در کشور به گونه مخفیانه به راه انداخته اند. روزنامه عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف تغییر و امید را از مخالفان گشایش دفتر سیاسی برای گروه طالبان در ترکیه دانسته است.

ویسا در بخشی از سرمقاله خود نوشته که برخی ها تحت عنوان از دست رفتن دستاوردهای ده ساله کشور و عده ای دیگر زیر عنوان حمایت از حقوق بشر، شماری هم با عنوان کردن دفاع از مردم سالاری و دموکراسی در کشور، از "جلوگیری از صلح آرامی و ادامه جنگ" سخن می گویند.

نویسنده ویسا با لحن طعنه آمیزی خطاب به آنهایی که روزنامه آنها را مخالف صلح و طرفدار ادامه جنگ خوانده، نوشته است که "درست است، سخنان شما را می پذیریم، پس از این شعار می دهیم مرگ به صلح و زنده باد جنگ، صلح نمی خواهیم و تنها جنگ می خواهیم".

محمد فهیم دشتی در آرمان ملی سفر اخیر یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان به کابل را بررسی کرده و نوشته که به جز آقای کرزی و چند تن از اطرافیان او دیگر کسی باور ندارد که تغییر روش پاکستان در مورد افغانستان بنیادی است و "حیله تازه ای" برای دنبال کردن استراتژی پیشین آن کشور در افغانستان نیست.

به نوشته دشتی، رهبران سیاسی و نظامی هم در افغانستان و هم در پاکستان با این باور که نیروهای خارجی تا دو سه سال دیگر افغانستان را ترک خواهند کرد، دست به برنامه ریزی های جدیدی زده اند. به نظر نویسنده، آقای کرزی و اطرافیان او برای "معامله با طالبان به هر قیمت ممکن" آماده می شوند.

نویسنده آرمان ملی افزوده که ممکن است آقای کرزی در مصالحه با طالبان نیت بدی نداشته باشد، اما در بهترین حالت هم گرفتار شدن در جالی (توری) که پاکستان برای افغانستان بافته باشد، می تواند آینده خطرناکی داشته باشد.

فهیم دشتی در ادامه افزوده که با تغییر روش پاکستان در مورد افغانستان به عنوان تاکتیکی تازه، رئیس جمهوری افغانستان وارد "گفتگویی بی نتیجه" با طالبان خواهد شد و از سوی دیگر احساسات "ضدغربی" او هم تحریک خواهد شد و در نتیجه غربی ها به این نتیجه خواهند رسید که از افغانستان بیرون شوند.

نویسنده هشدار داده که در صورت خروج ناتو و نیروهای بین المللی از افغانستان، این کشور بار دیگر شاهد "مداخله" پاکستان خواهد بود و افغانستان در وضعیتی بدتر از زمان حاکمیت طالبان، به جولانگاه "تروریستان و همسایگاه بلندپرواز" خود تبدیل خواهد شد.

هشت صبح با اشاره به حمایت مجلس سنای افغانستان از لویه جرگه (مجلس بزرگ) در مورد بررسی سند پیمان استراتژیک با آمریکا، نوشته که تاریخ این جرگه ها نشان می دهد که معمولا آنها همان چیزی را تصویب می کنند که برگزار کنندگان آنها می خواسته اند.

نویسنده ضمن اشاره به این مساله که تصویب همکاری استراتژیک با آمریکا از اختیارات لویه جرگه ای است که در قانون اساسی پیشبینی شده و نه جرگه سنتی، نوشته که جرگه سنتی غیراز جرگه قانونی، "هیچ جایگاهی در قانون اساسی و سایر قوانین کشور ندارد".

اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که سند همکاری استراتژیک با آمریکا به لویه جرگه سنتی، که شامل سران بانفوذ قومی است، ارائه خواهد شد و نه جرگه ای که در قانون اساسی پیشبینی شده است. به گفته او، کار در مورد تهیه فهرست اعضای این جرگه جریان دارد.

هشت صبح برگزاری جرگه سنتی با موجودیت پارلمان، عملا نهادهای مردمی و دموکراتیک را زیر سوال می برد و نقش آنها را در نظام کم‌رنگ می کند. به باور روزنامه، برگزاری چنین جرگه ای خواسته یا نخواسته پارلمان کشور را کم اهمیت تر از آن چه که باید باشد، نشان می دهد.

این روزنامه مدعی است که آقای کرزی از مدت ها پیش در تلاش بوده که پارلمان کشور را به چالش بکشد و از نقش موثر آن بکاهد. به نظر نویسنده، جالب این است که نمایندگان مردم هم در برابر این امر سکوت اختیار کرده اند. نویسنده در ادامه نتیجه گیری کرده که به این ترتیب پارلمان عملا به حاشیه رفته و از اجرای نقش نظارتی خود باز مانده است.

مطالب مرتبط