تظاهرات خشونت‌آمیز در شمال کابل یک کشته و ۲۶ مجروح به جا گذاشت

پروان حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته شده که در حال حاضر اوضاع در شهر چاریکار تحت کنترل نیروهای امنیتی است

مقام‌های امنیتی ولایت پروان، در شمال کابل گفته‌اند که در جریان تظاهرات خشونت‌آمیز در شهر چاریکار یک نفر کشته و بیست شش تن دیگر زخمی شده‌اند.

گفته شده که تظاهرکنندگان روز دوشنبه، ۲۹ حمل/فروردین در اعتراض به بازداشت تعدادی از روحانیون در نزدیک شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان، دست به تظاهرات زدند.

اما ضیاءالرحمان سیدخیلی، مسئول امنیت اداره پلیس پروان به بی‌بی‌سی گفت که این تظاهرات "مردمی نبود و به صورت برنامه‌ریزی شده از طرف گروه های خاص به راه انداخته شده بود."

آقای سیدخیلی افزود: "نیروهای کشفی ما کار می‌کنند تا عاملان اصلی این حادثه را پیدا کنند".

این مقام پلیس پروان گفت که شماری از تظاهرکنندگان با "تفنگچه/اسلحه کمری پاکستانی" مسلح بوده‌اند و بیست و هفت تن از آنها از سوی پلیس بازداشت شده‌اند.

او گفت که در جریان این تظاهرات بیست تن از تظاهرکنندگان و شش مامور پلیس زخمی شده‌اند و یک تن از تظاهرکنندگان هنگامی که قصد پرتاب مواد آتش‌زا به سوی دفتر هماهنگی نیروهای ائتلاف را داشت، توسط این نیروها از پا درآمد.

آقای سیدخیلی گفت که در حال حاضر اوضاع در شهر چاریکار تحت کنترل نیروهای امنیتی است و به حالت عادی بازگشته است.

پیش از این در یک رشته تظاهرات خشونت‌آمیز در شهرهای مزار شریف، در شمال افغانستان و قندهار در جنوب این کشور، چندین تن کشته شدند.

این تظاهرات‌ها در اعتراض به سوزاندن یک نسخه قرآن در آمریکا به راه انداخته شده بود، ولی در جریان تظاهرات در مزار شریف شماری از تظاهر کنندگان به دفتر سازمان ملل حمله کردند و هفت کارمند این دفتر را کشتند.

هیئت حقیقت‌یابی که از سوی دولت افغانستان برای تحقیقات به شهر مزار شریف اعزام شده بود، اعلام کرد که افراد وابسته به گروه طالبان که به روند صلح پیوسته بودند، در حمله به دفتر سازمان ملل دست داشته اند.

تظاهرات در شهر قندهار نیز به خشونت کشیده شد و چند تن در جریان آن جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط