مساجد در افغانستان محلی برای عبادت یا مخفی گاه بمبگذاران

مسجد، عکس آرشیوی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سخنگوی اداره امنیت ملی گفت که ملاهای بازداشت شده، در مساجد بمبگذاران انتحاری و منفجره را نگه‌می‌داشته‌اند.

مقامهای اداره امنیت ملی افغانستان گفته اند که طالبان در ماههای اخیر به مساجد این کشور رخنه کرده اند و چند ملا به اتهام پناه دادن به تروریستها بازداشت شده اند.

لطف‌الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید که در این اواخر تروریست‌ها به مساجد رخنه کرده اند.

آقای مشعل گفت: "این ها (تروریست‌ها) از سوی شاخه حقانی واقع در میرامشاه (در پاکستان) رهبری می‌شوند. اینها امامت چندین مسجد شهر کابل را بعهده گرفته اند، اما در کنار امامت و در پشت پرده اکثر عاملان حملات انتحاری را که در کابل صورت ‌گرفت، مخفی می‌کردند."

سخنگوی اداره امنیت ملی در گفتگوی خود با بی‌بی‌سی افزود: "این‌ها (ملاها) انتحاری ها را نگه می‌داشتند و همچنین مواد انفجاری را."

اداره امنیت ملی افغانستان هشدار می‌دهد که این مشکل در روستاها به مراتب جدی‌تر است. این اداره نوارهای تصویری را در اختیار بی‌بی‌سی قرار داده است که در آن تصاویر یکی از ملاها با کپسول‌های حاوی مواد منفجره در داخل یکی از مساجد در کابل دیده می‌شود.

این ملا متهم است که حمله کننده‌های انتحاری را با مقدار زیادی مواد منفجره در داخل مسجد پنهان کرده بود.

فاش شدن موضوع دست داشتن ملاها در پناه دادن به تروریست‌ها در میان کسانی که در مسجدها به امامت این گونه ملاها نماز می‌خوانده اند، واکنش تندی را برانگیخته است.

مقام‌های اداره امنیت ملی افغانستان می‌گویند که این چندمین باری است که چنین ملاهای را دستگیر می‌کنند.

مساجد ثبت نشده

اما رحمت‌الله حنفی، رئیس اداره مساجد و حسینیه‌ها در وزارت حج و اوقاف افغانستان می‌گوید که این فعالیت‌ها عمدتا در مساجدی صورت می‌گیرد که به صورت رسمی ثبت نیستند.

آقای حنفی گفته است: "علما برای نجات این کشور کارهای زیادی کرده اند. آنها برای نجات مردم این کشور فداکاری کرده و خون خود را ریخته اند. من از کارهای علمای دین بسیار راضی هستم. ما از آنچه اداره امنیت ملی در باره برخی از ملاها می‌گوید، اطلاعی نداریم. شاید این کارها در مساجدی صورت بگیرد که در دولت ثبت نیستند."

علاوه بر حمایت از تروریستان، تبلیغ علیه نظام اتهام دیگری است که ملاها با آن رو به رو هستند. خطبه‌های نماز جمعه فرصت مناسبی برای ملاها است تا به این انتقادها پاسخ دهند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای سعیدی گفته است که برخی از ملاها از دموکرسی موجود "استفاده سوء" کرده‌اند.

احمد سعیدی کارشناس افغان می‌گوید تبلیغ ملاها می‌تواند بر اذهان عامه تاثیرگذار باشد.

آقای سعیدی گفت: "در این اواخر تعدادی از ملاها متاسفانه از دموکراسی حاکم در افغانستان استفاده سوء کرده‌اند. اما مایه خوشبختی است که حالا سالهای دو دهه پیش نیست که آنچه را ملاها می‌گویند، همه مردم عوام آن را باور کنند. چرا که بعضی از ملاها امتحان خوبی نداده ‌و آنچه که می‌گویند، عمل‌شان آن طور نیست."

آقای سعیدی تاکید کرد: "قشر روشنفکر و آگاه به تبلیغات ملاها کمتر باور دارند، ولی مردم عوام و کم‌سواد بیشتر باور دارند." ملاها از گذشته‌های دور نقش بسیار مهمی در زندگی افغان‌ها داشته‌اند. بیشتر مردم معتقدند آنچه ملاها می‌گویند درست است.

در حال حاضر دهها هزار مسجد در سراسر افغانستان وجود دارد. بسیاری از این مساجد رسما در دولت ثبت نشده اند. در این مساجد علاوه بر این که مردم برای عبادت می‌روند، آموزش‌های دینی هم به کودکان و نوجوانان داده می‌شود.

دولت افغانستان نگران این است که همین مساجد به محلی برای جذب شاگردان به صفوف مخالفان مسلح بدل شود.

مطالب مرتبط