روند استخدام نیروهای امنیتی افغانستان بازنگری می شود

سربازان ارتش افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption روند استخدام نیروهای امنیتی افغانستان سرعت گرفته است

به دلیل نگرانی در مورد افزایش "نفوذ" شورشیان مسلح به صفوف نیروهای امنیتی افغانستان، وزارت دفاع این کشور اعلام کرده که تمامی روش های استخدام سربازان جدید در ارتش را مورد بازنگری قرار می دهد.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع در یک کنفرانس خبری گفت که این وزارتخانه تلاش دارد "تصور نفوذ در ارتش" را برای مخالفان مسلح به صفر کاهش دهد.

ژنرال عظیمی گفت: "اخیرا دشمن تلاش کرده تا در داخل نیروهای امنیتی نفوذ کند. ما هم به خاطر جلوگیری از این نفوذ، در همکاری با جامعه جهانی، یکجا با آیساف، تلاش می کنیم تا مکانیسم جلب و جذب خود را مورد بازنگری قرار دهیم."

سخنگوی وزارت دفاع همچنین گفت که تحقیقات در مورد حمله روز دوشنبه (29 حمل / فروردین) به ساختمان وزارت دفاع نشان می دهد که فرد مهاجم، از سربازان ارتش نبوده است.

فرد مهاجم که گفته شد جلیقه انتحاری نیز به تن داشت، در حالی که لباس ارتش ملی افغانستان را پوشیده بود، در محوطه وزارت دفاع دست به تیراندازی زد و خود را تا طبقه دوم ساختمان وزارت دفاع، محل دفتر کار وزیر دفاع، رساند. .

در این حمله دو سرباز ارتش افغانستان کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند، اما مقامات گفتند که عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان در زمان حمله در دفتر کارش حضور نداشته است.

سخنگوی وزارت دفاع پس از این حمله به خبرنگاران گفت که فرد مهاجم "بسوی همقطارانش" آتش گشوده است و بر این اساس، بسیاری از رسانه ها گزارش کردند که این فرد از سربازان ارتش بوده است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و گفته اند که هدف آنها کشتن وزیر دفاع بوده است.

اما ژنرال عظیمی در کنفرانس خبری خود گفت که هنوز هویت فرد مهاجم به درستی معلوم نشده است.

او گفت: "هنوز ما به این نتیجه نرسیدیم که این فرد آیا از کارگران (داخل وزارت) بوده، یا (برای ورود به وزارت) از موتر شخصی استفاده کرده، و یا اینکه کسی از داخل وزارت دفاع با او همکاری کرده، و یا کسی که صلاحیت داشته او را (به داخل وزارت) آورده."

تشدید روند استخدام

وزارت دفاع افغانستان در فاصله اندکی از کاخ ریاست جمهوری افغانستان قرار دارد و علاوه بر این، رسیدن این فرد مسلح تا نزدیک دفتر کار وزیر دفاع و تیراندازی به سوی محافظان امنیتی، سوالهایی جدی را در مورد امنیت حساس ترین محلات دولتی افغانستان مطرح کرده است.

در گذشته بارها گزارش شده است که افرادی با لباس پلیس و یا ارتش، به روی نیروهای امنیتی افغان و خارجی تیراندازی کرده اند. اگرچه هنوز معلوم نیست که این افراد از اعضای نیروهای امنیتی بوده اند و یا با استفاده از لباس نظامی حملات خود را اجرا کرده اند.

قرار است مسئولیت امنیتی افغانستان تا سال 2014 میلادی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان واگذار شود و به این منظور، روند استخدام افراد در صفوف نیروهای امنیتی تشدید شده است.

براساس آماری که ناتو در اختیار رسانه ها قرار داده، میزان استخدام نیروهای امنیتی افغانستان در سال 2009 حدود هشتصد نفر در ماه بود، در حالی که این میزان حالا به حدود شش هزار نفر در ماه رسیده است.

این مسئله نیازمند نظارت جدی تر بر روند استخدام و احتمال وابستگی سربازان جدید به گروه های مخالف دولت است.

مطالب مرتبط