روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۳۱ حمل

حق نشر عکس BBC World Service

روزنامه های چاپ امروز کابل برای دومین روز به بررسی حمله یک مهاجم انتحاری به وزارت دفاع افغانستان پرداخته اند.

این مهاجم انتحاری روز دوشنبه، ۲۹ حمل/فروردین با استفاده از کارت شناسایی و اونیفورم ارتش افغانستان وارد ساختمان وزارت دفاع شد و اقدام به تیراندازی کرد، اما پیش از انفجار جلیقه انتحاری خود بر اثر شلیک محافظان این وزارت کشته شد. در جریان این حمله دو نفر کشته و هفت دیگر زخمی شدند.

روزنامه افغانستان در مطلبی نوشته که "دشمن" در "قلب سیستم امنیتی کشور" رخنه کرده و افزوده که حمله به وزارت دفاع نشان داد که تا حال موضوع امنیت و نیروهای امنیتی در کشور "کم اهمیت" دانسته می شده است. به نظر نویسنده، "بی دقتی" از آغاز ثبت نام سربازان داوطلب تا آموزش و تسلیح آنها وجود داشته است.

عبدالله هروی در این مطلب نوشته که حالا دلیل و علت حمله به وزارت دفاع هر چه باشد، نتیجه اش این است که "دشمن" از زمینه های موجود استفاده کرده و افرادش را در "سطوح بالای امنیتی" جا بجا کرده است و آنها زمینه ورود مهاجم انتحاری را به داخل وزارتخانه فراهم کرده اند.

نویسنده در ادامه افزوده که با این وضعیت چگونه می توان ادعا کرد که نیروهای امنیتی کشور تا دو ماه دیگر روند انتقال مسئولیت تامین امنیت را به دوش می گیرند و این توانایی را دارند. روزنامه پرسیده که آیا حکومتی که قادر نیست امنیت یک وزارتخانه کلیدی را تامین کند، چگونه می تواند مردم را مطمئن سازد که در نقاط دوردست امنیت آنها را تامین می کند.

به نظر نویسنده روزنامه افغانستان، این حمله دیگر جایی برای مصالحه با طالبان نگذاشته است. نویسنده پرسیده که با این حال آیا برخی هنوز هم طالبان را "برادران ناراضی" می دانند. روزنامه افزوده که اگر چنین است، همین برادران ناراضی وارد کاخ ریاست جمهوری می شوند و خود را در آن جا هم منفجر می کنند.

آرمان ملی با اشاره به حمله به وزارت دفاع افغانستان، تاکید کرده است که نهادهای امنیتی کشور از وجود "چهره های مزدور و فروخته شده" پاک شود و این نهادها، به ویژه اداره امنیت ملی کشور باید تقویت شوند تا از اجرای توطئه های بیگانگان جلوگیری کنند.

به نوشته این روزنامه، در سه دهه گذشته کشورهای همسایه موفق به "اجیر" کردن شماری از افغانها شده و این افراد خود را فروخته و حالا به سود همسایگان فعالیت دارند. آرمان ملی هشدار داده که اگر بساد "چهره‌های مزدور" از نهادهای امنیتی برچیده نشود، آینده این امر "وخیم" خواهد بود.

این روزنامه به اجرای حکم رئیس جمهوری در مورد فعال شدن شاخه ای از اداره امنیت ملی در چهارچوب وزارت دفاع تاکید کرده و نوشته که شماری از مقامهای این وزارت از اجرای این حکم خودداری کرده اند و به این ترتیب زمینه نفوذ "دشمن" در نهادهای این وزارت هموار شده است.

هشت صبح تاکید اعضای مجلس سنا بر استعفای عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان را بررسی کرده و نوشته که برخی اعضای این مجلس باور دارند که "محافل مافیایی" در درون وزارت دفاع نفوذ کرده و در پی "تخریب" ارتش ملی افغانستان هستند.

اعضای مجلس سنای افغانستان در اجلاس روز سه شنبه، ۳۰ حمل/فروردین خود در واکنش به حمله مهاجم انتحاری به مقر وزارت دفاع، خواستار استعفای آقای ورود از مقام خود شدند.

روزنامه افزوده که فروپاشی ارتش افغانستان از اهداف یکی از نخست وزیران پیشین پاکستان بود و او به این موضوع افتخار می کرد. هشت صبح به این نظر است که حمله روز دوشنبه به وزارت دفاع هم پس از سفر یوسف رضا گیلانی نخست وزیر کنونی پاکستان به کابل صورت گرفته است.

سرمقاله نویس هشت صبح به این باور است که پاکستانی ها حمله به وزارت دفاع را به وسیله "طالبان کرام" به عنوان "ضرب شصتی" به یادگار گذاشتند تا مقامهای افغان بدانند که اگر خواستهای پاکستان نادیده گرفته شود، این کشور چه امکاناتی در اختیار دارد.

این روزنامه در ادامه مطلب خود نوشته که این موضوع "بر هیچ کسی پوشیده نیست که بدون پاکستان و حمایت های بی دریغ این کشور از طالبان، تروریست و طالبی وجود نخواهد داشت، ولی (در افغانستان) مصلحت های شخصی و قومی و منافع گروهی، برای خیلی ها مهمتر از منافع ملی است".

روزنامه دولتی انیس موضوع مصالحه با شورشیان را بررسی کرده و نوشته است که مذاکره با آن عده از مخالفان مسلح دولت که "از خود اختیار دارند" و به مردم و وطن می اندیشند و همچنین گفتگو با مقامهای دولت پاکستان می تواند راه تامین صلح در کشور را "کوتاه و هموار" سازد.

روزنامه در ادامه سرمقاله خود بر ضرورت همکاری مردم در زمینه آشتی با شورشیان مسلح تاکید کرده و افزوده است که این همکاری می تواند برای تامین صلح در کشور موثر واقع شود.

به نظر انیس، برگزاری لویه جرگه (مجلس بزرگ سران قبائل) در آینده نزدیک در مورد تصمیم گیری در ارتباط با قرارداد استراتژیک با آمریکا، برخی از مسائل مهم کشوری و از جمله تامین صلح در کشور مورد بحث قرار خواهد گرفت و "اکثر مشکلات" در آن حل خواهد شد.

مطالب مرتبط