افغانستان: امضای پیمان استراتژیک با آمریکا به زیان ایران نیست

سربازان آمریکایی
Image caption ایران از حضور درازمدت آمریکا در افغانستان نگران است

وزارت خارجه افغانستان می گوید، امضای پیمان استراتژیک با آمریکا، به زیان افغانستان و هیچ یک دیگر از همسایه های افغانستان نخواهد بود.

جاوید لودین، معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان که به تازگی از تهران بازگشته، به بی بی سی گفت که مقامات ایران نگرانی هایی را در مورد امضای این پیمان مطرح کرده اند.

آقای لودین گفت با توجه به مشکلاتی که میان ایران و آمریکا وجود دارد نگرانی ایران برای دولت افغانستان قابل درک است و خوشحالیم که ایران موضع اش را بارها در این زمینه مطرح کرده و حتی در رسانه ها نیز آمده است ولی آنچه که به ما بر می گردد این است که موقف(موضع) افغانستان را در این زمینه برای ایران روشن کنیم.

او گفت: "ما به آنها (ایران) تعهد کردیم که هیچ گونه توافقی( با آمریکا) صورت نخواهد گرفت که به ضرر همسایه های ما باشد."

آقای لودین افزود: "ما با همسایه های خود مشورت می کنیم، اما در نهایت اینکه با کدام کشورها همکاری داشته باشیم، این تصمیمی است که مربوط به افغانستان است و براساس منافع مردم افغانستان اتخاذ خواهد شد."

قرار است پیش نویس سند استراتژیک میان آمریکا و افغانستان بزودی تهیه شده و مقام های دو کشور آمریکا و افغانستان روی جزئیات آن با هم به توافق برسند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که این سند، دو تا سه ماه دیگر، در یک جرگه (گردهمایی بزرگ افغانها) در کابل نیز مطرح خواهد شد.

ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان، از نکات مهم این سند است.

پیش از این، مقام های دولت افغانستان گفته بودند که آمریکا خواستار ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان است تا بتواند با نیروهای امنیتی این کشور در مبارزه با تهدیدهای داخلی و بیرون همکاری کند.

ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان، می تواند مایه نگرانی برای بسیاری از کشورهای همسایه افغانستان، از جمله پاکستان، ایران و روسیه باشد.

اخیرا وزیر داخله / کشور ایران که برای دیدار با مقام های افغان به کابل آمده بود، مخالفت آشکار دولت ایران را در مورد ایجاد این پایگاه ها در افغانستان ابراز کرد.

اما دولت افغانستان می گوید که روابط این کشور با آمریکا، به زیان کشور سومی نخواهد بود.

مقام های افغان در مواردی از این هم فراتر رفته و به وضوح گفته اند که اجازه نخواهند داد از خاک افغانستان علیه کشور دیگر استفاده شود.

ایران از برنامه صلح حمایت می کند

جاوید لودین همچنین گفت که ایران از برنامه صلح افغانستان و گفت و گو با گروه های مخالف حمایت می کند، به گفته آقای لودین موضع ایران در کل در قبال صلح با طالبان مثبت است و هر ازگاه خواستار اطلاعاتی می شوند که دولت افغانستان آن را در اختیار دولت ایران می گذارد چون از دید دولت افغانستان برنامه صلح یک برنامه منطقه ای است و نیازمند همکاری های منطقه ای است.

مطالب مرتبط