خرید و فروش لباس نظامی در افغانستان ممنوع شد

Image caption مخالفان مسلح دولت بارها با استفاده از یونیفورم نیروهای امنیتی افغانستان به اهداف نظامی حمله کرده اند

دولت افغانستان خرید و فروش لباس های نظامی در بازار های این کشور را ممنوع اعلام کرده است.

همزمان جمع آوری لباس و دیگر تجهیزات نظامی از بازار های کابل آغاز شده است. مقامهای امنیتی می گویند این برنامه به زودی در دیگر ولایات نیز به اجرا گذاشته خواهد شد.

این طرح پس از آن اجرا می شود که مخالفان مسلح دولت افغانستان در چندین مورد با استفاده از لباس پلیس و ارتش این کشور به مراکز نظامی و مقام های دولتی حمله کردند.

حمله به ساختمان وزارت دفاع که در آن مهاجم با استفاده از یونیفورم ارتش توانست خود را به طبقه دوم وزارت دفاع و نزدیکی دفتر رحیم وردک وزیر دفاع برساند، آخرین مورد از حملات مخالفان دولت با استفاده از یونیفورم ارتش و پلیس است.

پیش از آن فردی که با حمله انتحاری فرمانده پلیس قندهار را کشت و همچنین کسانی که با حمله مسلحانه به کابل بانک در شرق افغانستان چندین نفر را کشتند، از یونیفورم ارتش و پلیس استفاده کرده بودند.

در سالهای جنگ که گروه های نظامی _ جهادی متعددی در افغانستان وجود داشت لباسهایی که همرنگ لباسهایی پوشیدن لباسهای نظامی که کاملا مشابه یونیفورم نیروهای امنیتی است به نوع مد بدل شد و انواع مختلف آن بصورت انبوه در بازار وجود داشت و خرید و فروش می شد.

یونیفورم ارتش که در افغانستان به "لباس پلنگی" معروف است در میان جوانان در سالهای جنگ بسیار پر طرفدار بود.

بعد از سقوط رژیم طالبان، دولت سلاح های گرم را جمع کرد اما کاری در زمینه یونیفورم نیروهای امنیتی و فرهنگ استفاده از آن که عام و نهادینه شده بود، نکرد.

در سالهای گذشته ٢١ مورد از حملات علیه نیروهای خارجی با استفاده ستیزه جویان از یونیفورم نیروهای امنیتی انجام شده است.

حشمت ستانکزی، سخنگوی فرماندهی پلیس کابل می گوید درعملیات جمع آوری لباس های مشابه یونیفورم نیروهای امنیتی از بازار کابل، مقدار زیادی از تجهیزات نظامی آمریکایی و یونیفورم نیروهای آمریکایی نیز به دست آنها افتاده است.

وزارت داخله افغانستان همچنین به مغازه داران هشدار داده است که از فروش لباس و تجهیزات نظامی جدا خود داری کنند. مقامهای امنیتی می گویند در صورت سر پیچی از این دستور با فروشنده گان لباس های نظامی برخورد قانونی خواهد شد.

اما مغازه داران می گویند آنان برای فروش لباس های نظامی جواز دارند و تنها به افراد دارای کارت هویت نیروهای امنیتی می فروشند.

دستور جمع آوری لباسهای نظامی از بازار در حالی صادر شده است که دو روز قبل پلیس مرزی ولایت قندهار از کشف و ضبط لباس های نظامی مربوط به نیروهای بین المللی یاری امنیتی ایساف در یکی از ولسوالی های همرز با پاکستان خبر داد.

مقامهای پلیس مرزی گفته بودند که دو نفر را به اتهام وارد کردن این لباسها از پاکستان، بازداشت کرده اند.

مطالب مرتبط