روزنامه های کابل: شنبه، ۳ ثور

مسائل مربوط به روابط افغانستان با پاکستان و همچنین روابط استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، در صدر مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارند.

آرمان ملی در مطلب نخست خود به نقل از یک منبع ناشناس نوشته که یوسف رضا گیلانی در سفر اخیر خود به کابل، به دولت افغانستان در برابر شرایطی وعده داده است که گروه طالبان را تحت فشار قرار خواهد داد تا با دولت افغانستان همکاری کند.

به نوشته این روزنامه، مخالفت دولت افغانستان با ایجاد پایگاه دائمی نظامی آمریکا در این کشور، تضعیف نقش اتحاد شمال در دولت، به رسمیت شناختن خطوط مرزی میان افغانستان و پاکستان، از شرایط عمده دولت پاکستان در راستای حمایت از آشتی با طالبان است.

اتحاد شمال عمدتا شامل گروه هایی است که در جنگ با طالبان در دهه ۹۰ میلادی شرکت داشتند. جمعیت اسلامی، حزب وحدت اسلامی و جنبش ملی اسلامی به رهبری عبدالرشید دوستم، از گروه های اصلی تشکیل دهنده اتحاد شمال هستند.

آرمان ملی همچنین به نقل از این منبع نوشته که در یادداشتی که آقای گیلانی به دولت افغانستان سپرده، آمده است که دولت این کشور باید در تعیین وزیران دفاع و داخله (کشور) و رئیس اداره امنیت ملی خود، نظر پاکستان را مورد توجه قرار دهد و در دولت آینده افغانستان جایگاه شبکه حقانی هم مشخص باشد.

شبکه حقانی تحت امر سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی یکی از فرماندهان مجاهدین سابق، یکی از گروههای اصلی مخالف دولت افغانستان است. اخیرا دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد ارتش آمریکا در سفری به پاکستان گفت که سازمان اطلاعات پاکستان (آی اس آی) روابط نزدیکی با این شبکه دارد.

هشت صبح در تیتر مطلب نخست خود نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در گفتگوی روز پنجشنبه (۲۱ ثور/اردیبهشت) خود با دریاسالار مولن مطالبات پاکستان را مطرح کرد. به نظر این روزنامه، دولت افغانستان به تنهایی نمی تواند که به دولت پاکستان در باره این مطالبات پاسخ دهد.

به نظر هشت صبح، آقای گیلانی در سفرش به کابل، در گفتگو با آقای کرزی مطالبات مشخصی را مطرح کرده و گفته است که در صورت ایجاد پایگاه نظامی دائمی آمریکا در افغانستان، این کشور حمایت همسایگان خود را از دست خواهد داد.

نویسنده افزوده است که حالا مشخص نیست که آمریکا در برابر چنین مسائلی چه سیاستی را در پیش خواهد گرفت، اما در گذشته مقامهای آمریکایی از حضور تروریسم در پاکستان سخن گفته اند.

هشت صبح در سرمقاله خود تاکید کرده که پاکستان نباید "بقای خود را در نابودی دیگران و کوشش در جهت تطببق خواستهای قیمومت طلبانه جستجو کند"، بلکه برای بقای خود راههای دیگر و مطمئنی جستجو کند و مطمئن شود که دیگر نمی تواند به گونه "انگل وار" به موجودیت خود ادامه دهد.

این روزنامه به این نظر است که گروه های حقانی و طالبان به وسیله پاکستان تشکیل شده و این کشور در نظر دارد که با کمک مالی و نظامی آنها، افغانستان را به "حریم امن پاکستان" تبدیل کند و برای رسیدن به این هدف نیاز به تخریب و جنگ خونبار در افغانستان است.

روزنامه افغانستان نوشته که بستن پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، همسایگان افغانستان را مجبور به اندیشیدن عاقلانه می کند و آنها را از "مداخلات بی مورد" در امور این کشور باز می دارد. روزنامه افزوده که چنین پیمانی مخالفان دولت را هم از سقوط نظام و برهم زدن امنیت کشور ناامید می سازد.

سرمقاله نویس روزنامه این نظر را که چنین پیمانی افغانستان را وابسته به آمریکا می سازد، رد کرده و نوشته است که آمریکا با کشورهای مختلفی روابط استراتژیک دارد و پایگاه نظامی دائمی هم در این کشورها دارد، اما این امر به وابستگی این کشور به آمریکا نینجامیده است.

نویسنده روزنامه افغانستان افزوده که افغانستان هم به دلیل ناامنی مداوم در آن و هم از لحاظ موقعیت ژئوپولیتیک آن، همواره در معرض خطر رقابت های منطقه ای قرار گرفته و به سبب وضعیت غیرقابل قبول زندگی مردم، نیازمند روابط استراتژیک در چهارچوب قوانین بین المللی با آمریکا است.

اما روزنامه دنیا نظر دیگری دارد. این روزنامه در سرمقاله خود با اشاره به دیدار و گفتگوی دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد ارتش آمریکا با آقای کرزی پرسیده است که چه کسی باور می کند که نیروی ۱۴۰ هزار نفری خارجی در این کشور نمی تواند با چند هزار جنگجوی بی سر و پای طالبان بجنگد.

دریاسالار مولن روز پنجشنبه، ۲۱ ثور/اردیبهشت وارد کابل شد و با آقای کرزی گفتگو کرد و به گزارش منابع دفتر رئیس جمهوری افغانستان، در این گفتگو مسائل مربوط به همکاری استراتژیک و درازمدت میان دو کشور و همچنین تجهیز نیروهای مسلح افغانستان مطرح شد

به نظر دنیا، هیچ فردی در افغانستان باور ندارد که نیروهای خارجی در این کشور در ده سال گذشته توانایی تسلط بر مواضع طالبان و مقابله با آنها را نداشته اند. نویسنده افزوده این در حالی است که بیش از صد هزار نفر در ارتش افغانستان هم کنار نیروهای خارجی می جنگیدند.

روزنامه به این باور است که آمریکایی ها و متحدان آن تعهد و صداقت اولیه آغاز حضور نظامی خود در افغانستان را "فراموش" کرده و حالا در پی برداشتن حاصل آن نهال‌هایی هستند که "به دور از چشم مردم افغانستان در کوی و برزن این سرزمین غرس کرده اند."

دنیا توضیح بیشتری در این مورد "نهالها" ارائه نکرده، اما تاکید کرده است که مردم منتظر عملی شدن وعده های آمریکایی ها در توقف بازرسی شبانه خانه ها، خروج نظامیان خارجی تا سال ۲۰۱۴ و آموزش و تقویت ارتش و پلیس افغانستان هستند.

روزنامه دولتی انیس آشتی با شورشیان و انتقال مسئولیت تامین امنیت از نظامیان خارجی به نیروهای داخلی را "دو روند حیاتی" در افغانستان دانسته و نوشته است که دولت این کشور این دو برنامه را "با جدیت، بدون درنگ و موازی با هم" به اجرا می گذارد.

نویسنده افزوده که مردم افغانستان از جنگ و ناامنی به شدت خسته شده اند و خواستار تامین هر چه سریعتر صلح در کشور هستند. به نوشته انیس، تلاشهای دولت افغانستان در داخل و خارج از کشور برای پایان دادن به جنگ و تامین صلح ادامه دارد و "بدون شک نتایج مثمری هم در چی خواهد داشت".

انیس در ادامه افزوده که هرچند در برابر اجرای برنامه های صلح و انتقال مسئولیت امنیتی، چالش های بزرگی قرار دارد، اما دولت افغانستان "لحظه ای" هم از تلاش در این راستا باز نمی ایستد تا زمانی که روند صلح به موفقیت نرسیده است.

نویسنده تاکید کرده که آشتی با شورشیان مسلح، در صدر برنامه های دولت افغانستان قرار دارد و به همین دلیل مردم "کاملا یقین دارند که در آینده بسیار نزدیک شاهد صلح سراسری در کشور خواهند بود".

مطالب مرتبط