روحانی افغان مخالف بمبگذاری انتحاری در انفجار انتحاری زخمی شد

انفجار انتحاری در خوست (عکس آرشیوی) حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای مخلص گفته است که انفجار انتحاری ناجائز و مغایر اصول اسلامی است.

مولوی محمد امیر مخلص، یکی از روحانیان مخالف بمبگذاری انتحاری در جنوب شرق افغانستان در یک انفجار انتحاری زخمی شده است.

ژنرال عبدالحکیم اسحاق زی، فرمانده پلیس ولایت خوست، در جنوب شرق افغانستان گفته که آقای مخلص به همراه چهار نفر دیگر از همراهانش در اثر انفجار انتحاری زخمی شده است.

فرمانده پلیس خوست گفت که مولوی مخلص هنگام بازگشت از جلسه ای در منطقه "جاجی میدان" ولایت خوست با فرد بمبگذار انتحاری مواجه و در پی وقوع انفجار زخمی شد.

خانه آقای مخلص هم در منطقه جاجی میدان است و این منطقه از مناطقی است که با پاکستان مرز مشترک دارند.

گفته شده است که آقای مخلص و دو تن دیگر از همراهانش در این انفجار به صورت سطحی زخمی شده ولی دو نفر دیگر زخمهای نسبتا شدید برداشته اند.

الیاس وحدت، خبرنگار محلی بی بی سی در خوست می گوید که مولوی محمد امیر مخلص به گونه صریحی پیش از این به طور مکرر اعلام کرده که بمبگذاری انتحاری "ناجائز" است و عامل آن به "جهنم" می رود.

خبرنگار ما می افزاید که آقای مخلص در سالهای گذشته با رادیوی دولتی در ولایت خوست همکاری رسمی داشته و در اظهارات خود از طریق این رادیو بارها جنگ سربازان ارتش و پلیس افغانستان علیه شورشیان را مطابق دستورهای اسلامی دانسته است.

این روحانی صریح الهجه کشته شدگان ارتش و پلیس افغانستان در جنگ علیه شورشیان را "شهید" عنوان کرده، اما گفته است که کشته شدگان طالبان، به ویژه بمبگذاران انتحاری شهید نیستند.

آقای مخلص حضور نیروهای بین المللی در افغانستان را هم کمک به این کشور عنوان کرده و گفته است که آنها برای اشغال افغانستان نیامده بلکه برای کمک به مردم این کشور آمده اند.

پیش از این طالبان به گونه آشکاری و بارها به آقای مخلص هشدار داده اند و حتی در ترانه های طالبان که افراد وابسته به این گروه در میان مردم پخش کرده اند، به گونه صریح و با ذکر نام این روحانی، او را تهدید به قتل کرده اند.

طالبان در گذشته هم در موارد زیادی افراد نزدیک به دولت و مخالفان شیوه های کاری خود را هدف حمله قرار داده اند.

در یکی از این موارد یک بمبگذار انتحاری ملک زرین، یکی از فرماندهان پیشین جهادی را در جلسه بزرگان قومی در ولایت کنر، در شرق افغانستان هدف حمله قرار داد و کشت.

گفته شده که فرد بمبگذار به محل جلسه رفته و آقای زرین را در آغوش گرفته و جلیقه انتحاری خود را منفجر کرده بوده است.

ملک زرین از افراد بانفوذ در ولایت کنر و نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان شمرده می شد.

مطالب مرتبط