تعداد نفرات 'پلیس محلی' افغانستان به هفت هزار نفر رسید

پلیس افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پلیس محلی عمدتا در تامین امنیت به پلیس ملی و دیگر نیروهای امنیتی کمک می‌کند.

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده است که با استخدام دو هزار نفر، شمار نفرات "پلیس محلی" در این کشور به هفت هزار نفر می‌رسد.

ازمری بشری، سخنگوی این وزارت روز یکشنبه، ۴ ثور/اردیبهشت به خبرنگاران گفت که با استخدام این افراد، شمار ولسوالی‌هایی (شهرستانهایی) که تحت پوشش خدمات این پلیس قرار می‌گیرد، به ۶۳ می‌رسد.

تامین امنیت و کمک به نیروهای امنیتی در سطح محلی، از مسئولیت‌های اصلی پلیس محلی اعلام شده است.

آقای بشری افزود که پیش از این در ۲۸ ولسوالی افغانستان پنج هزار تن در چهارچوب پلیس محلی استخدام شده و مشغول تامین امنیت در این مناطق هستند.

او همچنین گفت که این نفرات در مناطق مختلف کشور استخدام شده‌اند و در نهایت پلیس محلی "افغانستان شمول" خواهد شد.

آقای بشری در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که پلیس محلی به هیچ صورت ملیشیا (شبه‌نظامی) نخواهد بود و در استخدام نفرات آن مراحل پیچیده‌ای برای بررسی سابقه آنها در نظر گرفته شده است.

آقای بشری گفت: "طرح ایجاد پلیس محلی گامی کاملا حرفه‌ای و اساسی است. هر مامور پلیس محلی که در هر نقطه‌ای از افغانستان استخدام می‌شود، در موردشان تمام معیارهای حرفه‌ای تطبیق می‌شود."

او همچنین گفت: "جلب و جذب و انتخاب پرسنل (پلیس محلی) در هماهنگی با شورای محلی است و شورای ولسوالی، ولسوال (فرماندار) منطقه و فرمانده پلیس به طور مشترک تصمیم می‌گیرند."

سخنگوی وزارت داخله افزود که پس از انتخاب نفرات پلیس محلی به وسیله این شوراها و مقام‌های محلی، گزارش‌های اطلاعاتی هم در مورد آنها تهیه می‌شود تا "افراد مظنون" در میان آنها نباشند.

آقای بشری افزود به دلیل این که نفرات پلیس محلی برای کوتاه مدت استخدام می‌شوند، مدت آموزش آنها هم کوتاه است، ولی او تاکید کرد که آموزش آنها الزامی است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نفرات پلیس محلی در محلات خود استخدام می شوند و به مناطق خارج از محلات خود اعزام نمی شوند.

سخنگوی وزارت داخله همچنین گفت که پلیس محلی اونیفورم مشخصی دارد، ولی نفراتی که در چهارچوب این پلیس استخدام می‌شوند، در محلات خود کار خواهند کرد و مانند پلیس ملی در خارج از مناطق خود اعزام نخواهند شد.

او افزود که پلیس محلی مسلح خواهد بود و وزارت داخله آنها را تجهیز خواهد کرد، اما به گفته او، در صورتی که نفرات پلیس محلی خود سلاح داشته باشند، به آنها اجازه داده می‌شود که از این سلاح‌ها پس از ثبت رسمی آنها استفاده کنند.

به گفته سخنگوی وزارت داخله، در مراحل بعدی تعداد افراد بیشتری در چهارچوب پلیس محلی در مناطق دیگر افغانستان استخدام خواهند شد. او تاکید کرد تا زمانی که نیاز احساس شود، دولت به توسعه این پلیس ادامه خواهد داد.

ازمری بشری افزود که در مرحله بعدی ۱۴ ولسوالی دیگر تحت پوشش خدمات پلیس محلی قرار داده خواهد شد. به گفته او، این مناطق بیشتر شامل مناطق "ناامن" کشور خواهد بود.

پیش از این دولت افغانستان در چهارچوب وزارت داخله "پلیس امن و نظم عامه" را هم تشکیل کرده بود.

پلیس امن و نظم عامه عمدتا برای تامین امنیت تجمعات، جلوگیری از آشوبها و همچنین محافظت از تاسیسات عمومی مانند بیمارستان‌ها، مدارس، طرح‌های عمرانی و شاهراه‌ها تشکیل شده است.

مطالب مرتبط