هشدار در باره سقوط احتمالی دو منطقه در شرق افغانستان به دست طالبان

کنر
Image caption کنر با برخی مناطق پاکستان مرز مشترک دارد و مقامهای افغان از تردد شورشیان به دو سوی مرز ابراز نگرانی کرده اند.

رئیس اداره امنیت ملی افغانستان هشدار داده است که دو منطقه در ولایت شرقی کنر در آستانه سقوط به دست مخالفان مسلح دولت قرار دارد.

رحمت‌الله نبیل در جلسه کمیسیون امور دفاعی و امنیتی مجلس نمایندگان گفته است که طالبان در حال برنامه‌ریزی برای تصرف ولسوالی‌های (شهرستانهای) "چپه دره" و "مانوگی" هستند.

این دو ولسوالی در شرق افغانستان اهمیت استراتژیک دارد و این نگرانی مطرح است که اگر مخالفان این ولسوالی ها را تصرف کنند، شهرهای اسعدآباد مرکز ولایت کنر و پارون مرکز ولایت نورستان نیز با تهدیدهای امنیتی رو به رو خواهند شد.

آقای نبیل به نمایندگان مجلس گفته است: "من از قبل می گویم که باید راه حلی برایش پیدا کنیم. اگر در مانوگی و چپه دره در کنر عملیات صورت نگیرد، این دو ولسوالی هم سقوط می کند."

گروه طالبان از حدود سه هفته پیش ولسوالی وانت وایگل در ولایت نورستان را، که با ولسوالی های چپه دره و مانوگی ولایت کنر همجوار است، در تصرف خود دارد.

در همین حال، مقامهای محلی هم تایید کرده اند که مخالفان مسلح هر از گاهی راه های این ولسوالی ها را می بندند و باعث اذیت و آزار مردم می شوند.

ژنرال خلیل الله ضیایی، فرمانده پلیس کنر به بی بی سی گفته است که نیروهای امنیتی محلی به دلیل کمبود امکانات نظامی و عدم حمایت توپخانه، قادر به سرکوب شورشیان در این مناطق نیستند.

آقای ضیایی گفت: "مساله بسته شدن راه ها و این که مخالفان در مسیر این ولسوالی ها حضور دارند، یک مشکل عمده است. علاوه بر این، ما با مشکل حمایتی هم رو به رو هستیم. زمانی که در این ولسوالی ها و به ویژه در ولسوالی چپه دره جنگ جریان داشته باشد، ما حمایت توپخانه نداریم و حمایت هوایی هم در این ولسوالی کار مشکلی است."

حق نشر عکس AP
Image caption هر چند شماری از نیروهای بین المللی هم در کنر مستقر هستند، اما تهدید طالبان هنوز هم وجود دارد.

ساکنان ولایت کنر هم اخیرا ابراز نگرانی کرده اند که شورشیان تلاشهای خود را برای نفوذ در ولسوالی های تحت کنترل دولت افغانستان شدت بخشیده اند.

شماری از ساکنان ولایت کنر گفته اند که به دنبال سقوط ولسوالی وانت وایگل در ولایت نورستان، تهدیدهای امنیتی در ولسوالی‌های همجوار با این ولسوالی در ولایت کنر نیز بیشتر شده است.

مردم در این ولایت همچنین گفته اند که اخیرا از بیم اینکه از سوی طالبان بازداشت و یا هم اذیت نشوند، کمتر به مناطق دیگر سفر می کنند.

در گذشته برخی مقامهای محلی در شرق افغانستان این نگرانی را مطرح کرده اند که طالبان با استفاده از موقعیت استراتژیک ولایت های کنر و نورستان، که با پاکستان هم مرز مشترک دارند، قصد دارند این منطقه را به پایگاه اصلی خود برای سازماندهی فعالیت های خود شرق و شمال شرق افغانستان تبدیل کنند.

آنها هنگام تصرف منطقه وانت وایگل در ولایت نورستان گفته بودند که "صدها" فرد خارجی هم به همراه نفرات طالبان وارد منطقه شده اند.

در گذشته نفرات مجاهدین در جنگ علیه نیروهای شوروی سابق و حکومت تحت حمایت آن در افغانستان، از کنر و نورستان برای نفوذ به مناطق شرقی و شمال شرقی افغانستان استفاده کرده اند.

حالا منابع محلی دولت افغانستان گفته اند که طالبان قصد دارند با تحکیم پایگاه خود در کنر و نورستان قصد دارند دایره فعالیت خود را در سراسر مناطق شرقی و شمال شرقی افغانستان توسعه دهند.

مطالب مرتبط