روزنامه های کابل: سه شنبه، ۶ ثور

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption طالبان در ظرف بیش از چهار ماه تونلی به طول سیصد وبیست متر از محوطه خانه ای در نزدیک زندان به درون بخش سیاسی زندان حفر کردند.

فرار صدها زندانی طالبان از زندان مرکزی قندهار، در جنوب افغانستان در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

حدود ۴۷۵ زندانی طالبان بامداد روز دوشنبه، ۵ ثور/اردیبهشت از طریق تونلی به طول ۳۲۰ متر از درون زندان به محوطه خانه ای در نزدیکی زندان، فرار کردند. مقامهای دولتی و طالبان گفته اند که حفر این تونل زیرزمینی بیش از چهار ماه به طول انجامیده است.

توریالی ویسا، والی قندهار به خبرنگاران گفته است که نیروهای امنیتی در نگهداری از این زندانیان مقصر هستند و آنها در کار خود "غفلت و سهل انگاری" کرده اند.

هشت صبح علاوه بر "سهل انگاری و غفلت" در محافظت از زندانیان زندان قندهار، "همکاری" مسئولان زندان در امر فرار زندانیان را هم محتمل دانسته و افزوده که فرار زندانیان به این شکل، حاکی از نوعی "سهل انگاری و غفلت عامدانه و سازمان یافته" است.

به نظر نویسنده، فرار گروهی زندانیان قندهار حکایت از احتمالاتی دارد که در اظهارات مقامهای دولتی نمی توان پاسخی برای آن ها یافت. روزنامه تاکید کرده که پیامدهای چنین فراری بر تقویت روحیه طالبان و تضعیف روحیه نیروهای امنیتی مشخص است.

هشت صبح افزوده که شاید مقامهای امنیتی نگرانی های کمتری در این مورد داشته باشند، اما مردم و به ویژه ساکنان ولایت قندهار نگران هستند. به نظر نویسنده، فرار زندانیان طالبان، که در میان آنها صد فرمانده طالبان هم بوده اند، سوالهایی را در زمینه های مختلف و از جمله واگذاری مسئولیت تامین امنیت بر می انگیزد.

روزنامه تاکید کرده است که دیگر نمی توان ادعا کرد که چون طالبان توانایی مقابله رو در رو با نیروهای امنیتی را از دست داده اند، دست به چنین فرارها می زنند. هشت صبح از مقامهای دولتی خواسته است که باید در این مورد پاسخ های شفاف و قانع کننده ای ارائه کنند.

روزنامه افغانستان فرار صدها زندانی از زندان مرکزی شهر قندهار را "رسوایی" دانسته و نوشته است که فرار دسته جمعی زندانیان از این زندان در پی حمله مهاجم انتحاری به مقر وزارت دفاع افغانستان، کارآیی نهادهای دولتی این کشور را زیر سوال قرار داده است.

به نظر این روزنامه، دیگر نظام سیاسی افغانستان کارآیی خود را از دست داده و فساد، پولشویی و قانون شکنی در آن به اوج خود رسیده است. نویسنده افزوده است که دولت برای پنهان کردن کاستی ها در کارکردهای خود، "سیاست های جنجالی، پیچیده و خطرساز" را روی دست می گیرد.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان طرح سیاست های "یک جانبه" در مورد مصالحه با طالبان و متمرکز کردن نیرو و امکانات دولتی به یک جهت مشخص و طرح "نامتوازن" بودجه را نشانه روشنی از چنین سیاست ها و "جهت گیری قومی" دولت و ناشی از سردرگمی سیاستگذاران کشور دانسته است.

به باور نویسنده، حمله به وزارت دفاع و فرار زندانیان زندان قندهار از سویی ناکارآیی نهادهای امنیتی و از سوی دیگر نفوذ گروه طالبان و سازمان های اطلاعاتی کشورهای خارجی در میان "رده های بالای نهادهای امنیتی" افغانستان را نشان می دهند.

آرمان ملی در تتر سخن روز خود نوشته که "امور امنیتی زندانها تا چه اندازه ضعیف و مسئولان تا چه اندازه در خوابند" و افزوده که فرار صدها زندانی از زندان مرکزی قندهار "نشانه بسیار قوی" از این امر است که حکومت حامد کرزی روز به روز و به شدت ضعیف می شود.

نویسنده پرسیده است در منطقه ای زیر نظر هزاران مامور امنیتی، زمانی که طالبان مشغول حفر تونل چند صد متری به درون زندان مرکزی قندهار بوده، چه کاری می کرده اند. آرمان ملی با اشاره به این که این کار پنج ماه به طول انجامید، پرسیده است که چنین کاری چگونه از نظر مسئولان دور ماند و از آن آگاه نشدند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در اطراف زندان قندهار تدابیر امنیتی سختی در حال اجرا بوده است.

نویسنده ضمن اظهار شک و تردید در این مورد، تاکید کرده که اگر عوامل دولتی خود در این فرار دخیل نیستند، باید به زودی تحقیقات را آغاز و عاملان آن را محاکمه کند. روزنامه افزوده که اگر دولت در پی حاکمیت قانون است، این موضوع را به گونه جدی پیگیری کند و در آن صورت این گونه حوادث دیگر تکرار نخواهد شد.

چراغ با طرح این پرسش که "آیا تروریستان فرار کردند یا فراری داده شدند؟"، این امر را محتمل دانسته که کسانی بوده اند که در جریان حفر تونل چندصد متری به درون زندان، نه تنها آگاه بوده اند، بلکه امکانات فنی در سطح وسیعی برای انجام دادن این کار فراهم کرده اند.

روزنامه افزوده که حفر تونلی به طول ۳۲۰ متر با وسائل ساده و بدون نقشه کشی دقیق و وسائل فنی ناممکن است. نویسنده پرسیده که چگونه ممکن است که حدود ۵۰۰ نفر در حالی که باید در سلول های جداگانه باشند، یک جا شده و از یک سوراخ فرار کرده باشند.

چراغ در ادامه تاکید کرده است که حالا حامد کرزی، رئیس جمهوری کشور پاسخ دهد که کسانی که از زندان قندهار فرار کرده اند، "عوامل بیگانه" بوده اند یا "برادران ناراضی". روزنامه افزوده است که حالا آنها به "سنگرهای خود بازگشته اند" و علیه نظامیان افغانستان اقدام خواهند کرد.

این روزنامه همچنین از آقای کرزی خواسته که سیاست های امنیتی و دفاعی خود را مورد بازنگری قرار دهد و در سطح رهبری نهادهای امنیتی باید تغییرات اساسی بیاورد. چراغ افزوده است که تعلل در این زمینه می تواند "فاجعه بار" باشد و نظام را "بازیچه دست چند نفر عنصر وابسته" کند. روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود با عنوان "شرم به دنبال شرم" نوشته که فرار زندانیان از زندان قندهار به دنبال حمله "شرم آور" به مقر وزارت دفاع، رویداد شرم آوری" دیگر است. به نظر نویسنده، طالبان با اجرای نقشه فرار صدها زندانی خود، نیروهای امنیتی را "واقعا مسخره کردند".

سرنوشت افزوده است: "صدها متر تونل حفر شد، اما نیروهای امنیتی ما از آن آگاه شدند، ۴۷۵ زندانی از آن فرار کردند، اما نیروهای امنیتی از آن خبر نشدند، ۴۷۵ زندانی در یک منطقه ناپدید شدند، اما نیروهای امنیتی تنها موفق به پیدا کردن حدود ده نفر از آنها شدند".

روزنامه به این نظر است که حالا هیچ کسی نمی تواند انکار کند که نیروهای امنیتی و مسئولان بلندپایه آنها در این رویداد دست داشته اند. به نظر سرنوشت، حمله به مقر وزارت دفاع هم به همین گونه بود، ولی مقامهای این وزارتخانه تا حال اطلاعات کاملی در مورد آن ارائه نکرده اند.

سرنوشت در ادامه تاکید کرده است که دولت و به ویژ رئیس جمهوری نباید در ارتباط به فرار زندانیان زندان قندهار بی تفاوت بماند و مقامهای امنیتی مسئول باید از مقامهای خود برکنار شوند و پس از آن باید راهکارهای لازم برای جلوگیری از تکرار آن سنجیده شود.

روزنامه اراده نوشته که در ارتباط با فرار زندانیان زندان قندهار "پرسش های اساسی" مطرح است، اما برای آنها پاسخی وجود ندارد. به نظر روزنامه، اخیرا با رشته ای از رویدادهای زنجیره ای مواجه هستیم و تکرار این گونه رویدادها را نمی شود که "تصادفی" خواند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption زندان قندهار پس از فرار نهصد زندانی در سال 2008 میلادی بازسازی شد.

به نوشته این روزنامه، با همه امکاناتی که در دسترس است و با همه ادعاهایی که مقامهای امنیتی دارند و آنها را به رخ رسانه ها می کشند، حالا تقریبا همه روزه این گونه رویدادها به وقوع می پیوندد و تکرار آن "سوال برانگیز" است.

اراده افزوده که این مورد آخرین مورد از "قدرت نمایی طالبان در درون نهادهای امنیتی" نخواهد بود و آنها شاید در روزهای آینده هم دست به کارهای پیچیده تر از این قبیل اقدامات بزنند. به باور روزنامه، در واقع این فرار زندانیان از زندان قندهار حاکی از نفوذ طالبان به درون نیروهای امنیتی است.

روزنامه های دولتی چاپ کابل هیچ اشاره ای به فرار صدها زندانی از زندان مرکزی قندهار نکرده اند. روزنامه انیس در سرمقاله خود تاکید کرده که با تکمیل شدن برنامه انتقال مسئولیت تامین امنیت از نظامیان خارجی به نیروهای داخلی، همکاری جامعه جهانی به افغانستان پایان نمی یابد.

قرار است این برنامه تا کمتر از دو ماه دیگر با انتقال مسئولیت تامین از هفت منطقه افغانستان آغاز شود و تا سال ۲۰۱۴ میلادی در سراسر کشور پایان یابد.

انیس تاکید کرده که تکمیل این روند به دولت و مردم افغانستان اعتماد به نفس بیشتری می دهد و این امر به خودکفایی کشور کمک خواهد کرد. نویسنده همچنین تاکید کرده که پس از تکمیل این برنامه، جامعه بین المللی به هیچ صورت مردم افغانستان را تنها نمی گذارد.

به نوشته این روزنامه دولتی، با پایان روند انتقال مسئولیت تامین امنیت، جامعه جهانی به همکاری های خود با افغانستان ادامه خواهد داد و زمینه "بازی های تروریستی" در کشور هموار نخواهد شد. انیس همچنین تاکید کرده که دستاوردهای ده سال گذشته از دست نخواهد رفت.

مطالب مرتبط