ناتو: فرد شماره ۲ القاعده در افغانستان کشته شد

عبدالغنی (عکس از سایت وزارت کشور عربستان) حق نشر عکس moi.gov.sa
Image caption عبدالغنی مسئول تدارک حملات انتحاری و سوء قصد به جان رهبران قبیله‌ای و مقام‌های خارجی در افغانستان معرفی شده است

نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان می‌گویند یکی از رهبران ارشد القاعده و دومین نفر در فهرست افراد تحت تعقیب این گروه در افغانستان را کشته‌اند.

بر اساس اعلام نیروهای تحت رهبری ناتو در افغانستان، این تبعه سعودی حدود دوهفته پیش در جریان یک حمله هوایی در ولایت کنر در نزدیکی مرز پاکستان کشته شده است.

در بیانیه ناتو آمده است عبدالغنی، که با نام ابوحفص النجدی هم شناخته می‌شود، مسئولیت اداره کمپ‌های آموزشی و طراحی حملات به رهبران قبایل و خارجی‌ها در افغانستان را بر عهده داشته است.

بنا بر تخمین ناتو حدود ۱۰۰ نفر از اعضای القاعده هنوز در افغانستان فعال هستند.

نیروهای ائتلاف بین‌المللی می‌گویند در یک ماه گذشته بیش از ۲۵ نفر از رهبران و پیکارجویان القاعده را کشته‌اند. هنوز هیچ منبع مستقلی این ادعا را تایید نکرده است.

عبدالغنی در چند حمله و سوء قصد از جمله قتل ملک زرین، یک رهبر قبیله‌ای در شرق افغاستان و از متحدان نزدیک حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور مقصر شناخته شده است.

آقای زرین و نه نفر دیگر در جریان یک حمله انتحاری در صبح روزی که عبدالغنی کشته شده، به قتل رسیده‌اند.

این رهبر القاعده همچنین متهم به حمله به خارجی‌ها از جمله مقام‌های آمریکایی است.

بنا بر اعلام آیساف، نیروی یاری امنیت در افغانستان، عبدالغنی کنترل شبکه‌ای از پیکارجویان را بر عهده داشته که پاسگاه‌های بازرسی در ولایت کنر را مورد حمله قرار می‌دادند.

در بیاینه آیساف آمده است: "عبدالغنی مرتبا دستور انجام عملیات ربودن خارجی‌ها را به رهبران رده پایین تر می‌داده ... و مسئول هدایت حملات انتحاری علیه مقام‌های دولت آمریکا بوده است."

ناتو از سال ۲۰۰۷ در تعقیب عبدالغنی بود. او نفر بیست و سوم در فهرست افراد تحت تعقیب وزارت کشور عربستان است.

تعقیب گسترده زندانیان فراری

مقام‌های افغانستان هم چنین به طور جداگانه از دستگیری ۶۵ نفر از ۴۵۰ زندانی فراری از زندان قندهار خبر داده‌اند.

این زندانی‌ها که بیشتر آنها اعضای گروه طالبان بودند، در اقدامی برنامه‌ریزی‌شده، یکشنبه شب از زندان قندهار فرار کردند.

مقام‌های قندهار می‌گویند عملیات تعقیب گسترده این زندانی‌ها توسط آیساف و نیروهای امنیتی افغانستان بلافاصله بعد از فرار آنها از زندان آغاز شده و "با حمایت گسترده غیر نظامیان و نتایج مثبت" همراه بوده است.

پیش از این سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان فرار زندانیان را "فاجعه" ای توصیف کرده بود که هرگز نباید اتفاق می‌افتاد.

مطالب مرتبط