جشن پیروزی مجاهدین افغان بدون رژه نظامی برگزار می شود

مراسم هشتم ثور 1387 حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حمله به محل برگزاری جشن هشتم ثور سال 1387 و فرار نیروهایی که قرار بود در آن رژه بروند، مایه شرمساری نیروهای امنیتی شد.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که مراسم جشن پیروزی نوزدهمین سالگرد پیروزی مجاهدین به دلایل امنیتی بدون رژه نظامی برگزار می شود.

پس از پیروزی مجاهدین علیه دولت تحت حمایت شوروی سابق در هشتم ثور/اردیبهشت ۱۳۷۱ خورشیدی و ورود مجاهدین به کابل، این مراسم همه ساله به صورت رسمی و با رژه نظامی برگزار می شد.

اما امسال وزارت دفاع افغانستان در اعلامیه ای نوشته است که برای برگزاری مراسم جشن پیروزی مجاهدین برنامه هایی ویژه و از جمله "تزئین و چراغان کردن شهر، آتش بازی، محافل هنری و تجمع در یک محل برای رژه نظامی" پیش بینی شده بود.

اما در اعلامیه افزوده شده است: "حسب فیصله شورای محترم وزیران جمهوری اسلامی افغانستان بنا بر دلایل امنیتی، خطر تهدید علیه مردم بی دفاع رژه نظامی لغو شده است."

این دومین سال پیاپی است که مراسم هشتم ثور بدون رژه نظامی، که معمولا از برنامه های اصلی این مراسم شمرده می شود، برگزار می شود.

در پی حمله مسلحانه افراد وابسته به گروه طالبان در سال ۱۳۸۷ به محل برگزاری جشن پیروزی مجاهدین و برهم خوردن این مراسم، دولت تصمیم گرفت که دیگر این مراسم را در سطح محدودی برگزار کند.

در این مراسم چند تن از افراد وابسته به گروه طالبان، که از قبل در مسافرخانه ای در نزدیکی محل برگزاری جشن مستقر شده بودند، به سوی جایگاه شلیک کردند.

در این تیراندازی به آقای کرزی آسیبی نرسید اما سه تن دیگر، از جمله یک عضو مجلس نمایندگان کشته شدند و شانزدهمین جشن پیروزی مجاهدین به هم خورد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گلوله های مهاجمان در جشن سال 1387 به اطراف محلی که آقای کرزی نشسته بود اصابت کرد، اما او جان به سلامت برد.

در سال ۱۳۸۸ مراسم هشتم ثور بدون تشریفات معمول و به گونه محدود تنها در داخل کاخ ریاست جمهوری برگزار شد و در سال گذشته هم این مراسم به طور مختصری در داخل ورزشگاه غازی برگزار شد. در این مراسم حتی آقای کرزی هم حضور نداشت و در یک سفر خارجی به سر می برد.

برگزاری محدود مراسم جشن پیروزی مجاهدین در سالهای اخیر انتقاد مجاهدین سابق را برانگیخته و شماری از آنها گفته اند که دولت به بهانه نگرانی های امنیتی قصد به فراموشی سپردن خاطره پیروزی مجاهدین و کم رنگ کردن جهاد افغانستان علیه شوروی سابق را دارد.

اما امسال قرار بود که این مراسم مانند سالهای گذشته باشکو و توام با رژه نظامی در محل اصلی برگزاری جشن های ملی برگزار شود.

پیش از این مقامهای دولتی و از جمله وزارت دفاع از آمادگی ها برای برگزاری مراسم رسمی جشن پیروزی مجاهدین در روز هشتم ثور خبر داده بودند. بر اساس این برنامه، رژه نظامی هم قرار بود به اجرا درآید.

اخیرا با حمله یک مهاجم انتحاری به وزارت دفاع، فرار بیش از ٥٤١ زندانی طالبان از زندان مرکزی شهر قندهار در جنوب افغانستان و چندین انفجار انتحاری دیگر، نگرانی های امنیتی در کشور افزایش یافته است.

به نظر می رسد که لغو رژه نظامی از جشن پیروزی مجاهدین از یک سو به دلیل نگرانی های امنیتی بوده و از سوی دیگر به نمایش گذاشتن امکانات و توانایی های ارتش و پلیس در شرایطی که طالبان توانسته اند به مقر وزارت دفاع حمله کنند شاید کار درستی نباشد.

مطالب مرتبط