نه تن از نیروهای ناتو در درگیری با نیروهای ارتش افغانستان کشته شدند

به روز شده:  10:30 گرينويچ - چهارشنبه 27 آوريل 2011 - 07 اردیبهشت 1390

خلبان افغان نه نفر را کشت

یک خلبان نیروی هوایی افغانستان، با حمله به نیروهای خارجی نه نفر را کشته است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقام های ناتو با انتشار اعلامیه ای تائید کرده اند که هشت سرباز و یک کارمند غیر نظامی ناتو بر اثر درگیری مسلحانه با نیروهای ارتش افغانستان در فرودگاه کابل کشته شدند.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز در اعلامیه کوتاهی که به رسانه ها فرستاده، نوشته است که این درگیری حوالی ساعت یازده صبح روز چهارشنبه، ۷ ثور/اردیبهشت روی داد.

آقای عظیمی گفته که "یک افسر نیروی هوایی" در داخل پایگاه قول اردو (لشکر) هوایی کابل با "همکاران خارجی" خود مشاجره لفظی کرد و در پی آن میان آنها تیراندازی شد.

قول اردوی هوایی افغانستان در فرودگاه کابل واقع است.

هر چند وزارت دفاع افغانستان مشخص نکرده که همکاران خارجی این افسر که با او به تبادل آتش پرداخته، چه کسانی هستند، اما یک سخنگوی نیروهای پیمان ناتو در افغانستان تایید کرده است که آنها نظامیان تحت امر این پیمان هستند.

در اعلامیه وزارت دفاع افغانستان تعداد دقیق افرادی که در جریان این درگیری کشته و زخمی شده اند، مشخص نشده و نوشته شده که "تعدادی کشته و زخمی شده اند".

سخنگوی ناتو گفته است که در حال حاضر درگیری پایان یافته و می داند که این درگیری چگونه آغاز شد، ولی جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

آقای عظیمی گفته است که افسر نیروی هوایی افغانستان که در درگیری با همکاران خارجی خود مشاجره داشته و به آنها شلیک کرده یک خلبان است.

سخنگوی وزارت دفاع گفته است که جزئیات این خبر را بعدا اعلام خواهد کرد.

شاهدان عینی از "حضور سنگین" نیروهای نظامی در فرودگاه کابل خبر داده اند.

طالبان با ارسال یادداشتی به رسانه ها گفته اند فردی که تیراندازی به سوی نیروهای خارجی را آغاز کرد، "یک مهاجم انتحاری" وابسته به این گروه بوده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گفته است که این فرد با استفاده از اونیفورم ارتش وارد انبار نیروهای هوایی در فرودگاه کابل شد و به سوی نظامیان خارجی و داخلی تیراندازی کرد.

مجاهد افزوده است زمانی که گلوله تفنگ فرد به گفته او مهاجم انتحاری تمام شد، به وسیله نظامیان ارتش افغانستان کشته شد.

سخنگوی گروه طالبان مدعی است که در این درگیری ۹ سرباز خارجی و پنج سرباز داخلی کشته و شماری دیگر زخمی شده اند.

اما مقامهای وزارت دفاع و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان ادعاهای طالبان را تایید نکرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.