واکنش محتاطانه افغانستان به تغییر فرمانده ناتو و سفیر آمریکا

ژنرال دیوید پترائوس حق نشر عکس Getty
Image caption ژنرال دیوید پترائوس، در ماه ژوئن ٢٠١٠ جایگزین استانلی مک کریستال شد و گفت برنامه های خلف اش را ادامه می دهد

مقام های دولت افغانستان در واکنش به جابجایی مقام های ارشد آمریکایی در افغانستان گفته اند حاضرند با کسانی که قرار است جایگزین این مقام های آمریکایی شوند در چارچوب منافع ملی افغانستان، همکاری کنند.

بارک اوباما روز گذشته اعلام کرد که ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای ائتلاف و ناتو در افغانستان و کارل آیکنبری، سفیر آمریکا در کابل جای شان را به افراد دیگری خواهند داد. دفتر ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به به جابجایی این افراد می گوید روابط این کشور با جامعه بین المللی، مخصوصا آمریکا، مبتنی بر روابط میان کشورهاست و تغییر مقام های ارشد آمریکایی در افغانستان تاثیری بر روابط میان دو کشور نخواهد داشت.

ژنرال پترائوس در ماه ژوئن ٢٠١٠ جایگزین استانلی مک کریستال فرمانده پیشین نیروهای ائتلاف و ناتو در افغانستان شد.

در آن زمان وقتی گمانه زنی ها مبنی درباره برکناری استانلی مک کریستال بالا گرفته بود، حامد کرزی از باراک اوباما خواست، اجازه دهد مک کریستال به ماموریت خود در افغانستان ادامه دهد.

آقای کرزی در آن زمان تاکید کرد که برنامه های مک کریستال سبب کاهش تلفات غیر نظامیان شده و برای افغانستان بسیار مفید بوده است.

وقتی ژنرال پترائوس جانشین استانلی مک کریستال شد، ارزیابی سیاستمداران و اغلب رسانه ها این بود که این دو فرمانده با هم دوست هستند و برنامه های مشترک و موفقی را در عراق عملی کرده اند.

پترائوس خود نیز تاکید کرد که روش و برنامه های استانلی مک کریستال را ادامه خواهد داد.

حالا اعلام شده است که ژنرال جان آلن، معاون ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا جانشین ژنرال پترائوس و رایان کراکر، سفیر سابق آمریکا در عراق، جانشین کارل آیکنبری خواهند شد.

Image caption کارل آیکنبری سفیر آمریکا در کابل در کنار هیلاری کلینتون و حامد کرزی

آیکنبری نیز قبل از آنکه عهده دار سمت سفیر آمریکا در افغانستان شود، ژنرال بود و مدتی فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را به عهده داشت.

اما اظهارات ژنرال مک کریستال در زمان فرماندهی ناتو در افغانستان که در مجله رولینگ استون چاپ شد، نشان می داد که آیکنبری و مک کریستال رابطه ای خوبی باهم نداشته اند.

حلقه سیاستمداران و ژنرال های آمریکایی در افغانستان در سالهای گذشته با یک مهره دیگر کامل می شد، ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و آمریکا، آقای هولبروک چندماه قبل در گذشت.

بنا بر این با انجام تغییراتی که اخیرا اعلام شده است، هیچ یک از چهره های آمریکایی که در سالهای گذشته در گیر مساله افغانستان بودند، در آن کشور باقی نخواهند ماند و جای خود را به افراد دیگری خواهند داد.

نام ژنرال آلن به خاطر موفقیت او در تحریک رهبران قبایل سنی مذهب برضد شورشیان و جنگجویان خارجی در ولایت انبار عراق و متحد ساختن آنها با نیروهای آمریکایی در سال های ٢٠٠٧ و ٢٠٠٨ برسر زبانها افتاد.

این تغییرات در حالی انجام می شود که قرار است به زودی روند انتقال مسئولیت های ناتو به نیروهای افغان آغاز شود، برنامه ای که اگر با موفقیت عملی شود، تا سال ٢٠١٤ زمینه را برای خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان فراهم خواهد کرد.

مطالب مرتبط