'پاکستان خواسته ای از افغانستان ندارد'

حنا ربانی کهر (عکس از آرشیو) حق نشر عکس no credit
Image caption "ما نمی‌خواهیم که هیچ کسی در پاکستان ماجراجویی بکند و عین چیز درباره افغانستان هم درست است که نباید به کسی اجازه داد که در خاک این کشور ماجراجویی کند."

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید مقام‌های این کشور در جریان سفر اخیر شان به کابل، هیچ خواسته‌ای از دولت افغانستان مطرح نکرده‌اند.

حنا ربانی کهر، سرپرست وزارت خارجه پاکستان، که در سفر دو هفته پیش نخست‌وزیر، رئیس ارتش و رئیس سازمان استخبارات پاکستان را در سفر به کابل همراهی می‌کرد، می گوید: "پاکستان دنبال هیچ نقشی در افغانستان نیست که فراتر از منافع ملی آن کشور باشد. منافع همه در ثبات افغانستان است. اگر در افغانستان ثبات نباشد، ما بیش از همه متاثر می‌شویم."

خانم ربانی که در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده بود در پاسخ به سئوال خبرنگار فارسی بی‌بی‌سی که پاکستان چقدر از نفوذ هند در افغانستان نگران است، گفت: "ما نمی‌خواهیم که هیچ کسی در پاکستان ماجراجویی بکند و همین چیز درباره افغانستان هم درست است که نباید به کسی اجازه داد که در خاک این کشور ماجراجویی کند."

پاکستان از فعالیت هند در افغانستان و مخصوصاً در شهرهای هم مرز با پاکستان راضی نیست و هند را متهم به شعله‌ور کردن آتش فرقه‌ای در خاک خود می‌کند. اتهامی که هند آن را رد می کند.

مقامات هندی می گویند که آنها در بازسازی زیر ساختارهای افغانستان از جمله ساخت مدارس، بیمارستا نها و جاده ها فعال است.

درخواستهای پاکستان

پیشتر برخی از رسانه ها گزارش کردند که نخست وزیر پاکستان در سفر دو هفته پیش خود به کابل، با ایجاد پایگاه دائمی آمریکا در این کشور مخالفت کرده و خواهان مشورت دولت پاکستان در انتصاب وزیران دفاع، داخله و رئیس امنیت ملی افغانستان شده است.

در همین رابطه یک منبع آگاه در دولت افغانستان که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفت که طرح مطالبات مشخص آقای گیلانی در دیدار اخیرش با حامد کرزی را تایید می کند.

به گفته این مقام افغان، آقای گیلانی گفته است در صورت برآورده شدن خواسته های پاکستان، این کشور برای مهارکردن گروه طالبان تلاش خواهد کرد.

برخی از منتقدین می گویند که پاکستان با طرح این خواست‌ها به دنبال این است که افغانستان را به ایالت پنجم خود تبدیل کند.

به گفته ناظران، استدلال پاکستان این است که آمریکا دیگر توان حضور موثر و مفید در منطقه را ندارد و اتکای بیش از حد افغانستان به آمریکا، سبب خواهد شد تا افغانستان همکاری کشورهای همسایه خود را از دست دهد.

نخست وزیر پاکستان همچنین پیشنهاد کرده است که افغانستان و پاکستان باید همکاری های استراتژیک در عرصه نظامی داشته باشند.

اینها مواردی است که این مقام دولتی افغانستان آنرا تائید کرده است.

اما یک منبع آگاه دیگر افزون بر این موارد به بی بی سی گفت که پاکستان خواستار نقش کلیدی تر اقتصادی در افغانستان نیز هست و نخست وزیر پاکستان از آقای کرزی خواسته است که به شرکت های پاکستانی در استخراج معادن افغانستان اولویت داده شود.

این منبع همچنین تاکید کرد که پاکستان به شدت مایل است آمریکا و هند از روند مذاکرات کنونی با طالبان کنار گذاشته شوند.

مطالب مرتبط