مزار شریف، یکماه بعد از حمله به دفتر سازمان ملل

زیارت منسوب به حضرت علی حق نشر عکس NO CREDIT
Image caption باگذشت یکماه از حمله به دفتر سازمان ملل متحد در مزار شریف، مردم هنوز از این حادثه می گویند

یک ماه از حمله راهپیمایان معترض به دفتر سازمان ملل متحد در مزار شریف در شمال افغانستان می گذرد. اما این داستان هنوز موضوع داغ بحث مردم این شهر است. در دانشگاه، مغازه، رستوران و تاکسی.

در این راهپیمایی خشونت آمیز، دست کم ١٢ نفر کشته شدند عده ای را هم سر بریدند.

مردم حالا از وقوع این حادثه شاکی هستند؛ شاکی از اینکه چرا چنین حادثه خشنی در مزارشریف اتفاق افتاد، چرا به دفتر سازمان ملل حمله شد و چرا خشونت اینقدر شدید بود؟

اینها و چراهای زیاد دیگر، چرا دولت پیشگیری نکرد، چرا نیروهای امنیتی غافل شدند.

با مزاری ها که حرف می زنی اکثر آنها معتقدند که عاملان این خشونت از ساکنان مزار شریف نبوده اند. شهروندان مزار شریف، از وضعیت موجود در این ولایت و این شهر راضی اند.

آنها طعم ثبات نیم بند را در یک دهه گذشته چشیده اند و دیده اند که اگر جنگ نباشد، زندگی آهنگ خوشایندی دارد. و به مرور زمان ریتم این آهنگ را هم می شود تند و تندتر کرد.

حق نشر عکس no credit
Image caption حادثه خشونت بار یکماه پیش تاثیر آشکار بر اوضاع اقتصادی و کار و بار بازار داشته است

روز تظاهرات در شهر مزار شریف بعد از مدت ها صدای شلیک گلوله شنیده شد و این صدا ساکنان شهر را به یاد روزهایی انداخت که شهرشان هر از گاهی به دست یکی از گروه های متخاصم می افتاد. روزهایی که مردم عادی مزار شریف دوست ندارند دوباره آن را تجربه کنند.

عطامحمد نور که در گذشته یکی از فرماندهانی بود که هر ازگاهی به شهر مزار مسلط و می شد و پس از مدتی آن را از دست می داد، حالا والی بلخ است، او بارها انگشت انتقاد و هشدار را به طرف رقیب دیرینه اش نشانه رفته و هشدار است که حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار تلاش دارد شمال افغانستان و همچنین مزار شریف را نا امن کند.

پس لرزه های حادثه

حالا افرادی به اتهام دست داشتن به حمله به دفتر سازمان ملل متحد باز داشت شده اند، مقام های دولتی هم گفته اند کار طالبان بوده است. اوضاع حالا آرام است اما تاثیرات این حادثه هنوز ادامه دارد.

تاثیرات اقتصادی، ملموس ترین اثری است که هنوز بجا مانده، رکود در بازار زمین و مسکن، در چند روز نخست پس از حادثه بسیار شدید بود اما با آنکه دوباره این وضع بهتر شده ولی ضربت حاصل از رویداد غیر قابل پیشبینی به حدی بوده است که جبران آن در یکماه ممکن نخواهد بود.

منع امامان از سخنرانی سیاسی و تحریک آمیز

یکی از تبعات این حادثه، انگشت انتقاد بر امامان و مبلغان مساجد بود. خیلی ها گفتند، امامان در سخنرانی های روز جمعه در مواردی ضد منافع ملی حرف می زنند و یا حد اقل متوجه پیامدهای سخنان خود نیستند.

حق نشر عکس no credit
Image caption مقام های محلی بلخ، با انتشار آئین نامه ای تلیغ خشونت و مسایل مخالف با منافع ملی را در مساجد ممنوع کردند

روایت هایی وجود دارد که در روز تظاهرات نیز سخنرانی آتشین یک مبلغ دینی سبب شده است که مردم خشمگین شوند و به سمت دفتر سازمان ملل متحد هجوم ببرند، این روحانی ظاهرا گفته بود که کشیش آمریکایی، صدها جلد قرآن را آتش زده است. سخنی که از واقعیت به دور بود.

دو هفته بعد از این حادثه، مقام های دولتی در ولایت بلخ آئین نامه ای را منتشر کرد که در آن به امامان مساجد هشدار داده شده است تا در جریان خطبه ها از سخنرانی های "ضد منافع ملی، سیاسی، تحریک آمیز، خشن و برهم زننده نظم عامه" اجتناب نمایند.

تعلیق فعالیتهای سازمان ملل در مزارشریف

هنوز فعالیت دفتر سازمان ملل در مزارشریف تعطیل است. کابوس این ماجرا از ذهن مردم پاک نشده و هر از گاهی موضوع گپهای کوچه و بازار است.

این اتفاق نشان داد که شاید زیر لایه های بیرونی پیشرفت هنوز لایه های خشونت و تعصب وجود دارد. این حادثه نشان داد که فاصله میان یک ثبات دائمی و نهادینه شده با آرامی و امنیتی که معنایش فقط شنیده نشدن صدای گلوله باشد، فرق دارد.

مطالب مرتبط