پنتاگون: امنیت افغانستان بهبود یافته اما همچنان شکننده است

پلیس افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption پنتاگون می گوید حتی یک واحد از نیروهای امنیتی افغانستان هنوز نمی تواند بدون مشاوران خارجی بطور موثر عمل کند

وزارت دفاع آمریکا می گوید افزایش نیروهای مستقر در افغانستان موجب "پیشرفت های ملموسی" در جنگ با طالبان شده است، اما میزان خشونتها نیز افزایش یافته است.

گزارش شش ماهه اخیر پنتاگون که خوشبینانه تر از گزارش پیشین است در حالی به کنگره تسلیم می شود که ارتش آمریکا از ژوئیه آینده خروج از افغانستان را به تدریج آغاز می کند.

بر اساس این گزارش که روز جمعه منتشر شد، طی شش ماه گذشته میزان حملات طالبان از جمله بمبگذاری های کنار جاده ای و شلیک مستقیم به نیروهای خارجی بیشتر شده است، اما بخشی از این ناشی افزایش حضور تعداد سربازان آمریکایی است.

از سوی دیگر این افزایش ۳۰ هزار نفری نیرو همراه با هوای مناسب، حملات بیشتری را به پناهگاه های طالبان در پی داشته است.

گزارش پنتاگون می گوید طالبان از مناطق استراتژیک جنوب افغانستان به عقب رانده شده اند و وضعیت امنیتی این کشور در مجموع طی شش ماه گذشته بهبود یافته است.

وزارت دفاع آمریکا تصدیق می کند که خشونتها ممکن است طی ۱۲ ماه آینده وخیم تر شود و طالبان عملیات بیشتری برای کنترل مجدد مناطق از دست رفته انجام دهند.

این گزارش با تاکید بر اینکه حتی یک واحد از نیروهای امنیتی افغانستان هنوز نمی تواند بدون کمک مشاوران خارجی بطور موثر عمل کند، می افزاید اما اوضاع بسیار شکننده است و موفقیتهای اخیر ممکن است از دست برود.

مطالب مرتبط