روزنامه های کابل: شنبه، ۱۰ ثور

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی جابجایی تیم امنیتی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پرداخته اند.

اخیرا آقای اوباما اعلام کرده است که ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان به عنوان رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، تعیین شده و لئون پانتا، رئیس کنونی سیا وزیر دفاع می شود.

بر اساس تغییرات اعلام شده، رایان کراکر، سفیر پیشین آمریکا در عراق هم به عوض کارل ایکنبیری، سفیر کنونی آمریکا در کابل تعیین شده است.

روزنامه افغانستان جابجایی مقامهای ارشد نظامی و دیپلماتیک آمریکا در افغانستان را "تغییرات مثبت" خوانده و نوشته که این تغییرات نشانه خوبی از تلاش آمریکا برای توجه بیشتر به جنگ علیه تروریسم در افغانستان است.

به نظر روزنامه، آمریکا تلاش دارد که در آستانه خروج نظامیانش از افغانستان، کنترل بیشتری بر جنگ در این کشور داشته باشد تا دولت افغانستان برای به دوش گرفتن مسئولیت تامین امنیت از نظامیان بین المللی آمادگی بیشتری داشته باشد.

سرمقاله نویس افغانستان در ادامه افزوده که آمریکا به هیچ صورتی نمی خواهد که به عنوان بازنده جنگ افغانستان را ترک کند و به باور نویسنده، جابجایی اخیر در فرماندهی نیروهای آمریکایی و سفارت آمریکا در کابل هم به همین دلیل صورت گرفته است.

هشت صبح نوشته که پیش از این در میان مقامهای سیاسی و نظامی آمریکا در مورد افغانستان نظر مشترکی وجود نداشته و به همین دلیل باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد که با جابجایی های تازه تیم هماهنگ نظامی و سیاسی را به همراه داشته باشد.

نویسنده افزوده است که در چند سال اخیر روابط سفارت آمریکا در کابل با کاخ ریاست جمهوری افغانستان هم در وضعیت خوبی قرار نداشته و یکی از اهداف تغییر سفیر آمریکا در کابل، حل "مشکل" در این روابط است.

هشت صبح در ادامه افزوده است که با قرار گرفتن ژنرال دیوید پترائوس در راس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، جنگ علیه شورشیان در مناطق قبائلی پاکستان "هدفمند" خواهد شد و فشارها بر این مناطق افزایش خواهد یافت.

این روزنامه همچنین به این باور است که آمریکا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ قرار دارد و دولت باراک اوبا قصد دارد که تا آن زمان دستاوردهای مشخصی در افغانستان و منطقه داشته باشد تا در به پیروزی او در این انتخابات کمک کند.

وحید مژده در روزنامه افغان جرگه نوشته است که "پنهانکاری رئیس جمهوری" افغانستان باعث شده است که بازار "شایعه ها" در باره درخواست های یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان از دولت افغانستان افزایش یابد.

اخیرا بی بی سی دریافته است که آقای گیلانی در سفر اخیر خود به کابل درخواست های مشخصی را در گفتگو با آقای کرزی مطرح کرده و او در این گفتگوها با ایجاد پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان مخالفت کرده است. مقامهای افغان و پاکستانی به طور رسمی و علنی این موضوع را تایید نکرده اند.

آقای مژده در مقاله خود نوشته که کاخ ریاست جمهوری افغانستان در برابر پخش "شایعات" در این مورد "موضع تدافعی" گرفته است و این امر به جای این که این شایعات را کم کند، این باور را تقویت کرده که "تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها".

به نظر نویسنده، حالا این پرسش به صورت جدی مطرح است که واقعا در مذاکرات رهبران افغانستان و پاکستان چه مسائلی مطرح شده که حالا دولت افغانستان در تلاش "پنهان" کردن آنها هستند و "چرا ملت نامحرم این رازهای مهم است؟"

نویسنده افغان جرگه افزوده که دولت افغانستان در مورد مسائل دیگری مانند حمله یک مهاجم انتحاری به مقر وزارت دفاع، فرار حدود پانصد زندانی از زندان مرکزی قندهار و کشته شدن هشت نظامی خارجی در فرودگاه کابل هم "پنهانکاری" کرده و تا حال پاسخ ها به پرسش ها در این زمینه ها قانع کننده نبوده است.

چراغ در مطلبی با اشاره به حمله یک خلبان افغان به سوی نظامیان خارجی در فرودگاه کابل نوشته که این کار از یک سو نتیجه "دشمنی سنتی" افغانها با "حضور اشغالگرانه نیروهای خارجی است و از سوی دیگر پیامد "شست و شوی مغزی جوانان مایوس، توسط دشمنان وطن و بی تفاوتی مسئولان" در این مورد است.

روز چهار شنبه گذشته، ۲۹ ثور/اردیبهشت یک خلبان افغان در فرودگاه کابل به سوی همکاران خارجی خود تیراندازی کرد و در اثر آن هشت سرباز و یک غیرنظامی خارجی کشته شدند. وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که این تیراندازی در پی "مشاجره لفظی" میان این خلبان و نظانظامیان خارجی روی داد.

چراغ با لحن کنایه آمیزی نوشته است که دولت افغانستان با اخراج "مجاهدین و افسران وطن پرست" از نیروهای امنیتی، خلای به میان آمده را با حضور "جوانان میدان نادیده" پر کرد و در پی آن به مرور زمان توازن نیرو در کشور به نفع دشمنان و تروریستها تغییر کرد.

نویسنده افزوده که دشمنان با استفاده از "بی تجربگی جوانان و بی تفاوتی و بی ارادگی مقامهای ارشد نظامی و امنیتی، توانسته اند که کل نظام را زیر سوال ببرند. به تعبیر روزنامه، عده ای "به تحریک همسایگان"، "دشمنان" را "همکاسه" نیروهای خارجی و داخلی کرده و این نیروها را از عقب خنجر می زنند.

نویسنده چراغ در ادامه از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواسته است که پیش از آن که کارد به استخوان ملت برسد، دکترین نظامی و امنیتی خود را تغییر دهد و مدیران این بخش ها را "سرزنش" کند و حتی تغییر دهد و برکنار کند.

مطالب مرتبط