فردی که ۹ خارجی را در فرودگاه کابل کشت، 'با طالبان ارتباط نداشت'

حق نشر عکس AP
Image caption کشته شدن آموزگاران نیروی هوایی آمریکا به وسیله یک خلبان افغان، سوالهای تازه ای را در برابر ماموریت ناتو در مورد آموزش ارتش و پلیس افغانستان قرار داده است.

نیروهای تحت فرمان پیمان ناتو در افغانستان گفته اند خلبان افغان که ۹ فرد خارجی را در فرودگاه کابل کشت، ارتباطی با طالبان نداشته است.

بر اساس گزارشها، این خلبان که از او به نام سرهنگ احمد گل یاد شده، روز چهارشنبه، ۷ ثور/اردیبهشت در پی "مشاجره لفظی" به سوی همکاران خارجی خود آتش گشود و هشت فرد نظامی و یک پیمانکار غیرنظامی را کشت.

ناتو روز شنبه، ۱۰ ثور/اردیبهشت با انتشار اعلامیه ای گفته که این خلبان نیروی هوایی افغانستان به تنهایی عمل کرده و مدارکی در مورد ارتباط او با گروه طالبان به دست نیامده است.

در اعلامیه ناتو آمده است: "تا حال در جریان تحقیقات واضح شده که این مرد مسلح به تنهایی عمل می کرده است. علاوه بر آن، شواهدی مبنی بر ارتباطی میان طالبان و این مرد مسلح پیدا نشده است. اگر چه تحقیقات جریان دارد و ما نمی توانیم آن را به طور قطع غیرمحتمل بدانیم."

کشتار آموزگاران نیروی هوایی آمریکا در افغانستان به وسیله یک خلبان افغان، سوالهای تازه ای را در برابر ماموریت ناتو در مورد تقویت و آموزش ارتش و پلیس افغانستان مطرح کرده است.

ناتو تلاش دارد تا این نیروها تا سال ۲۰۱۴ میلادی توانایی به دوش گرفتن مسئولیت تامین امنیت را در سراسر افغانستان به دست آورند.

این حمله بدترین حمله یک عضو نیروهای امنیتی افغانستان به نظامیان خارجی مستقر در این کشور در ده سال اخیر خوانده شده است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، گفته است که بیشتر افراد کشته شده در جریان این حمله، افسران نیروی هوایی این کشور بوده اند و از جمله چهار سرگرد و یک ستوان شامل آنها بوده اند.

سرهنگ احمد گل، خلبان سابق نیروی هوایی افغانستان بوده که کمتر از بیست سال سابقه کار در ارتش و به ویژه نیروی هوایی افغانستان داشته است.

حق نشر عکس AP
Image caption ناتو تلاش دارد که نیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی توانایی تامین امنیت در سراسر این کشور را به دست آورند.

گفته شده که این خلبان پیشین ۴۵ سال سن داشته و اخیرا به عنوان کارکن اداری در نهادهای نیروی هوایی در فرودگاه کابل کار می کرده است.

یک مقام افغان که نخواسته نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفته است که این مرد از یک خانواده مورد احترام در کابل بوده و تیراندازی او به سوی نظامیان خارجی ناشی از مخالفت شخصی او با آنها بوده و اقدام تروریستی نبوده است.

هنوز انگیزه های این خلبان، که گفته شده به تنهایی عمل می کرده، به درستی مشخص نشده و همچنین هنوز روشن نیست که چه کسی او را کشته است.

جسد او بعد از پایان یافتن تبادل آتش، در موقعیتی غیراز محلی که در آن تیراندازی را آغاز کرد، در داخل همان ساختمان پیدا شد و گزارش شده که او دو سلاح حمل می کرده است.

پس از انتشار خبر حمله این خلبان به نظامیان خارجی، گروه طالبان مسئولیت آن را به دوش گرفت، ولی این معمول است که این گروه همواره مسئولیت چنین حملاتی را به دوش می گیرد.

مطالب مرتبط