حمله انتحاری یک کودک 'دوازده ساله' در شرق افغانستان

حق نشر عکس Getty

مقامات افغان می‌گویند که بر اثر یک حمله انتحاری در شرق افغانستان، چهار غیرنظامی کشته و دوازده تن دیگر زخمی شده‌اند.

این انفجار در یک بازارک مرزی در ولسوالی مرزی شکین ولایت پکتیکا صورت گرفته است.

در اعلامیه دفتر والی پکتیکا آمده است که شیرنواز خان، رئیس شورای ولسوالی شکین نیز در میان کشته‌شدگان این انفجار است.

باقی تلفات، شامل یک زن و دو مرد غیرنظامی می‌شود.

در اعلامیه همچنین آمده است که این حمله از سوی یک کودک (حدود دوازده ساله) انجام شده است.

در عین حال، در یک حمله دیگر در روز یکشنبه در غزنی بر اثر تیراندازی مردی مسلح در یک ایست-بازرسی پلیس، دو مامور نیروی پلیس کشته شده‌اند.

طالبان روز یکشنبه را روز آغاز حمله‌های خود در بهار اعلام کرده‌اند.

این حملات ساعاتی پس از آن انجام می‌شود که فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، از تمامی جناح‌های درگیر در جنگ افغانستان خواست تا از هدف قرار دادن غیرنظامیان در حملات خود به شدت خودداری کنند.

استیفن دیمستورا، در یک اعلامیه گفته است که "بدبختانه" انتظار می‌رود که خشونت‌ها در افغانستان ظرف ماه‌های آینده بیشتر شود و در این مرحله، تلاش برای حفظ جان غیرنظامیان ضروری است.

در این اعلامیه آمده است: "براساس قوانین بین‌المللی، هر فردی که نقش مستقیم در خشونت‌ها ندارد، از غیرنظامیان دانسته می‌شود ... همه جناح‌ها مکلف هستند تا از اجرای حملات در محلات غیرنظامی و جاهایی که غیرنظامیان جمع می‌شوند، مانند ادارات دولتی، بازارها و پارک‌ها خودداری کنند."

اعلامیه افزوده است: "استفاده از مواد انفجاری از سوی طالبان در شهرها و استفاده از بمب‌هایی که با فشار روی آن منفجر می‌شوند و نمی‌توانند میان وسایط نظامی چون تانک‌ها و وسایط غیرنظامی مانند اتوبوس و خودروهای غیرنظامی تفاوت قایل شوند، تلفات زیادی را به غیرنظامیان وارد می‌کند."

این اعلامیه از نیروهای بین‌المللی و افغان نیز خواسته است تا در عملیات نظامی بهاری خود، متوجه سلامت غیرنظامیان باشند.

اعلامیه می‌نویسد: "بیشتر تلفات غیرنظامی که از حملات نیروهای بین‌المللی به وجود آمده، ناشی از حملات هوایی بوده است. سازمان ملل متحد از نیروهای بین‌المللی می‌خواهد تا قوانین و مقررات جدی را در این عرصه به اجرا بگذارند."

در این اعلامیه تاکید شده است: "حملات شبانه از سوی نیروهای طرفدار دولت، منجر به ایجاد ترس، خشم و نفرت در میان افغان‌ها می‌شود. سازمان ملل متحد از تمام نیروهای طرفدار دولت می‌خواهد تا اطمینان حاصل کنند که حملات شبانه آنها در همسویی با فرهنگ افغان‌ها و با حرمت به ارزش‌های دینی و سنتی مردم انجام شده است و در آن به غیرنظامیان آسیبی نمی‌رسد."

مطالب مرتبط