روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۱۱ ثور

هشدار طالبان به آغاز عملیات بهاری خود علیه نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان و کارکنان نظامی و غیرنظامی دولت این کشور، از مسائل مهم مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

طالبان اخیرا در اعلامیه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده، از آغاز عملیات بهاری خود در سراسر افغانستان خبر داده‌اند، اما نیروهای خارجی و مقام‌های امنیتی افغانستان از آمادگی خود برای مقابله با این گونه تهدیدها سخن گفته‌اند.

هشت صبح در سرمقاله خود با اشاره به اظهارات اخیر لطف‌الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان، نوشته است که هر چند آقای مشعل گفته که مخالفان "جز کشتن و ضربه زدن به منافع ملی" دیگر کاری ندارند، اما به نظر نویسنده، آشتی با همین مخالفان در دستور کار حکومت قرار دارد.

آقای مشعل روز شنبه، ۱۰ ثور/اردیبهشت، از آمادگی نیروهای امنیتی در برابر حملات بهاری طالبان خبر داده بود. طالبان گفته‌اند که در عملیات بهاری خود نظامیان داخلی و داخلی، کارکنان دولت، نمایندگان شورای ملی و اعضای شورای صلح را در محور اهداف خود قرار داده‌اند. هشت صبح همچنین نوشته است که اگر چه آقای مشعل با اطمینان از آمادگی دفاع نیروهای امنیتی در برابر شورشیان سخن گفته است، اما خیلی‌ها به این باورند که در درون دولت عزمی برای مبارزه با تروریست‌های طالبان وجود ندارد و همین مساله باعث "بلاتکلیفی" نیروهای دفاعی کشور شده است.

نویسنده افزوده است که این که سخنگوی اداره امنیت ملی بگوید طالبان در دو هفته اخیر با وجود افزایش حملات خود نتوانسته‌اند منطقه‌ای را تحت کنترل خود درآورند، کافی نیست، بلکه این مساله بررسی شود که "طالبان شکست‌خورده" پس از ده سال حالا می‌توانند به تهدیدی غیرقابل انکار تبدیل شوند.

به تعبیر نویسنده، حالا طالبان در حدی موجودیت دارند که دولت افغانستان از آنها در پیشگاه خارجیان به "شفاعت" می‌پردازد و برای آنها در دفتر و دیوان تدارک می‌بیند. هشت صبح افزوده است که این در حالی است که ستیزه‌جویان خارجی هم در کشور حضور دارند.

روزنامه افغانستان نوشته است که بر اساس "تحلیل خوشبینانه" می‌توان گفت که طالبان حالا به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر زمان جنگ به پایان رسیده است و باید زمینه گفت‌وگوهای سیاسی با دولت را طوری فراهم کنند که در مذاکرات امتیازات بیشتری را نصیب خود کنند.

نویسنده افزوده است که اگر دولت و شورای عالی صلح با "رویکردهای یک‌جانبه" خود امتیازات زیادی به گروه طالبان داده‌اند، اما این گروه به این امتیازات راضی نشده و کوشش خواهد کرد که در پیشروی در عرصه نظامی، دستاوردهایی در زمینه سیاسی و در گفت‌وگو با دولت داشته باشد.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان با این مقدمه به این نتیجه رسیده است که سال جاری احتمالا سرنوشت‌ساز و برای دولت با موفقیت‌ها و شکست‌هایی در عرصه‌های سیاسی و نظامی به همراه خواهد بود که به باور نویسنده، در تعیین مسیر آینده کشور بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

این روزنامه در ادامه تاکید کرده است که این مساله مهم است که دولت افغانستان و جامعه جهانی با هماهنگی بیشتر در راستای تأمین امنیت و تحکیم پایه‌های نظام، تلاش کنند تا "فرصت‌های اندک باقی‌مانده" از دست نروند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته است که روسیه از برنامه صلح دولت افغانستان حمایت می‌کند. به نظر نویسنده، روسیه به عنوان "بزرگترین کشور دنیا" در هر زمانی نقشی بسیار بزرگ و تأثیرگذار بر اوضاع و احوال سیاسی افغانستان داشته است.

نویسنده تاکید کرده است که هیچ گاهی نمی‌توان این تأثیرگذاری روسیه بر اوضاع افغانستان را در تامین صلح وثبات در این کشور دست کم گرفت.

انیس همچنین نوشته است که در سفر چند ماه پیش حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به روسیه، دولت روسیه وعده‌هایی در زمینه تمویل مالی پروژه‌های اقتصادی افغانستان داد که این پروژه‌ها به نظر روزنامه در توسعه اقتصادی افغانستان "ارزش حیاتی" دارند.

این روزنامه دولتی در ادامه همچنین تاکید کرده است که در دیدار اخیر ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه روسیه در امور افغانستان با آقای کرزی، بر تقویت همکاری‌های دوجانبه تاکید شده، اما نویسنده توضیح بیشتری در این زمینه ارائه نکرده است.

مطالب مرتبط