واکنش مردم عادی افغانستان به کشته شدن بن‌لادن

اسامه بن لادن حق نشر عکس AP
Image caption اسامه بن لادن در عملیات کوماندوهای آمریکایی یکشنبه شب گذشته در نزدیک اسلام آباد پاکستان کشته شد.

کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده در میان شهروندان عادی افغانستان هم واکنش هایی را برانگیخته است و بیشتر آنها از کشته شدن او استقبال کرده اند.

بسیاری از مردم افغانستان خود را قربانی حضور اسامه بن لادن در افغانستان و حمایت رژیم طالبان از او در برابر درخواست آمریکا برای تسلیمی او در پی حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ می دانند.

پس از آن حادثه، آمریکا از گروه طالبان خواست که بن لادن را تسلیم آمریکا کند، اما طالبان با حمایت از او به عنوان "مهمان"، این درخواست آمریکا را رد.

استدلال طالبان در رد این درخواست این بود که تسلیم کردن "مهمان" به دشمنش، مغایر رسم و سنت افغانها است، اما آمریکا در پی رد این درخواست عملیات نظامی را به هدف جستجوی بن لادن در افغانستان آغاز کرد.

حالا برخی ها در افغانستان جنگ کنونی در این کشور را ناشی حمایت طالبان از "مهمان" ناخوانده خود می دانند و با کشته شدن بن لادن، واکنش نشان داده اند.

بسیاری از کسانی که در افغانستان در این مورد با رسانه ها صحبت می کنند، به دلائل امنیتی از افشای نامهای خود خودداری می کنند.

جوانی در دایکندی گفته است: "وقتی که شنیدم اسامه بن لادن کشته شده، مقداری احساس آرامش کردم. تهدید بزرگی که بر سر راه مردم دنیا بود و شبح ترسناکی برای مردم افغانستان بود، از بین رفته است. کشته شدن بن لادن در پاکستان، دنیا را متوجه کرد که خطر و تهدید بزرگ برای دنیا و افغانستان، پاکستان است."

یک جوان دیگر در ولایت بامیان گفته است: "فکر می کنم که دیگر آمریکا از آمدن به افغانستان خسته شده و از جنگ با طالبان، القاعد و ترویستها خسته شده و سناریوی ساخته که با توجیهی عاقلانه از افغانستان خارج شود. امروز خروج را این طور توجیه می کند که اسامه بن لادن را کشتیم و حالا از افغانستان خارج می شویم."

یک دختر دانشجو در شهر کابل گفت: "من کشته شدن اسامه بن لادن را به فال نیک می گیرم، بخاطر این که او سرکرده گروه القاعده بود و علیه مردم چه کارهایی که نکرد."

مردی دستفروش در کابل گفت: "بسیار کار خوب شد که او کشته شد. بسیاری مردم از دست او اذیت شده بودند. هیچ کسی از او خاطره خوشی نداشت."

یک معلم در کابل گفت: "خدا یکی از آنها را هم باقی نگذارد. همه شان را گم کند. همه جا را ویران کردند. مردم را فراری کردند به ایران و جاهای دیگر، من خودم هم مهاجر شدم و همین حالا هم خانه دوشم."

یک مغازه دار گفت: "خون هزاران مسلمان را به ناحق ریخته بود، خون بیگناهان را ریخته بود. "

یک کارمند بانک گفت: "من نظر خاصی ندارم، بخاطری که این طور آدم ها زیاد کشته می شوند. برای ما حرف بسیار مهمی نیست، بخاطری که بر اوضاع سیاسی افغانستان تاثیر خاصی ندارد."

یک معلم زن گفت که امکان دارد که عوض بن لادن کسی دیگر رهبر گروه القاعده شود، به همین دلیل ممکن است که کشته شدن بن لادن بر اوضاع این کشور تاثیر چندانی نداشته باشد.

یک مرد دستفروش گفت: "بسیاری انسانها در افغانستان کشته شدند، هیچ کسی برای آنها دلسوزی نکرد. بسیار کسانی بوده اند که در انفجارهای انتحاری کشته شدند. کسی نبود که بپرسد چرا کشته شدند. فرقی نمی کند که (بن لادن) یک مسلمان بود یا کافر، هر چه که بود، فرد مضر بود برای جامعه جهانی."

یک زن خانه دار گفت که او امیدوار است که شاید از کشته شدن اسامه بن لادن در افغانستان آرامی شود.

با این حال دانشجویی از ولایت غور در مرکز افغانستان گفت: "کسانی را که اینها (گروه القاعده) از دست می دهند و می توانند کس دیگری را جانشین او کنند. من فکر می کنم این امر تاثیر چندانی نخواهد داشت، چون فرد دیگری را می توانند جانشین او کنند."

مطالب مرتبط