مقام پیشین طالبان: کشته شدن بن‌لادن پیامد مثبتی ندارد

ملا عبدالسلام ضعیف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ملا ضعیف گفته است که کشته شدن اسامه زندگی را برای آمریکایی دشوار خواهد کرد.

ملا عبدالسلام ضعیف، سفیر سابق رژیم طالبان در اسلام آباد گفته است که کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده تاثیر مثبتی در پی ندارد.

آقای ضعیف که در حال حاضر در کابل به سر می برد، در گفتگویی با بی بی سی گفت که کشته شدن رهبر گروه القاعده بر کاهش مقاومت علیه ائتلاف بین المللی و آمریکا تاثیری نخواهد داشت.

آقای ضعیف گفته است آمریکا کشته شدن او را برای خود دستاورد می داند، اما در واقع به گفته آقای ضعیف، این امر ممکن است احساسات مسلمانان را علیه آمریکا برانگیزد.

سفیر پیشین طالبان گفت: "این دستاورد نیست. بلکه این (کشته شدن بن لادن) زندگی مردم را در دنیا دشوار می سازد. این گونه فعالیت ها در منطقه و جهان اسلامی برای آمریکایی ها سودی ندارد. البته آنها از این بسیار خوشحال شده اند، اما به نظر من تاثیر آن در آینده برای آمریکا منفی است."

ملا ضعیف، که در حال حاضر از جنگ علیه آمریکایی‌ها دست برداشته، گفته است که نبرد نظامی آمریکا علیه گروه القاعده و گروه های مشابه آن "پیوند فکری" میان این گروه ها ایجاد کرده و با کشته شدن اسامه این پیوند از بین نخواهد رفت.

آقای ضعیف افزود: "این چیزها برای اجتماع آنها (مخالفان آمریکا) تاثیری ندارد و این که آنها (آمریکایی ها) می گویند ما در جنگ برنده می شویم و مقاومت بر ضد آنها کم می شود (درست نیست)، بلکه افزایش می یابد و این دستاوردی که آنها می گویند جنگ را متوقف می کند، غلط است."

عبدالسلام ضعیف در زمان حاکمیت گروه طالبان در افغانستان، در سمت های بالایی در امارت طالبان کار کرد و آخرین سمت او در دوره طالبان سفارت افغانستان در اسلام آباد بود.

او در سال ۲۰۰۲ میلادی، زمانی که امارت طالبان دیگر فروپاشیده بود، از سوی دولت پاکستان بازداشت و به آمریکایی ها تسلیم داده شد و به این ترتیب آقای ضعیف زندانی و به بازداشتگاه گوانتانامو منتقل شد.

آقای ضعیف کمتر از چهار سال در این بازداشتگاه بود و پس از آزادی از زندان گوانتانامو به کابل بازگشت و در حال حاضر هم در همین شهر زندگی می کند.

در ماههای گذشته او سفری داشت به لندن و برخی گزارشها حاکی از آن بود که او برای فراهم کردن زمینه آشتی میان طالبان و دولت افغانستان به لندن سفر کرده بوده است.

مطالب مرتبط