روزنامه های کابل: دوشنبه، ۱۲ ثور

روزنامه های چاپ امروز کابل تهدیدهای تازه طالبان برای آغاز حملات بهاری در افغانستان را بررسی کرده اند.

اخیرا طالبان اعلام کرده اند که حملات خود را علیه نیروهای داخلی و خارجی و همچنین کارکنان دولتی افغانستان تحت عنوان "بدر" آغاز می کنند.

ماندگار هشدار طالبان به آغاز عملیات بهاری خود علیه نیروهای بین المللی و کارکنان دولتی افغانستان را "بازی پاکستان" خوانده و افزوده که افزایش توانایی طالبان و تهدیدهای آنها، نشانه ای از آن است که پاکستان برای رسیدن به اهداف خود در افغانستان از این گونه "ابزار" استفاده می کند.

روزنامه مدعی است که طرح مطالبات اخیر نخست وزیر پاکستان از دولت افغانستان، "گامی به پیش" از سوی پاکستان به طرف افغانستان تلقی می شود و اگر دولت افغانستان این مطالبات را بپذیرد، این کشور را به "صوبه پنجم" پاکستان تبدیل می کند.

گفته شده است که یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان در سفر اخیرش به کابل در دیدار با مقامهای دولت افغانستان مطالباتی را و از جمله مخالفت با ایجاد پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان و دادن نقش کلیدی در زمینه اقتصادی به شرکت های پاکستانی در افغانستان مطرح کرده است.

ماندگار همچنین به این نظر است که در حالی که طالبان تهدیدهای بیشتری را مطرح می کنند و حملات خود را شدت می بخشند، طرح آشتی با گروه طالبان و برگزاری نشست بزرگ سران قبائل در این مورد از جانب دولت افغانستان "بی مورد" است.

به باور این روزنامه، عنوان کردن این موضوع در چنین وضعیتی روحیه نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان را تحت تاثیر قرار می دهد و نیروهای بین المللی مستقر در فغانستان را هم با "سردرگمی" مواجه می کند و در نتیجه به طالبان فرصت می دهد تا عملیات خود را با موفقیت بیشتر انجام دهند.

آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته که طالبان با عنوان کردن تهدیدهای تازه خود قصد دارند افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهند و نباید از این تهدیدها با "بی تفاوتی" رد شد و "دشمن" را "کوچک" دانست. به نظر نویسنده، طالبان "خطر بالقوه ای برای مردم افغانستان، نیروهای داخلی و خارجی" هستند.

روزنامه همچنین به این نظر است که طالبان می خواهند با مطرح کردن تهدیدهای تازه خود روند انتقال مسئولیت تامین امنیت از نظامیان خارجی به نیروهای داخلی را زیر سوال ببرند.

آرمان ملی در ادامه تاکید کرده است که برای مهار کردن هر نوع عملیات طالبان تدابیر لازم و از جمله هماهنگی کامل نیروها در نظر گرفته شود و با شورشیان به وقت و زمان مناسبی مقابله شود.

اراده نوشته که طالبان به طور معمول هر سال با گرم شدن هوا در فصل بهار حملات خود را افرایش می دهند و اعلامیه هایی "هشدارآمیز" صادر می کنند. به نظر نویسنده اما اعلامیه امسال طالبان با اعلامیه های سالهای گذشته این گروه "تفاوت های مهمی" دارد.

به باور اراده، تهدید تازه طالبان در حالی مطرح شده است که آمریکا قصد دارد خروج نظامیان خود از افغانستان را رد تابستان امسال آغاز کند و این خروج بر اساس دلائلی برنامه ریزی شده که از سوی آمریکایی ها و طالبان به گونه های متفاوتی مطرح شده است.

روزنامه افزوده که آمریکا تضعیف گروه طالبان و بهبود اوضاع افغانستان را از دلائل خروج نیروهای خود از این کشور عنوان کرده، اما طالبان بخشی از این دلائل را در "پیروزی" خود در جنگ با نیروهای آمریکایی در افغانستان می دانند.

اراده همچنین نوشته که در چنین وضعیتی از یک سو طالبان امیدوارند که آغاز خروج تدریجی نظامیان آمریکایی از کشور بر تحولات امنیتی تاثیرگذاری بیشتر داشته باشند و از سوی دیگر مقامهای دولت افغانستان از آمادگی خود برای به دوش گرفتن مسئولیت تامین امنیت سخن گفته اند.

روزنامه افغانستان "ریشه های اصلی بحران" در افغانستان را در نظام سیاسی این کشور دانسته که به نظر روزنامه باعث شده مردم نتوانند هوای خارج از دایره بحران را تنفس کنند. نویسنده "تمرکز قدرت" در نظام سیاسی افغانستان را "چالش برانگیز" دانسته است.

سرمقاله نویس این روزنامه همچنین نوشته که پاسخگو نبودن دولت افغانستان زمینه بحران ها را فراهم کرده و پاسخ هایی دولت در زمینه تامین امنیت با جود امکانات ملی و بین المللی و حضور دهها هزار سرباز خارجی "بدتر می شود" برای مردم قانع کننده نیست.

روزنامه افغانستان در ادامه سرمقاله خود تاکید کرده که باید ریشه های بحران در کشور به طور عمیقی بررسی شود و برای برون رفت از آن راهکارهای مناسب و دقیقی طرح و اجرا شود.

هشت صبح در مطلب صفحه نخست خود از قول مسئولان یک نهاد نظارت کننده انتخابات در افغانستان نوشته که اعلام نتیجه کار دادگاه ویژه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی در این کشور "ابعاد منفی" خواهد داشت و از جمله ممکن است این امر بر کارکردهای پارلمان تاثیر منفی بگذارد.

اخیرا گزارش شده است که کار این دادگاه به پایان رسیده و به زودی نتایج بررسی های خود از بازشماری آرای انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور سال گذشته را اعلام خواهد کرد. گفته شده است که حکم این دادگاه نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات را تغییر خواهد داد.

هشت صبح از قول جان داد اسپین غر، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان نوشته که آرای انتخابات از سوی این دادگاه به گونه "غیرفنی و غیرمنظم" بازشماری شده و سه مرحله شدن روند رسیدگی قضائی به شکایت های انتخاباتی، زمان بیشتری را در بر خواهد گرفت.

آقای اسپین غر هشدار داده است که قضائی شدن روند انتخابات، اعتماد مردم به جریان انتخابات را در آینده کاهش خواهد داد و آنها در انتخابات بعدی شرکت نخواهند کرد. در مطلب هشت صبح همچنین از قول او نوشته که اگر دادگاه ویژه به کار خود پایان دهد، جنجالهای انتخاباتی هم پایان خواهد یافت.

مطالب مرتبط