سفیر آمریکا در کابل: مرگ اسامه به معنای پایان حمایت از افغانستان نیست

به روز شده:  11:46 گرينويچ - سه شنبه 03 مه 2011 - 13 اردیبهشت 1390

مرگ بن لادن و آینده حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان

به دنبال کشته شدن اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده، سوالهای زیادی در مورد آینده این گروه و تأثیر آن بر گروه طالبان درا فغانستان بوجود آمده است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کارل آینکنبری سفیر آمریکا در کابل گفته است که کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، به معنای کاهش توجه آمریکا به مسایل افغانستان نخواهد بود.

اظهارت آیکنبری، در یک نامه رسمی از سوی سفارت آمریکا در کابل به خبرنگاران فرستاده شده است.

پس از انتشار خبر کشته شدن اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده، برخی از رسانه ها و تحلیلگران، از احتمال تغییر استراتژی آمریکا در مورد افغانستان سخن گفته اند.

علاوه بر این، شماری از کشورهای عربی و نیز سخنگوی وزارت خارجه ایران این سوال را مطرح کردند که آیا پس از کشته شدن اسامه بن لادن، نیازی به حضور آمریکا در منطقه وجود دارد؟

خبرگزاری رسمی ایران در گزارشی به نقل از رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت خارجه این کشور نوشت که آمریکا پس از این نباید به عنوان جنگ با تروریسم، نیروی بیشتری به منطقه اعزام کند.

اما نخستین واکنش سفیر آمریکا در کابل نسبت به این اظهارات حاکی از ادامه ماموریت آمریکا علیه تروریسم در منطقه و افغانستان است.

در نامه فرستاده شده از سوی سفارت آمریکا به نقل از کارل آیکنبیری آمده است: "این پیروزی (کشتن اسامه بن لادن) به معنای پایان تلاش های ما علیه تروریسم نخواهد بود."

سفیر آمریکا در افغانستان تاکید کرده است که: "حمایت قوی آمریکا از مردم افغانستان مانند گذشته ادامه خواهد داشت. ایالات متحده آمریکا به پیگرد رهبران القاعده، جنگ با تروریسم و کمک به مردم افغانستان برای تقویت کشورشان، تقویت نیروهای امنیتی و بهبود زندگی آنها متعهد است."

کارل آیکنبری با اشاره به کشته شدن اسامه بن لادن به عنوان یک دست آورد بزرگ تاکید کرده است که "هنوز کارهای انجام نشده باقی است."

بسیاری، آمریکا را به "فراموش کردن" افغانستان پس از خروج نیروهای شورشی از این کشور، مقصر می دانند و باور دارند که عدم توجه آمریکا به افغانستان در آن زمان، سبب بروز جنگ داخلی و تقویت گروه های مسلح در این کشور شد.

شماری از تحلیلگران مسایل سیاسی افغانستان به این باورند که وقتی آمریکا به عراق حمله کرد، افغانستان از دید آمریکا به حاشیه رانده شد و همین مساله سبب تقویت دوباره گروه طالبان و آغاز شورش مسلحانه آنها علیه سربازان افغان و خارجی شد.

شماری از فعالان سیاسی و تحلیلگران مسایل افغانستان در اظهارات شان با رسانه ها در افغانستان نگران هستند که مرگ بن لادن دوباره سبب شود افغانستان از اولویت سیاست های آمریکا در مبارزه با تروریسم بیافتد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.